Quiche s kuřecím masem

Neradi sladké? Nevadí. Upečte si náš slaný quiche s kuřecím masem

Na talíři / 28.12.2012

Quiche (kiš) je pro Francouze to samé co pro Itala pizza. Ve Francii se s ním setkáte na každém rohu. Ale proč jezdit tak daleko?

Historie slaného francouzského koláče, Quiche Lorraine nebo-li Lotrinského koláče, sahá až do 16. století, kdy ho poprvé upekl venkovský sedlák z vesničky Nancy. Původně jeho základ tvořilo chlebové těsto, postupem času však bylo vyměněno za těsto křehké nebo listové. I náplň dnes známe v několika verzích, ale pravidlem je, že jejím základem musí být vždy creme fraiche (či česká zakysaná smetana s nejvyšším možným procentem tuku), do které se zašlehá vejce.

Základem koláče je křehké těsto. Můžete si ho koupit již hotové, nebo ho docela jednoduše připravit sami. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, smíchejte 280g hladké mouky, 140g vychlazeného másla1/4 lžičky soli. Vše  zpracujte na jemnou drobenku. Do té  přidejte 8 lžic ledové vodyzpracujte v hladké těsto. To nechte před použitím nejméně 30 minut uležet.

Křehké těsto

Pokud si na přípravu domácího křehkého těsta netroufnete, nezoufejte. Kupované vám výslednou chuť koláče určitě nezkazí.

Mojí nejmilovanější verzí  koláče je ta s kuřecím masem a brambory. Vyzkoušejte ji také.

[two_third align=“right“]

Suroviny:

300g křehkého těsta

350g vařených pevných brambor, nakrájených na plátky

300ml zakysané smetany (nejlépe minimálně 30%) či creme fraiche

2 celá vejce, rozšlehaná

½ lžičky citrónové kůry

200g kuřecích prsou, nakrájených na kostičky a orestovaných

Sůl a čerstvě mletý pepř

[/two_third]

Ze všeho nejdříve si vymažte nízkou koláčovou formu o průměru cca 28cm. Bude vám stačit tenký proužek másla. Těsto si vyválejte a vyložte jím vymazanou formu. Přečnívající okraje odkrojte, myslete však na to, že se těsto maličko zpeče, nechte si tedy alespoň 0,5mm rezervu.

 Dno koláče vyložte pečícím papírem. Já si vždy dělám šablonu podle formy. Otočím ji vzhůru nohama, přiložím papír, obkreslím obvod dna a vzniklé kolo vystřihnu. Dostanu tak přesnou kopii dna formy. Na pečící papír vsypte hliněné kuličky, fazole, hrách. Prostě cokoliv, co vám pomůže těsto zatížit. Co určitě nedoporučím je rýže. Špatně se z těsta doluje, pokud se jí nějakým způsobem podaří dostat se pod papír. A podaří se to téměř vždy. Takto připravený základ na koláč dejte předpéct do trouby vyhřáté na 190° C. Po deseti minutách sundejte papír a ještě cca  5 minut pečte.

Základ koláče

Obětujte ještě jedno vejce, rozšlehejte jej a v okamžiku, kdy z těsta sundáte zátěž, pořádně jej potřete. Bude tak krásně zlatavé.

V misce si ke smetaně přidejte prošlehaná vejce, citrónovou kůru, sůl, pepř a vše pořádně spojte. Na předpečený korpus naskládejte plátky uvařených brambor, na ty pak kousky restovaných kuřecích prsou, vše zalijte smetanovou směsí a znovu poklaďte zbytkem brambor. Na povrchu opět trošku osolte, opepřete a dejte dopéct do trouby cca na 15 minut, dokud náplň nezpevní a nezezlátne.

Výřez koláče

Koláč můžete podávat jak teplý, tak studený. V tomto receptu lze také vyměnit kuřecí maso za uzeného lososa a náplň doplnit čerstvým sekaným koprem.

Koláč chutná stejně dobře studený i teplý. Můžete ho servírovat jako večeři a nebo ho přibalit do tašky cestou do školy, aby vám nevyhládlo. Také náplně lze obměňovat dle libosti. Klidně udělejte variantu „co dům dal“. Ani ta totiž nemá chybu.

A nezapomeňte: Na našem facebooku se naše parta „talířkových holek“ těší  na vaše rady, tipy a recepty.

Zdroj fotografií: Barbora Venháčová, Generace21

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář