Vyfoťte si jaro zblízka

Design / 5.4.2014

Jak zachytit jaro pěkně zblízka? Vyzkoušejte makrofotografii, zvládne ji i začátečník!

Makrofotografie

Pouhým okem neviditelné a přesto to tam je! Makro vám otevírá dveře do miniaturního světa plného pozoruhodných detailů. Mikroskopicky rozeznatelné textury, vlákna a proporce – objevte tajemství makrofotografií!

Zachytit kouzlo okamžiku v té nejlepší expozici je tvrdým oříškem nejednoho fotografa. Ať už fotíte krajinu, nebo se zaměřujete na detail, vždy je důležité mít cit pro celkovou kompozici snímku, která bude později vyprávět příběh z fotografie.

DALŠÍ INSPIRACE PRO JARNÍ FOTOGRAFOVÁNÍ
Jaro je ideální i pro portrétové fotografie

Dřív, než vyrazíte do akce

Říká se, že makrofotografie je nenáročná. Začátečníci by si proto ze všeho nejdříve měli vyzkoušet své fotografické dovednosti na detailech dřív, než se pustí do focení rozsáhlých krajin a panoramat. A taková čerstvě probuzená příroda čeká jenom na to, až ji někdo zabere pěkně zblízka. Přece jenom si to po chladné zimě zaslouží!

Vyfotit symbol jara nesmíte propásnout! Zdroj: Kamil Kovár

Vyfotit symbol jara – to nesmíte propásnout! Zdroj: Kamil Kovár

Nemusíte si dělat starosti s vybavením, které budete k focení potřebovat. Vše, s čím si vystačíte, je váš fotoaparát a stativ, který je u makro záběrů naprostou nezbytností. Velkou roli hraje i počasí, ve kterém chcete fotit. Nejlepší fotky vznikají za bezvětří a dobrého světla, to je zkrátka základ. Doma nezapomeňte ani smysl pro kompozici a trpělivost. Hodně trpělivosti!

Nastavení fotoaparátu je klíčové

Mějte na paměti, že detail by měl být jasný a hlavně správně zaostřený. Nechcete přece ve svém uměleckém albu žádné rozmazané a nepovedené kousky. Držte se následujících bodů a vyzrajete tak nad všemi možnými problémy.

Láska může přijít odkudkoliv - i u motýlů! Zdroj: Kamil Kovár

Láska může přijít odkudkoliv – i u motýlů! Zdroj: Kamil Kovár

Ostrost

Myslete na správně zvolenou ostrost, kterou nastavíte buď na automat, nebo podle svého oka při ručním ostření. To už chce ale trochu cviku.

Citlivost

Snažte se citlivost záběru snížit na co nejmenší stupeň, nebo ji nechat v optimální pozici – tedy přednastavené. Při vysoké citlivosti se projevuje vyšší hladina šumu.

Clona

Maximálního vykreslení detailu dosáhnete díky vyšším clonám. Pokud chcete zaostřit jen na detail, použijte nižší clonu, pozadí pak zůstane efektně rozostřené.

Blesk

Snímky vypadají dobře, když jsou předměty obklopeny světlem a ne utopené ve stínu. Co se týče otázky blesku, je lepší spolehnout se na denní světlo, popřípadě odrazné desky, kterými si úhel světla a vrhaný stín nastavíte sami.

CO JE TO ISO A CLONA?
Prozradí vám to náš seriál Začínáme fotografovat.

Na momentu záleží

Při focení hmyzu zkuste začít u toho, který vám rychle neuteče! Taková stonožka nebo beruška se vám rády vystaví na odiv.

Dobré osvětlení je u fotografování klíčové. Optimální by pro vás bylo vystihnout tzv. „zlatou hodinku“, kterou stihnete buď ráno, popřípadě dopoledne, nebo večer. Slunce má v tu dobu krásný zlatavý nádech a šikmý úhel, který nabízí dokonalé světlo. Dostává se vám tak příležitost zachytit buď probouzející se, nebo usínající přírodu.

Detaily hmyzu nesou zvláštní a poučné kouzlo. Zdroj: Kamil Kovár

Detaily hmyzu nesou zvláštní a poučné kouzlo. Zdroj: Kamil Kovár

Na jaře je příjemná jedna věc – každá fotka bude mít svůj příběh na pokračování. Právě rozkvetlé rostliny, probouzející se pupeny na stromech, ptáci vracející se ze svých poutí, hmyz a jiná zvěř, která vykoukla ze své zimní skrýše, na vás čeká. Nejen až je zpozorujete očima fotografa, ale také zachytíte svým fotoaparátem.

Zkuste se inspirovat i  video návody, kterých je na internetu velká spousta!

Přejeme vám dobré světlo a bezvětří!

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář