Nejlepší golfová hřiště světa

Sport / 25.4.2014

Autor:

Představujeme pět nejlepších hřišť, na která se normální pozemšťan nedostane a kde hrají jen ti nejlepší golfisté světa.

Golfových hřišť je na světě opravdu mnoho, jen v České republice jich najdeme skoro sto. Ale můžeme si zahrát na všech? Všude možně po světě najdeme i taková hřiště, která nejsou pro veřejnost přístupná nebo si svůj datum hry musíte zarezervovat i několik let dopředu. A když na vás po dlouhém čekání přijde řada, rozhodně to nebude levná záležitost. Vítejte v nejlepších Golf Resorts!

St Andrews, Skotsko

Hřiště St Andrews bylo vybudováno v 16. století a je považováno za kolébku golfu. Tady se zrodili první golfisté, kteří byli zaregistrováni v golfové asociaci. Zahrát si na hřišti vás vyjde přibližně na 200 liber a většinou musíte vzít někoho sebou, takže 400 liber za pěkný den na hřišti s partnerkou či partnerem je opravdu dost.

Hřiště St Andrews je nejstarší hřiště.

Celkově je hřiště velmi obtížné. Každý bankr (písek) a jamka má zde svoje jméno a kolují zde historky o mnoha slavných golfistech, kteří sem přijeli, aby zde jen „vyhořeli“. Nejvíce pozoruhodná je jamka č. 17, kde se nachází velmi ošklivý bankr v těsné blízkosti jamky, na kterém ztroskotalo mnoho golfistů. A nakonec slova slavného golfisty Bobbyho Jonese: „I kdybych neprožil nic jiného než zážitky spojené se St Andrews, můj život by byl přesto bohatý a plný.“

Wentworth, Anglie

Panství Wentworth tvoří luxusní domy slavných sportovců, podnikatelů a několika filmových hvězd. Nachází se tu také jedno z nejlepších golfových hřišť, které se rozděluje na tři sektory: East Course, West Course a Edinburgh Course. Cena za hru na Edinburgh Course a East Course je podobná jako u hřiště St Andrews (200 liber), ale West Course je podstatně dražší (cca 400 liber za hru).

Hřiště Wentworth se nachází nedaleko Londýna.

Hřiště bylo otevřeno v roce 1924 a první profesionální turnaj byl roku 1926. Zajímavé jsou jamky č. 11 a 13 na West Course, kde jamkoviště blokují stromy a potřebujete zahrát velmi vysokou, ale zároveň dlouhou ránu, což je pro amatérského golfistu skoro nemožné.

Pebble Beach, USA

Hřiště Pebble Beach leží ve státě Kalifornie a patří k nejznámějším hřištím v USA. Konalo se zde několikrát US Open a nespočet dalších turnajů. Cena za hru na hřišti vyjde okolo 480 dolarů. Kromě hřiště je zde komplex extravagantního hotelu, vil a restaurací, které vám připraví nezapomenutelný zážitek. Rezervace na hru se zde přijímají i několik let dopředu, takže už je čas rezervovat místa.

Jedno z mála profesionálních hřišť v USA, které je dostupné pro veřejnost.

Úsek mezi jamkou č. 8 až 10 tvoří nádherné prostředí s maličkým greenem na skalách v blízkosti moře. Tento úsek je jeden z nejčastěji fotografovaných snímků vůbec. Možná malinko hráče zamrzí, že kvůli jamce č. 11 se musí obrátit čelem zpět k pevnině a až do jamky č. 17 se pohled nezmění.

Valderrama, Španělsko

Hřiště ve španělském Cádizu patří k velice známým hřištím v Evropě. Cena se pohybuje okolo 350 euro za hru. Odehrálo se tu mnoho turnajů jako Ryder Cup nebo Volvo Masters Andalusie. Nutno podotknout, že se hřiště stalo terčem mnoha výhrad kolem zvláštní struktury greenů, na kterou si stěžoval i nejslavnější golfista světa Tiger Woods.

Zahrát si na Valderramě musí stát za to.

Krátké jamky jsou poměrně obtížné. Dobrým příkladem je jamka č. 12, protože green se svažuje velmi dozadu a musíte perfektně posoudit situaci, jak budete míček odpalovat. Pozoruhodná je také jamka č. 2, kde jsou před odpalištěm vysázené stromy a musíte odpal hodně zatáhnout. Odpal na závěrečné jamce je třeba držet dál od stromů, ideálně ho přes ně přepálit riskantní ranou.

Augusta, USA

Hřiště Augusta se nachází ve státě Georgie ve Spojených státech. Není přístupné pro amatérské golfisty jako většina profesionálních hřišť v USA, kromě již zmiňované Pebble Beach v Kalifornii. Hřiště bylo postaveno na přání světové legendy Bobbyho Jonese. Tehdejší podoba Augusty byla jiná než dnes. Málo bankerů, široké jamky a téměř žádný rough (těžký povrch odpalů). Jones chtěl vytvořit hřiště, kde si mohli bez potíží zahrát i ti méně zkušení golfisté.

Hřiště Augusta v USA se může pyšnit mimořádnou přírodou.

Dnešní podoba se výrazně liší. Největší rozdíl je v tom, že hřiště muselo splňovat podmínky pro turnaje Masters, tudíž se muselo celé poupravit. Jamky jsou zúžené a greeny závratně rychlé natolik, že i profesionální golfista má problém přesně patovat. I přesto hřiště patří k těm pěti nejlepší na světě právem.

Ani ČR nezůstává pozadu

I Česká republika vlastní několik velmi zajímavých hřišť, na kterých se konají velké turnaje. Příkladem může být hřiště Dýšiná u Plzně, které každoročně hostí prestižní turnaj žen Pilsen Golf Master. Tento turnaj patří do série turnajů Ladies European Tour a vítězka turnaje si může přijít až na několik milionů korun.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Comons; Golf NFLD, J W Wagner, Philip Halling, Robert Cambell, GNU, CRUcrule

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář