Rád se vrtám v Linuxu a open-source software, říká Petr Hodač

Technologie / 30.3.2014

Začátkem března proběhl další ročník konference InstallFest. Kdo akci připravuje a co vše obnáší?

Každým rokem probíhají konference pro nadšence linuxovýchotevřených technologií v rámci Silicon Hill. Co je Silicon Hill? Čím se zabývá? Jaký program čekal na účastníky InstallFestu? Na tyto otázky jsme se zeptali Petra Hodače, organizátora několika akcí nejen v rámci Silicon Hillu, se kterým jsem se poznal před několika málo dny.

Mohl by ses nám v krátkosti představit? Čím se v současné době zabýváš?
Je mi 26 let a v současné době studuji poslední ročník magisterského studia na FITu ČVUT v Praze. Jinak jsem aktivní člen klubu Silicon Hill, kde mám na starosti InstallFestCryptoFest a ICT infrastukturu. Dále pomáhám na akcích RetroFest nebo ACM.

Zmínil si klub Silicon Hill? Mohl bys nám o něm něco říci a představit nám jej?
Silicon Hill je známé sdružení fungující v Praze na kolejích Strahov. Sdružuje kolem pěti tisíc studentů v rámci Studentské unie ČVUT. Ti aktivnější se ve svém volném čase věnují správě místní počítačové sítě, kterou zde sami vybudovali, nebo se podílí na realizaci zajímavých projektů, odborných přednášek a dalších nápadů.

Zdroj: installfest.cz

Zdroj: installfest.cz

Jak ses do Silicon Hillu dostal? A jak k samotným projektům?
Má cesta ke všemu začala v Jihlavě, kde jsem chodil na zdejší střední průmyslovou školu, no a jelikož tam byl dobrý internet, tak jsem začal stahovat videa z těchto seminářů (InstallFest, atd.) a začal jsem je sledovat. Když jsem se pak dostal do Prahy na ČVUT, tak jsem nepřemýšlel, na jakou kolej bych šel. Vybral jsem si rovnou koleje Strahov, kde jsem začal dělat tzv. registrátora sítě a dostal se do Silicon Hill jako aktivní člen. To mi po nějakém čase umožnilo, že jsem mohl začít dělat spoustu pěkných akcí.

Představíš nám v krátkosti jednotlivé akce?
InstallFest a CryptoFest jsou konference, kam může zdarma přijít kdokoliv se zájmem o danou problematiku. Návštěvníci se mohou dozvědět spoustu zajímavých věcí a případně se i něco vyzkoušet na workshopu „jak na“. Přednášky a workshopy máme rozdělené pro začátečníky a pokročilé uživatele. Takže může přijít opravdu kdokoliv. Vše probíhá ve školicím centru, kde máme přednáškový sál pro sto lidí a pak tři učebny, ve kterých je celkem 35 počítačů. No a zde se vše odehrává. InstallFest je akce, kde se setkávají začátečníci a nebo pokročilí uživatelé s opravdovými linuxáky, kteří jim pomáhají řešit jejich problémy v oblastní GNU/Linux.

Co tě vedlo k organizování, či podílení se na tolika akcích, mezi které patří InstallFest, CryptoFest, atd.?
Když jsem nastoupil na ČVUT a přistěhoval se na Strahov, tak jsem se stal součástí Silicon Hillu. Akce, které teď pořádám, tady už nebyly a lidi, kteří tyto akce dělali, postupně dostudovali a odešli. Naštěstí se vše povedlo obnovit. No a dnes má InstallFest za sebou již šestý obnovený ročník.

Podílí se s tebou někdo další na organizování akcí? Kolik lidí čítá organizační tým?
Tyto akce mám na starosti já, ale samozřejmě sám bych to nezvládl. Potřebuji pomoci třeba s weby nebo grafickými materiály a hlavně, při sobě spoustu dobrovolníků ze Silicon Hillu, kteří pomáhají ve dnech samotné konference. Jinak ještě musím zmínit AVC sekci klubu Silicon Hill, která má na starosti natáčení videí a zvuku. Kluci a holky z AVC zprostředkovávají online stream a nastříhají záznamy. Záznamy z přednášek jsou pak uveřejněny na webu, kde si je mohou lidé pustit.

Bere nějaká organizace záštitu nad jednotlivými akcemi?
Všechno zajišťuje Silicon Hill a vše se platí i z peněz Silicon Hillu. Peníze získáváme z členských příspěvků od našich členů. Když je student členem je připojen do naší sítě, může chodit do posilovny a využívat spoustu dalších výhod. Konference se platí pravě z těchto peněz. Takže vše funguje pod záštitou Silicon Hillu.

Zdroj: installfest.cz

Zdroj: installfest.cz

Jaký program čekal na účastníky letošního ročníku Installfestu? Kdo přednášel?
My to děláme tak, že vyhlásíme call for papers, třeba 3 – 4 měsíce předem a kdokoliv si může přidat svůj příspěvek a my poté spustíme veřejné hlasování, kde si lidé sami vyberou, co chtějí slyšet. Poté co ukončíme hlasování, tak sestavíme celý program. Většinou přednášejí učitelé z FIT ČVUT v Praze a pak jsme měli přednášející z CESNETu, nebo ze serveru Root.cz. Dále mohu zmínit Pavla Šnajdra ze spolku vpsFree.cz.

Kolik lidí se zúčastnilo letošního ročníku InstallFestu?
Letošního InstallFestu se zúčastnilo poměrně hodně lidí. V sobotu přišlo asi 140 lidí, neděle je tradičně mírně slabší a dorazilo asi 100 návštěvníků. To byli lidé přímo v sále. Co se týče online přenosů, ty sledovalo ve špičce dalších 200 diváků.

Jak bys zhodnotil poslední ročník InstallFestu?
Každým rokem je to o něco lepší, ale pořád je co zlepšovat. Bohužel jsme již limitovaní našimi prostory.

Co další akce? Chystáte nějaké nové akce?
Další akcí je SUT, která je každé úterý, nebo RetroFest, které jsou o starých počítačích. Teď nemluvím o patnáct let starém Pentiu II, ale myslím opravdu staré stroje, takže například Atari, ZXspectrum nebo Comodore.

Mají o akce zájem studenti a učitelé?
Učitelé z ČVUT v Praze chodí jednak jako návštěvníci, ale hlavně pomáhají tím, že často na akcích sami přednáší. Studenti chodí také v hojné míře.

Přesuňme se od Linuxu dále. Co ty a volný čas?
Kdysi dávno jsem hrával v kapele Offspring Revival a také jezdil po lesích na kole. Teď již bohužel není moc čas, takže jsem rád, když se občas zajdu podívat na nějaký ten koncert. Nebo třeba do ZOO Praha na tučňáky a lemury. Také organizuji konferenci LinuxDays.cz na FIT ČVUT v Praze.

Zdroj perexové fotografie: installfest.cz
Zdroj videa: youtube.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Pavel

    Zajímavé akce. Asi ten Linux také zkusím.