Logo festivalu Paleyfest. Zdroj: godwinvfx.com

Letošní PaleyFest oslavil deset let seriálu Ztraceni

Film Kultura / 5.4.2014

Stejně jako každý rok se v losangelském divadle Dolby Theatre konal seriálový festival PaleyFest.

Televizní festival zaměřený především na seriály vznikl roku 1984 za produkce The Paley Center for Media. Samotný festival spojuje fanoušky s herci a tvůrci různých televizních seriálů. PaleyFest se zpravidla koná dva týdny. Fanoušci mají tak možnost dozvědět se ty nejnovější zprávy o tom, co se bude v seriálech dít. Součástí jsou i takzvané panelové diskuze Q&A, kterých se zúčastňují jak herci, tak tvůrčí tým.

Questions and Answers (Q&A, Otázky a odpovědi)

Panelové diskuze, kde se především novináři ptají herců i tvůrců na veškeré seriálové dění.

Stejně jako každý rok, i letos byl PaleyFest doslova nabitý bohatým programem. Prostřídalo se zde několik známých herců, například ze seriálů Upíří deníky, Jak jsem poznal vaši matku, The OriginalsVeronica Mars.

Letošní ročník se konal ve dnech 13. – 28. března 2014 v nám již známém Dolby Theatre v Los Angeles (konalo se zde například předávání Oscarů). Nám divákům se během 14 dnů představilo nespočet seriálů a zajímavých výročí. Jednou z nich je například 10. výročí premiéry seriálu Ztraceni.

„S touto úžasnou kombinací nejen nových pořadů nás čeká i spoustu doprovodných akcí pro fanoušky, kteří festival navštěvují každý rok. Doufáme, že se fanoušci dozví, jak se seriál natáčí a mimo to i spoustu dalších užitečných věcí,“ řekl Pat Mitchell, prezident a generální ředitel festivalu.

V rámci PaleyFestu se předává i takzvaná Icon Awards, kterou loni vyhrál Ryan Murphy. Jméno letošního vítěze se teprve dozvíme.

Veronica Mars: Možná přijde i sequel

V současné době dorazil film o Veronice Mars do kin. O tom svědčí i fakt, že právě herci tohoto díla byli přítomni na letošním Paleyfestu. Panelu se zúčastnili například Kristen Bell (Veronica Mars), Jason Dohring (Logan Echolls), Ryan Hansen (Dick Casablancas), Tina Majorino (Cindy Mackenzie) a v neposlední řadě i tvůrce Rob Thomas.

Dominantou tohoto panelu, který byl jen tak mimochodem vyprodaný, byl dokumentární snímek s názvem By the Fans: The Making of Veronica Mars. Ten, jak už název vypovídá, ukázal vznik samotného filmu takřka krok za krokem. Rob Thomas se rozpovídal i o svém původním plánu. V roce 2012 plánoval nahrání videa na Kickstarter, ale k jeho smůle začalo pochybovat studio WarnerBros. „Potřebovali jsme dokázat, že budeme mít publikum a že bude někdo film financovat,“ prozradila Kristen Bell. Představitelka titulní role byla mimo jiné jedinou herečkou, která si měla ve filmu zahrát; ostatní totiž nevěděli, zda na nabídku přistoupit. Pro Roba Thomase bylo výzvou vymyslet scénář tak, aby si ve filmu mohly zahrát postavy ze života hlavní hrdinky.

Šlo o jakýsi boom, když na televizní obrazovky vtrhla Veronica Mars. „Vždycky tu je někdo, kdo vás má rád, ale vzápětí potkáte někoho, kdo je daleko mocnější,“ prozradil Thomas. „Sledovali jsme sledovanost a mysleli jsme si ‚Co to sakra je?'“ zažertoval herec Chris Lowell. Ten původně nebyl součástí filmu. Když jej ale obsadili, zareagoval nějak takto: „Nechte mě hádat, moji postavu zabijí.“

Režisér Rob Thomas mimo jiné všem přítomným řekl, že Kristen Bell byla první herečkou, kterou během přibližně čtyř týdnů viděl při konkurzech na pilotní díl. On sám byl nakonec šťastný, když studio souhlasilo s jejím obsazením. Své správné rozhodnutí si režisér potvrdil při natáčení scény, kdy se Veronica probouzí poté, co byla znásilněna. „Slzy jí začaly stékat po tvářích a mně v tu chvíli došlo, že máme hvězdu.“

Sequel Dokumentární, literární či filmové dílo pokračující v příběhu již dříve vydaného díla.

Sám Rob Thomas se nechal slyšet, že by rád natočil sequel, ale to se samozřejmě bude odvíjet od toho, kolik film vydělá. Vzhledem k tomu, že je budoucnost jakéhokoli možného pokračování nejistá, režisér prozradil, že film byl napsán tak, aby byli fanoušci spokojení a nedopadlo to jako se třetí sérií.

Orange Is the New Black: autentizace, risk, rozmanitost a začátek konverzace

Výše zmíněná slova jsou výrazy, které se často objevují v charakteristice seriálu Orange Is the New Black. Panelu k tomuto seriálu se zúčastnil, kromě režisérky Jenji Kohan, i nespočet herců. „V seriálu se soustředíme hlavně na charaktery a osobnosti. O postavách mluvíme jako o lidech, které známe – nemůžete se na ně pak dívat jen jako na určité typy nebo symboly, řekla Laverne Cox, která v seriálu ztvárňuje Sophii.

Celkový počet lidí na jevišti bylo 15 a i přesto jsme se dozvěděli poměrně málo informací o tom, co nás čeká v následující sérii. 2. série začíná 6. června. Redaktorka z USA Today Andrea Mandell neváhala a optala se, které postavy dostanou více prostoru. Kohan si dávala pozor na to, co říká, ale prozradila, že větší prostor v celém seriálu dostanou Lorna, Taystee, slečna Rosa a Poussey. Krátce na to dodala: „Víc si už nepamatuji, je tu mnoho příběhů, které není možné odvyprávět, protože nemáme tolik času.“

Seriál oživí nová obyvatelka vězení Vee (hraje ji Lorraine Toussaint), která též dostane více prostoru. Vee svého času obchodovala s drogami a své děti využívala k tomu, aby doručovaly zásilky. „Tak tichá, jako jsem dnes večer, budu i ve druhé sérii. Je úžasné hrát tuto postavu už jen proto, že Jenji jí napsala zajímavou povahu.“ 

How I Met Your Mother: jaké bude finále?

Režisér a herci dnes již kultovního seriálu Jak jsem poznal vaši matku odmítali prozradit veškeré informace o seriálovém finále. Hned na začátku panelu moderátor Wayne Brady (v HIMYM ztvárnil homosexuálního bratra Barneyho) požádal tvůrce Craiga Thomase a Cartera Bayse o vysvětlení šířících se drbů, že Cristin Milioti coby matka zemře. „Chcete opravdu zabít matku?“ zeptal se Brady.

Thomas a Bays začali kolem finále slovně kroužit a potvrdili, že jsou jím naprosto nadšení a je podle nich skvělé. Pokračovali s tím, že nemohou nic říct. „Zažíváme nejhorší rozhovor o HIMYM. Mohl bych to přirovnat k vyhýbavým odpovědím politiků – hlavně ty o Matce, jejíž totožnost byla uchovávána v tajemství osm sezón.“

Zmínka byla i o poslední facce – a myslíme, že vás to nepřekvapí, když vám řekneme, že se i zde tvůrci vyhýbali odpovědi.

Dnes už všichni fanoušci samozřejmě ví, jak finále dopadlo, můžete si také přečíst článek o tom, jaké nejlepší věci nám HIMYM přineslo!

Pretty Little Liars: sériové finále a Calebův návrat

Panelu týkajícího se seriálu Pretty Little Liars se zúčastnili výkonní producenti Marlene King, Joe Dougherty, Oliver Goldstick spolu s hvězdami seriálu, kterými jsou Troian Bellisario (Spencer), Ashley Benson (Hanna), Lucy Hale (Aria), Shay Mitchell (Emily), Sasha Pieterse (Ali), Ian Harding (Ezra), Janel Parrish (Mona)Keegan Allen (Toby).

Publikum bylo dosti široké – celkem bylo v místnosti 2000 lidí, přičemž celý panel byl okořeněn o zajímavé otázky jako je například ta, jak moc těžké je pozvat herce Iana Hardinga na rande. Mimo jiné štáb i herci prozradili pár zásadních informací o seriálu.

Marlene King se nechala slyšet, že něco překvapivě šokujícího se objeví v souvislosti s postavami Ezry a Arii. Mimo to mohli účastníci festivalu zhlédnout sneak peek k finálové epizodě, kde se objevuje vyprávění hrdinky Ali, později se ve videu objevuje i její matka. Ali poté varuje Spencer, že se její – Aliině – matce nedá věřit. Na to si povšimneme lahvičky s prášky na spaní. Kdo je užívá si budete muset zjistit sami po zhlédnutí finálové epizody, kterou 18. března vysílá stanice ABC.

Troian Bellisario při rozhovoru na červeném koberci. Zdroj: youtube.com

Troian Bellisario při rozhovoru na červeném koberci. Zdroj: youtube.com

V pátém díle páté série se do děje seriálu vrací Hanna a Caleb. Představitel Caleba Tyler Blackburn potvrdil, že se do seriálu vrací poté, co spin-off k tomuto seriálu s názvem Ravenswood skončil po první sérii. Představitelka Hanny byla podle všeho opravdu nadšená, když se tuto zprávu dozvěděla. Jestli Caleb a Hanna oživí svůj románek, je ale ve hvězdách.

Výkonná producentka prohlásila, že nadcházející série bude ještě citově zapletenější než ta předchozí. Sasha Pieterse ztvárňující Alison DiLaurentis řekla, že její návrat drasticky naruší veškerou dynamiku. Návrat Alison bude mít podle všeho určitý vliv nejen na každou dívku individuálně, ale i na celou skupinu.

„Mluvíme o tom celou dobu – rádi bychom natočili film,“ řekla Marlene King o možném filmu Pretty Little Liars. Film by směřoval i k pokračování v objevování povah skvělých seriálových postav.

Lost: 10. výročí seriálu plné tajemství

Ztracené si nemusíme dlouze představovat, stejně jako si nemusíme říkat, že právě tento seriál patří mezi ty, které už se nějakou tu dobu nevysílají. Nicméně hlavním důvodem, proč se hvězdy tohoto seriálu sešly na festivalu, je ten, že letos je to 10 let, co se Ztraceni objevili na televizních obrazovkách poprvé.

Tvůrci seriálu prohlásili, že zabít postavu Iana Somerhaldera (Boone), která se v seriálu dlouho neohřála, bylo to nejlepší, co mohli udělat. Odkázali i na to, že tenkrát před 10 lety dokázali utajit veškerá tajemství, co se bude dít, což – přiznejme si – je v dnešní době méně reálné. „Je to jako když někdo v CSI: Miami míří Horatiovi zbraní na hlavu, je vám víc než jasné, že dotyčný spoušť nezmáčkne. Myšlenka zabití oblíbené postavy dodala seriálu jistou dávku energie a pocit, že nikdo není v bezpečí.“

Nemilý osud čekal i postavy Paula a Nikki. Tvůrci seriálu měli čuch na to, když fanoušci některé postavy neměli zrovna v lásce, stejně jako tyto dva. V době, kdy už na tento nemilý fakt tvůrci přišli, Lindelof prohlásil: „Místo toho, abychom dějovou linku těchto dvou postav natahovali co nejdéle, řekli jsme si, že to hodíme do jedné epizody a pohřbíme je zaživa.“

Natáčení 23-25 epizod za jednu sezónu bylo sice dost náročné, ale na druhou stranu na tom bylo pozitivní, že byl seriál vysílán na komerční televizní stanici. Kdyby byl vysílán na kabelové televizi, ubralo by mu to na kvalitě a jak řekl sám Lindelof: „Je snadné říct, že by bylo skvělé natáčet méně epizod, ale zase by se jednalo o úplně jiný seriál. Byl by jiný a nejspíš ne tak dobrý.“

The Vampire Diaries/The Originals: Smrt a randění

22. března se setkali na svém panelu i tvůrci a herci seriálů The OriginalsThe Vampire Diaries. Hovořilo se hlavně o zabíjení, randění, líbánípotměšilých plánech. Fanoušci, kteří se panelu zúčastnili, připomínali fanoušky na koncertě skupiny Beatles.

„Máme takové pravidlo. Pokud má být nějaká postava zabita, nejprve jí to oznámíme,“ řekla Julie Plec. „Pokud se jedná o dočasné vyloučení postavy ze seriálu, musí to herec vědět ještě předtím, než dostane scénář.“ Bohužel tímto příkladem není Danielle Campbell, která hraje Davinu. Tu o tom, že její postava na nějakou dobu zemře, nikdo neinformoval, a tak jí Julie Plec poslala omluvný e-mail.

Claire Holt (Rebekah) prozradila, že její odchod z The Originals není trvalý. „Pokud jde o mě, jedná se o dočasnou pauzu,“ řekla herečka. „Beru si malou dovolenou a pak se pravděpodobně vrátím ke své rodině v New Orleans.“ Jeden z fanoušků se i zeptal, jestli navštíví Mystic Falls. Holt řekla, že v tomto městě žije jeden hezký quarterback Matt Donovan, kterého hraje Zach Roerig, ale seriálová Rebekah je pravděpodobně v Mexiku nebo Evropě.

Co se seriálu Upíří deníky týče, nevypadá to na líbání v dešti mezi Damonem a Elenou. Fanoušci jsou rozděleni na dva tábory: jeden si myslí, že Elena skončí s Damonem, a ten druhý je toho názoru, že Elena skončí s jeho bratrem Stefanem. Jak to ale dopadne, je ve hvězdách, ačkoli ve zbývajících epizodách páté série budou spolu Elena a Stefan trávit dost času. Podle Paula Wesleyho se tyto chvíle budou podobat momentům z první série.

Celý PaleyFest byl letos opravdu zajímavý a prostor dostaly i některé seriálové novinky. Jaké máte vy, fanoušci, pocity z informací o dění ve zmíněných seriálech?
Zdroj perexové fotografie: godwinvfx.com Zdroj videí: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář