Lev Praha

Sedm zajímavostí o Lvu Praha

Sport / 28.3.2014

Pražský celek se čím dál více hlásí o pozornost mezi ostatními sportovními kluby  jak v Praze, tak v celé ČR. Co jste o Lvu možná nevěděli?

Momentálně klub válčí v play-off proti ukrajinskému Donbassu Doněck a je na cestě k rekordnímu úspěchu. Jaká fakta ještě můžeme o týmu z Holešovic říci?

Nejzápadnější tým

Založen: 2012

Nejvíce bodů:
Jakub Klepiš 55 (28+27)

Nejtrestanější:
Ondřej Němec 101 min.

Kapitán: Jiří Novotný

Trenér: Kari Jalonen (Fin)

Jak již napovídá název Kontinentální hokejová liga, záměr vedení soutěž je jasný – mít kluby rozprostřené po celém kontinentu. V příštích dvou sezonách se po jednání se zástupci z finských, švédských či hokejově exoticky italských klubů bude KHL opět rozšiřovat. Než však dojde k rozšíření soutěže, zůstává Lev Praha tím nejzápadněji položeným klubem. Přeci jen se nezapře fakt, že se stále jedná spíše o ruskou a ne evropskou soutěž.

Pro změnu nejvýchodněji položenými kluby jsou Amur ChabarovskAdmiral Vladivostok, ze kterého je to jen pár desítek kilometrů na hranici se Severní Koreou. Právě tato fakta nahrávají zájemcům z japonské či čínské ligy o připojení ke KHL. Myšlenka je to bohužel až příliš futuristická, jelikož kvalita těchto týmů a hráčů je daleko za ruskými, posléze evropskými.  

Druhý nejmladší klub

Jakub_Klepiš

Jakub Klepiš, nejproduktivnější hráč krátké historie Lva Praha.

Lev Praha byl založen roku 2012 a jediným mladším klubem v KHL je celek Admiralu Vladivostok. V dynamicky se rozvíjející soutěži se předpokládá, že Lev brzy poklesne na další příčky. Přinejmenším je jistá účast nově vzniklého klubu Delfin Soči, který byl vytvořen v olympijském městě a bude od příští sezony nastupovat v druhé nejlepší hokejové lize světa.

Lev, Sparta, Litoměřice

Lev Praha i HC Sparta Praha jsou vlastněny SHP (Sportovní Holding Praha, a.s.), a tudíž pohyb jak hráčů, tak zaměstnanců tím či oním směrem je plynulý. Dohodou s Litoměřicemi pak čerpají oba kluby tím, že například pokud se zraní nebo dlouho nedostal příležitost na ledě některý (především mladší) hráč, může ho Lev či Sparta poslat do Litoměřic na rozehrání do první ligy. Z kádru Lva si v této sezóně za Litoměřice zahráli brankář Jan Lukáš, útočník Jakub Matai, kanadský obránce Spencer Humphries, slovenský útočník Lukáš Cingel nebo dokonce i finský matador a reprezentant Niko Kapanen.

(Ne)domácí aréna

Tipsport Aréna v Praze Holešovicích je taktéž majetkem SHP. Lev Praha se tudíž dělí se svojí hokejovou sestrou Spartou také to tento stadion. V průběhu sezóny to nedělá problémy, avšak v momentálně probíhajícím play-off se již dvakrát kluby dostaly do situace, kdy se termíny zápasů kříží. Proto pražský Lev musel své „domácí“ vystoupení proti Donbassu Doněck hrát v Bratislavě, která fandím všem týmům, jen ne českému Lvu.

Hic sunt leones

Jiří_Novotný

Jiří Novotný – kapitán mužstva.

Přeloženo „Zde jsou lvi“ je kampaň Lvu Praha na letošní sezónu 2013/2014. Má symbolizovat prostředí, ve kterém se vyskytují především draví lvi a kde hosté prostě nevyhrávají. V letošní sezoně se to Lvu opravdu daří, když se po základní části klub umístil na 5. místě z 28 týmů.

Nejdelší utkání

Datum 21. 3. 2014 se zapsalo do historie Kontinentální hokejové ligy. A pročpak? Právě Lev Praha se bil na domácí půdě s ukrajinským Donbassem Doněck, když po základní hrací době svítil na jumbotronu stav 3:3. Za této situace by v základní části následovalo krátké prodloužení a poté nájezdy. V play-off se hraje ale prodloužení do doby, než jeden z týmů vsítí branku.

Rozhodující gól bohužel vstřelili hosté z Doněcku a to konkrétně 25letý ruský zadák Andrei Koněv, který ukončil 126 minut a 14 vteřin trvající zápas. Byl tak překonán loňský rekord souboje Čerepovce s Jaroslavlí, kde oba týmy soupeřili 118 minut a 48 vteřin. Nejvytěžovanějším hráčem Lva byl asistent kapitána Ondřej Němec, který na ledě strávil úctyhodných 45 minut.

Zdeno Chára

Slovenský obr a kapitán reprezentace se v době loňské výluky nechal zlákat do pražského zástupce v KHL namísto Slovanu Bratislava. Jeden z důvodů mohl být i Miroslav Šatan, který vládl v té době v kabině Slovanu. Rozepře mezi těmito elitními slovenskými hokejisty pak možná vyvrcholily ostrým zákrokem Cháry na Šatana při derby Lev – Slovan Bratislava. Když letos nebyl Šatan nominován na OH v Soči, mnozí si domýšleli, že kromě výkonnosti v tom bude i něco jiného.

Zdroj perexové fotografie: khl.ru (upraveno)
Zdroj ostatních fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář