Výletní kniha s nádechem tajemna rozšiřuje trh

Cestování / 29.4.2014

Tentokrát se na cestách po Čechách budeme bát.

Venku propuká jaro, neseďme doma a vydejme se na výlet. Inspiraci na turistické cíle můžete čerpat nejen na našich stránkách, ale skvělým průvodcem po krásách naší vlasti je i knižní série 77 výletů. Před nedávnem jsme vám přiblížili 77 výletů po stopách Starých pověstí českých a nyní je na řadě díl s nádechem tajemna.

77 výletů na tajemná místa v Čechách je podle krajů přehledně rozčleněná výletní kniha, která nejen inspiruje, ale také poradí a informuje. Jste-li milovníci turistiky, historie nebo tajemna, určitě by vám doma neměla chybět.

Není snad v pověstech známějšího motivu, příčiny, proč se bílé paní procházejí po hradbách, bezhlaví rytíři po chodbách svých hradů a tragicky zemřelí na místech své smrti. Vše má společný znak, duše těchto lidí nemůže po smrti dojít klidu a je třeba pozemských skutků, aby se tak stalo. Podle některých pověstí se dokonce přízraky těchto zemřelých snaží věc vykonat sami nebo k ní alespoň přispět, jako je tomu i v jiných verzích pověsti o Bertě Vítkovcové. Ty popisují, že když se malý Jaromír ztratil, jeho otec ihned pochopil, že jej do záhuby zavedla sama Berta, aby tak došla vlastního vysvobození.

Kniha je plná obrázků. Zdroj: Eliška Marková, Generace 21

Trasy i poutavé vyprávění

Každý tip na výlet obsahuje nejen popis místa a přesně popsanou trasu, ale také praktické informace. Nikdy nevíte, kdy kontakty, uvedení otevírací doby, tip na občerstvení nebo třeba nocleh uvítáte. Součástí jsou rovněž poutavá vyprávění, kterým vás kniha seznámí s legendou či pověstí, která se k danému místu váže. Samozřejmostí jsou mapky a fotky, které vás k výletu snadno navnadí.

Inspirativní i informativní

Kniha, stejně jako celá série 77 výletů, je skvělá nejen k hledání inspirace, kam na výlet, ale i k pročítání bez cíle a získání nových a zajímavých informací. Jasný, srozumitelný a zároveň čtivý text je vytištěn na křídovém papíře. Jediným negativem celé série je měkká vazba, která se snadno ničí. V komplexním shrnutí však knihu hodnotím velmi pozitivně.

77 výletů na tajemná místa v Čechách, Ivo Paulík, Jiří Pucholt, Universum 2013.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Michal Ritter, upraveno

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář