První Romeo a Julie se vrací na prkna, co znamenají svět

Divadlo / 3.5.2014

Do Prahy se vrací muzikál Romeo a Julie, což je první světový muzikál na tento námět. Přinášíme rozhovor s hlavními hrdiny.

Muzikál Romeo a Julie měl v České republice poprvé premiéru 21. září 2001 v Divadle Spirála a bylo to první světové muzikálové zpracování. Od té doby byl klasický Shakespearův příběh muzikálově zpracován v několika zemích. Např. Roméo et Juliette ve Francii, Romeo and Juliet na americké Broadwayi nebo Rómeo a Júlia na Slovensku.

Za vznikem muzikálu stál Jiří V. Bareš – autor hudby a libreta, který je nejen tvůrcem muzikálů (mimo muzikálu Romeo a Julie také 451 stupňů Fahrenheita, za který získal Cenu Českého hudebního fondu), ale také hercem a zpěvákem. Zahrál si v prvním uvedení Bídníků v České republice, v muzikálu Jesus Christ Superstar nebo Evita. Neméně důležitou část v muzikálu Romeo a Julie na sebe vzal Jiří Untermüller, režisér a autor scénáře a výpravy, který si také zahrál v několika muzikálech – například Evita, Prodavači snů nebo Noc na Karlštejně.

Obsazení se od roku 2001 pochopitelně dost změnilo. Ale někdo přece jen zůstal – v roli Merkucia se opět objeví Braňo Polák, který byl za tuto roli v původním nastudování v širší nominaci na cenu Thálie.

My vám přinášíme exkluzivní rozhovory s představiteli obou hlavních rolí Julie a Romea – Kateřinou HerčíkovouPetrem Ryšavým.

Kateřina Herčíková

Kateřina Herčíková. Zdroj: www.facebook.com/katerina.hercikova

Kateřina Herčíková. Zdroj: www.facebook.com/katerina.hercikova

Kateřina Herčíková je 19letá dívka z Karlovarska, která v dětství závodně lyžovala. Začala se ale také věnovat zpěvu a už jako malá se účastnila pěveckých soutěží, v letech 2005 a 2008 vyhrála Karlovarského skřivánka. V roce 2009 nastoupila na Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor muzikál, kde dodnes studuje.

Od té doby, co jste se objevila v Pomádě, vás v divadle můžeme vidět poměrně často. Až nyní jste se dostala k hlavní roli, k Julii. Co to pro vás znamená?

Často? Přála bych si, aby toho bylo víc (smích). Na Julii se strašně moc těším. Je to krásná role, kterou si chce zahrát snad každá herečka.  Já se sice za herečku ještě nepovažuji, ale jednou bych se tou opravdovou chtěla stát. Navíc asi to bude znít zvláštně, ale vždycky jsem si přála umřít na jevišti – tedy samozřejmě ne doopravdy! A tady mám první možnost si to vyzkoušet.

Muzikál Romeo a Julie skladatele a libretisty Jiřího Bareše se hrál již před třinácti lety, měla jste možnost ho vidět?

Bohužel ne; v té době jsem byla tak na prvním stupni základní školy a měla jsem úplně jiné starosti. Ale vím, že se hrál nejprve v Divadle Spirála na Výstavišti a potom v Divadle U hasičů, kde se bude hrát i letos.

Julie se během příběhu výrazně změní. Co máte s Julií společného?

Co mám s Julii společného? To je dost těžká otázka. Spíš vím, v čem od Julie liším. Je to něžná postava, milá – do toho mám já hodně daleko (smích). Říkám, že jsem taková drsnější Julča, třeba oproti mé alternaci Martince Černé, která je Julie sama o sobě. Společného asi třeba to, že věřím v lásku, protože bez ní by to na tom našem malém světě nebylo ono.

Co pro vás znamená Shakespearův příběh Romea a Julie, který byl jako muzikál poprvé zpracovaný právě Jiřím Barešem a Jiřím Untermüllerem a od té doby ještě několikrát i v zahraničí?

Pro mě znamená to, že příběh o lásce, o opravdové lásce dvou lidí, ať je to v jakémkoliv století, je něco tak neuvěřitelně silného a mocného, že kvůli ní je člověk opravdu schopen udělat cokoliv. Takže hodně. A myslím, že tenhle příběh ve zpracování autora Jiřího Bareše a režiséra Jiřího Untermüllera bude stát za to. Přijďte se podívat. Hrajeme od 16. května.

Kateřina Herčíková v muzikálu Rent. Zdroj: www.facebook.com/katerina.hercikova

Kateřina Herčíková v muzikálu Rent. Zdroj: www.facebook.com/katerina.hercikova

V létě jste hrála v divadle Na prádle v muzikálu Rent, který se hraje od března v Kalichu, jak jste se na muzikál těšila? A jaké proběhly změny mezi oběma uvedeními?

Tak rozhodně jsem se těšila moc! Je to překrásné dílo, přímo neuvěřitelné! Hudba, texty a samotný příběh mluví za vše! Změny byly například v obsazení: přibyla nám tam spousta nových členů do naší „RENT family“, bohužel jich i pár odešlo, což dost zabolelo po tom všem, co jsme v létě prožili. Nepatrné změny byly i v choreografiích, které se musely přizpůsobit novému divadlu.

Pomáda byla váš první muzikál, který ale bohužel v červnu bude mít svou derniéru. Co vám Pomáda dala?

Já pořád tak nějak doufám, že neodejde a že ji, ač málo, v další sezoně ještě budeme hrát! Pomáda mi dala opravdovou divadelní školu! A děkuji za ni hlavně panu režisérovi Jánu Ďurovčíkovi.

V poslední době jste poměrně vytížená. Do toho chodíte ještě do školy. Dá se to vůbec zvládat?

Když se chce, jde všechno! Ale to slovo chtít je velmi podstatné. Někdy si říkám, že už nemůžu, ale pak si vzpomenu na to, jak krásné je stát na jevišti, a přejde mě to! Žiju divadlem, je to můj velký sen a já si přeju, aby se mi splnil.

Kde vás diváci mohou kromě již zmíněných muzikálů vidět?

Tak víceméně je to vše. Doufám, že toho bude víc, ale v červnu chystáme opakovat muzikál CHORUS LINE, který jsme hráli vloni v divadle Brodway. Je to maturitní a absolventské představení, které dostalo šanci být na prknech, co znamenají svět. Hraji zde roli Magie opět s Martinkou Černou. Podle mě je to moc krásné představení plné mladých talentů, které zatím čekají na nějakou tu pořádnou příležitost! Takže určitě budu jen ráda, když přijdete.

Petr Ryšavý

Petr Ryšavý. Zdroj: www.facebook.com/petr.rysavy.94

Petr Ryšavý. Zdroj: facebookové stránky umělce

Petr Ryšavý se narodil 19. června 1991 v Kladně. Od mala chodil do Základní umělecké školy na zpěv a kytaru. Po základní škole začal chodit na Pražskou konzervatoř – obor zpěv, kde studoval mimo jiné nepovinný předmět bicí nástroje.

Přestože se u divadla pohybujete dlouho, až nyní jste dostal hlavní roli, přímo roli Romea. Jak se těšíte?

Radost je určitě veliká. Konečně se mi dostala možnost chopit se hlavní role. Po několika muzikálech, kde jsem dělal převážně company a vedlejší role, se mi povedlo skrze konkurz získat titulní postavu.

Muzikál Romeo a Julie Jiřího Bareše se hrál již před třinácti lety, viděl jste ho?

Neviděl. Titul se uváděl (pokud se nepletu) v roce 2001, a to mi bylo pouhých 10 let. V tu dobu jsem si zpíval a hrál na kytaru u táboráku. Neměl jsem potuchy o hudbě jako takové a o muzikálu už vůbec ne (smích).

Role Romea je poměrně složitá, už kvůli vývoji během děje. Je něco, co máte s Romeem společného?

Doufám, že moc ne, protože Romeo umírá jako mladý a života si moc neužije (smích). Ba ne. Popravdě zatím jsem v situaci objevování a hledání, jak postavu ztvárnit. Doufám, že najdu společně s režisérem Jiřím Untermüllerem tu správnou cestu a budu schopen vystavět roli tak, jak si přeje autor tohoto díla.

Shakespearův příběh Romea a Julie byl jako muzikál poprvé zpracován právě Jiřím Barešem a Jiřím Untermüllerem a od té doby ještě několikrát i v zahraničí. Co si o tomto klasickém příběhu myslíte?

Spousta lidí si spojuje tento příběh už kvůli názvu jen s Romeem a Julií. Já to tak necítím. Samozřejmě to jsou hlavní postavy, ale mně se na titulu líbí právě to, že ostatní role a celý děj si s Romeem pohrává tak, jak se to mnohdy děje i v nynějším světě. Mám na mysli to, že člověk je občas nucen dělat věci podle toho, jak mu to druzí „nadiktují“, a ne dle toho, jak to cítí on sám. A v tom je podle mě ta síla osobnosti Romea a zároveň i celého příběhu. Jak se nám povede, uvidíme. A vy také, když přijdete. Hrajeme od 16. května v Divadle U Hasičů.

Petr Ryšavý (úplně vlevo) s dalšími herci muzikálu Rent. Zdroj: www.facebook.com/petr.rysavy.94

Petr Ryšavý (úplně vlevo) s dalšími herci letního uvedení muzikálu Rent. Zdroj: facebookové stránky umělce

Vaše první muzikálová zkušenost byla v divadle Broadway v muzikálu Ať žije rokenrol! Jak na tuto zkušenost vzpomínáte?

Moc rád! Když jsem udělal konkurz, bylo mi teprve 18 let, takže samozřejmě s odstupem času vzpomínám a říkám si, jaké věci jsem tenkrát mohl udělat lépe. Ale vzpomínám s radostí. Muzikál to byl dle mě dobrý. Jen škoda, že ho diváci neměli možnost zhlédnout vícekrát.

V loňském roce jste se společností Faux Pas obnovili muzikál Monte Cristo, kde jste si zahrál Edmonda Dantése, jaké to bylo zahrát si v už legendárním muzikálu Karla Svobody?

Opět velká zkušenost. Přestože muzikál nebyl v rukou profesionální produkce, tak myslím, že jsme odehráli představení se ctí. Pro mě je Karel Svoboda senzační skladatel a jím vytvořené party se mi v roli Edmonda Dantése zpívaly výborně. Samozřejmě – soudit musí jiní (smích).

V minulých letech vás mohli diváci vidět na Divadelním létě na Hluboké. Budou mít tu možnost i letos? Ať už v muzikálu Jedna noc na Karlštejně, nebo Romeo a Julie?

Ano. Dva roky po sobě se tam uváděl titul Casanova. Mimo jiné senzační zážitky jsme měli možnost vycestovat do Jižní Koreje. Letos se producent Zdeněk Pikl a celý realizační tým rozhodl svěřit mi v muzikálu Romeo a Julie roli Benvolia a v následujícím muzikálu Jedna noc na Karlštejně roli Setníka. Všechny nás čeká opět krásné léto strávené na Hluboké.

Kde vás diváci mohou, kromě již zmíněných muzikálů, vidět?

V nynější době jsem k vidění v muzikálech Balada pro Banditu (Východočeské divadlo Pardubice); Producenti (DJKT Plzeň), Adam a Eva (Divadlo Broadway), Antoinetta (Divadlo Hybernia). O dalších muzikálech se zatím dál jen jedná. Uvidíme, zda vyjde nějaká další příležitost!

Kateřině Herčíkové a Petru Ryšavému přejeme mnoho úspěchů nejen v muzikálu Romeo a Julie.

Zdroj perexové fotografie: www.romeojulie.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář