Jak se žije v polygamním svazku? Aneb když máte deset tchyní místo jedné

Osobní rozvoj Vztahy / 30.3.2014

I mnohomanželství má svá pro a proti.

Přáli byste si mít doma více manželek/manželů? Nejspíš se budete muset přestěhovat do jiné země. V poslední době se v tisku slovo polygamie (tedy mnohomanželství) objevovalo nejčastěji ve spojení s Keňskou republikou. Právě tam totiž v březnu parlament schválil zákon, jenž dovoluje mužům mít více žen. Tímto krokem však jen změnili staré zvykové právo ve formalitu.

V původním návrhu stálo, že první žena by mohla mít právo veta a měla by tak možnost příchodu další ženy do své domácnosti zabránit. Ovšem členové parlamentu tuto informaci před schválením vypustili, čímž rozproudili v místnosti vášnivou debatu. Nový zákon nepřikazoval muži informovat manželku o příchodu jiné ženy. Jak na to zareagovaly keňské poslankyně? Vzdorovitě sál opustily.

Král Šalamoun a jeho 1000 žen

Někdo považuje mnohomanželství za naprosto přirozenou věc, někdo si soužití s více partnery naopak nedokáže představit. Každopádně již prorok David v dávné historii obšťastňoval 99 svých žen. Známější král Šalamoun měl dokonce kolem sedmi set manželek a tří set konkubín, tedy žen, se kterými nebyl řádně oddán. Po třicetileté válce bylo polygamní manželství v některých částech Evropy uzákoněno z důvodu velké převahy žen. Mnoho mužů tehdy totiž padlo v bitvách nebo následkem zákeřných nemocí.

Toba_chieftain_1892 (1)

Polygamní manželství nebyla v historii ničím zvláštním.
Zdroj: commons.wikimedia.org

A jak vypadá situace ve vyspělých státech dnes? Pokud pomineme fakt, že jen opravdu minimum populace žije s více stálými partnery najednou, stále se nám tu nabízejí zajímavá fakta ohledně počtu čistě sexuálních partnerů. Muži udávají více partnerek než ženy svých partnerů. Opravdu se jedná o jakousi mírnější formu polygamie, či anketu spíše ovlivnila mužská ega, která si několika partnerkami chtěla přilepšit?

Eskymačka a její zástup manželů

Pojďme si nyní v systému polygamie udělat pořádek. V případě, že muž sdílí domácnost s více manželkami, jedná se o první variantu – takzvanou polygynii. Jestliže se však jedná o opačnou situaci a žena má více než jednoho manžela, jde o polyandrii. V současnosti je polygamie zákonem povolena přibližně v padesáti zemích světa, ale ve všech případech se jedná pouze o polygynii. Soužití jedné ženy s více muži se přesto také děje, i když nelegálně. Setkat se s tímto typem manželského svazku můžete například u Eskymáků či Tibeťanů. Žena prostřednictvím něj může vyřešit svou ekonomickou situaci, jelikož více manželů znamená i více příjmů a snadnější zabezpečení.

„Ani jedna varianta polygamie se mi nelíbí. Já jsem něco víc, můžu vás mít, kolik chci. Ty jsi něco míň, takže si moc nevyskakuj. Přijde mi to jako pohrdání partnery.“ – Kristýna K.

Mapa zobrazující země, ve kterých je mnohomanželství zákonem povoleno.  Zdroj: commons.wikimdia.org

Mapa zobrazující země, ve kterých je mnohomanželství zákonem povoleno.
Zdroj: commons.wikimdia.org

O tom, jaký názor na toto téma je v České republice nejrozšířenější, není třeba vést debatu.  Komu by se nezamlouvalo mít pro sebe více partnerů? Naopak všechny děsí představa případné konkurence. Dotázaní však své odpovědi myslí většinou s humorem, málokdo z nich si do budoucna plánuje pod střechu přibrat více než jednoho manžela/manželku.

Polygynie může zlepšit životní situaci

Polygynní svazek však nemusí být vždy tak sobecký, jak se může na první pohled zdát. V některých zemích se k tomuto řešení přistupuje například v situaci, kdy žena s dětmi ovdoví a již ženatý muž z rodiny jí poskytne sňatek, a tím i zabezpečení. Stejně tak práce v domácnosti se z jednoho ženského elementu může rozdělit na více osob.

Ač mnohomanželství může být v určitých situacích výhodné, vyspělé země se stále drží modelu monogamie. Čistě teoreticky, dokážete si představit poslouchat deset tchyní místo jedné?

Zdroj perexové fotografie: Markéta Popelářová, Generace 21

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentářVaše názory

  • Martin Háze

    Hezky napsáno a bohužel tak to je. Ale z mého pohledu se mi tento životní styl vůbec nelíbí. Nejen, že tam dominuje sobeckost, ale hlavně lidské ego. Při čtení těchto článků si říkám, že mám asi jiný vkus (nebo to máme v rodinných zvyklostech)…přirozeně by si člověk měl vytvořit pár, tak aby se měli rádi, milovali se, měli nějaký zájmy, respektovali se, vážili si sami sebe, trávili spolu krásné společné chvíle. Pak dojde k harmonii a lidé se stávají šťastnými a zdravými i ve vysokém věku. Hlavně člověk by si měl z prvopočátku uvědomovat a přemýšlet do čeho jde. Což je primární klíč tohoto všeho a nedělat nic s násilím přes závit. Stejně to chodí i u pracovního poměru, školy apod., člověk by měl dělat to, co ho naplňuje, baví, ale bohužel toto ve většina případech také nebývá.
    Člověk by měl mít rád sám sebe a tím pádem ostatní, měl by konat dobro a neublížet dalším…pokud ubližuje ostatním, tak ubližuje i sám sobě. Záleží to na určité interakci, intuici a empatii. Hlavně člověk by měl mít své hranice a umět rozlišovat, co je to přátelství a co je něco více, u  tohoto hraje roli „intenzita“. Každý by měl mít nějaký vztah k lidem, a v tomto záleží na intenzitě jak ke komu.
    Proto z polygenního svazku plynou nevěry, rozchody, rozvody, deprese a hlavně nejistota! Jde o lidské ego, které ubližuje ostatním. Na druhou stranu, někdo to bere jako určitý druh svobody, tudíž dnešní doba je velice variabilní. Panuje tam sprosté a dneska čím dál více využívané slovíčko „individuální“, ale! Všechno je o uvědomování. A v dnešní době žít je něco úžasného 