Barcelona

Navštivte 7 světů v jedné Barceloně

Cestování / 1.4.2014

Metropole Katalánska je doslova městem mnoha tváří – fotbal, Gaudí, turisté… To a mnohem více vytvořilo dohromady z Barcelony skvost, kterým je dnes.

V našich zeměpisných šířkách byste jen těžko hledali někoho, kdo v životě neslyšel o Barceloně. Pojďme si říci pár základních informací! Barcelona je hlavním městem autonomní oblasti Katalánsko a současně druhým největším městem celého Španělska. Oficiálně zde žije více než jeden a půl milionu lidí a z toho přibližně čtvrt milionu jsou cizinci. Kromě turistického renomé je Barcelona také například dobře známým přístavem, letištěm, obchodním a komerčním centrem. Jaké světy můžete objevit v tomto městě?

1. Barcelona jako město Gaudího

V 19. století žil a tvořil nejslavnější muž barcelonské historie, zázračný architekt Antonio Gaudí. Vypráví se historka, že když Gaudí v roce 1878 úspěšně absolvoval barcelonskou školu architektury, ředitel školy prohlásil: „Pánové, jsme tu dnes v přítomnosti buď génia, nebo šílence.“ Faktem je, že Gaudí byl jistě obojím. Zpočátku byl celou Barcelonou nenáviděný šílenec, dnes je uznávaným a obdivovaným géniem, který vtiskl Barceloně její jedinečný ráz a podobu.  Z jeho tvorby můžete ve městě vidět mnoho staveb a děl. Těmi nejznámějšími jsou ale Güellův park, Casa Milà, Casa Batlló, Palau Güell, Casa Vicens a samozřejmě také barcelonská katedrála Sagrada Familia.

barcelona sagrada familia

Gaudí umřel na následky zraní ze srážky s tramvají v roce 1926. Jeho ostatky jsou uloženy v kryptě uvnitř katedrály. Zdroj: Iveta Dunčová

Dnes si všichni katedrálu automaticky pojí s Gaudím, ale Gaudí nebyl prvním architektem, který byl pověřen postavit na tomto místě kostel. Prvním byl Francesc del Villar, avšak ten po roce navrhování z projektu odstoupil a naopak přistoupil Gaudí, který celý návrh předělal. Zajímavé také je, že sochy na fasádě Narození Gaudí modeloval podle skutečných mrtvých těl dva až tři dny starých dětí. Čili se opět nabízí otázka: byl to génius, nebo šílenec?

2. Barcelona jako město turistů

Casa Batlló barcelona

Fasádu Casa Batlló navrhl Gaudí tak, že různé prvky připomínají lidské kosti. Zdroj: foter.com, 3dom

S památkami Gaudího souvisí také další podoba města. Barcelona je desáté nejnavštěvovanější město na světětřetí nejnavštěvovanější v Evropě, hned po Londýně a Paříži. Množství turistů se zde již nepočítá na stovky či tisíce, ale miliony ročně. Vezměme například asi nejslavnější ulici Barcelony La Rambla, denně jí průměrně projde více než sto padesát tisíc lidí.  Dalšími turistickými lákadly jsou teplé klima, barcelonské pláže, sportovní aktivity a další.

3. Barcelona jako město fotbalu

Sport láká do Barcelony jak zahraniční, tak tuzemské fanoušky. Mluvíme-li o Barceloně a sportu, řeč je především o fotbale. Možná také proto je jedním z nejvíce turisticky navštěvovaných cílů Barcelony stadion FC Barcelona. Stadion je nevětším soukromým stadionem na světě, jeho kapacita je 100 tisíc sedadel. Samozřejmě fotbal není jediným praktikovaným sportem ve městě. Každoročně se zde koná řada sportovních událostí, z těch opravdu výjimečných zmiňme například ještě, že v roce 1992 se uskutečnila v Barceloně vysoce úspěšná letní olympiáda a v současnosti Barcelona aspiruje o hostování zimních olympijských her v roce 2022.

4. Barcelona jako město pláží

Vysoce prestižní časopis National Geographic vyhodnotil Barcelonu jako nejlepší plážové město, avšak přestože jsou pláže dnes již neodmyslitelnou a vyhledávanou součástí Barcelony, nebylo tomu tak vždy. Až do roku 1992 zde bylo jen průmyslové pobřeží. Až v souvislosti s pořádáním olympijských her byly vytvořeny na pobřeží pláže k trávení volného času. Dnes je jich celkem pět a dohromady se táhnou 4,5 km.

5. Barcelona jako přístav

U moře ještě zůstaňme. Námořní přístav Barcelony má dva tisíce let dlouhou historii. Dodnes je jedním z největších obchodních přístavů v Evropě. Přístav sám o sobě je tak rozsáhlý, že musel být k jednoduššímu spravování rozdělen do tří částí: Port Vell, obchodní přístav a logistický přístav.

barcelona přístav moře

Část Port Vell barcelonského přístavu. Zdroj: Iveta Dunčová

6. Barcelona jako finanční a obchodní centrum

Jedním z dalších možných světů pod nálepkou Barcelona je svět peněz. Město je jedním ze čtyř nejmocnějších komerčních center v Evropské unii (za Londýnem, Paříží a Frankfurtem nad Mohanem). Není příliš známé, že Barcelona byla jedním z prvních evropských měst, kde proběhla průmyslová revoluce. Manufakturní průmysl si zde ještě stále užívá své místo na slunci. Město je v současnosti důležitým obchodním centrem. Barcelonská burza patří k nejvýznamnějším na Pyrenejském poloostrově.

7. Barcelona jako město kultury

V Barceloně probíhá každoročně několik kulturních festivalů týkajících se hudby, tance a dalších umění. Naprosto unikátní je festivalový den La diada de San Jordi, který se koná 23. dubna a je oslavou lásky a gramotnosti. Je tradicí v tento den obdarovávat své blízké růží a knihou. Tato oslava inspirovala UNESCO k ustavení Světového dne knihy. Z oblasti kultury je také zajímavé, že ačkoli je flamenco považováno za celošpanělský národní tanec, v Barceloně byl mnohem populárnější rock ‚n‘ roll. Flamenco se zde rozšířilo až v posledních dvaceti letech.

barcelona módní přehlídka

The Brandery Fashion Show 2011. Zdroj: Wikimedia Commons, thebrandery

Dále je jistě vhodné pozastavit se i u módy. Dlouhá tradice textilního průmyslu byla také základem pro vznik módního věhlasu Barcelony. Od roku 2009 se zde pravidelně koná dvakrát ročně prestižní módní show The Brandery. V roce 2012 byla Barcelona dokonce prohlášena za třetí hlavní město módy ve světě.

Barcelona je jistě městem mnoha tváří. Představili jsme vám jich sedm, ale vězte, že výčet by mohl ještě dlouho pokračovat. Jedno katalánské přísloví praví, že v Barceloně si člověk užije, pokud má kapsy plné peněz. To už dnes určitě není pravda, možná spíše naopak – pokud Barcelonu navštívíte, odjedete o mnoho bohatší.

Zdroj perexové fotografie: Iveta Dunčová

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář