stopování

Cestujme se zdviženým palcem

Cestování / 5.4.2014

Stopování je již několik desítek let velice populární způsob cestování. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Když nemáte moc peněz, ale současně nosíte toulavé boty, je stopování jedním ze způsobů, jak nasytit vlka tak, aby koza zůstala celá. Je to tak snadné, stačí se postavit k cestě, natáhnout ruku se zdviženým palcem a s nevinným výrazem si počkat, až někdo na vaši žádost o svezení zareaguje. Avšak kromě mnoha výhod má stopování také řadu nevýhod.

Výhody stopování

Lidé, co cestují tímto způsobem, tvrdí, že právě takové cestování jim dává největší pocit volnosti. Navíc mohou potkat mnoho zajímavých jedinců. Je to tedy jednak zábava, jednak tak trochu dobrodružství. Někdo by mohl namítnout, že cestování vlastním autem dává taky dost velkou míru volnosti, ovšem pokud cestujete stopem, nemusíte mít řidičák. Málokdo, kdo vezme stopaře, má k němu takovou důvěru, aby mu svěřil vlastní vůz. Je mnohem příjemnější vnímat složitou dopravní situaci z jiného místa než ze sedadla za volantem. A co je nejdůležitější pro většinu stopujících i těch, kteří o stopování teprve uvažují? Naprostá většina řidičů, kteří vám zastaví, to dělá z čiré mezilidské solidarity, tedy stopování jakožto způsob cestování a přepravy je ve většině případů zcela zdarma.

Tip Generace 21: Levně se dá cestovat i jinými, novými způsoby.

Nevýhody stopování

žádné stopování

Na světě jsou místa, kde je zakázáno stopovat. Zdroj: foter.com

Pokud plánujete cestovat stopem, jedna věc, kterou si určitě neplánujte, je, že přijedete do cílové destinace načas. Samozřejmě, možná budete mít štěstí a někdo vám zastaví během prvních pár minut, ale může se taky stát, že budete marně mávat na kolem projíždějící auta i několik hodin. Nakonec se vám třeba přeci jen poštěstí, ale daný řidič vás sveze jen kousek. Při stopování se tedy musíte obrnit pořádnou dávkou trpělivosti a radši preventivně počítejte s tím, že do cíle dorazíte se zpožděním. Další nebezpečí tkví v tom, že nikdy nevíte, ke komu sedáte do auta. Ne všichni, kdo zastavují stopařům, s nimi mají jen ty nejčistší úmysly. Případy vražd, znásilnění, okradení nebo ublížení stopaři nejsou úplně ojedinělé. Ženy stopařky by tedy radši neměly cestovat samy. Podstatně méně závažné mínus cestování stopem je v tom, že auto, kterým se vezete, patří řidiči, a tak musíte dodržovat jeho pravidla, ať už jsou jakkoli bizarní.

sníh stopování

Při nedodržování základních pravidel můžete stopovat hodně dlouho. Zdroj: foter.com, heavenlytahoe

Tipy pro stopování
  1. Vypadejte čistě a upraveně.
  2. Vezměte si světlé oblečení, aby vás bylo v noci a v šeru lépe vidět (taky se připravte na to, že budete čekat dlouho, tak ať nedostanete úpal nebo rýmu).
  3. Nestůjte uprostřed silnice (ani když budete skutečně zoufalí), raději se postavte na kraj, aby vás mohla auta bezpečně objíždět. V nejlepším případě si vyrobte ceduli s nápisem, kam míříte.
  4. Raději si někde poznamenejte značku vozidla, barvu a typ ještě než do něj nastoupíte, taky mějte u sebe pro nouzové případy mobilní telefon.
  5. S řidičem se za jízdy bavte uvolněně (ne jako byste si o něm mysleli to nejhorší), ale raději ne moc osobně.

Ačkoli to tak nevypadá a vaše babička vás od toho bude určitě zrazovat, cestování stopem může být velmi příjemným zážitkem za málo peněz. Stačí se tedy držet základních pravidel a radši u sebe nenosit drahé šperky a další cennosti. Stopem cestuje spousta lidí a většina z těch, co takovou zkušenost má, by ji jistě doporučila i dalším.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Partridge, Rondal

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář