Přejeme vám krásné Vánoce! A jak je trávíme my?

V obraze / 24.12.2012

Motáme se o Štědrém dni v kuchyni či mlsáme u telky? Jaké tradice dodržujeme? A co si přejeme pod stromeček?

Agata Hauerová, šéfredaktorka

editorka sekce Na talíři

Celý rok, ale o Vánocích obzvlášť, je podle mě důležité jíst to, co nám chutná, to co máme na světě nejradši. Proto se o svátcích nenechte svázat tradicemi, nenimrejte se ve smaženém kaprovi a raději si dopřejte dobrotu vašemu srdci nejbližší. U nás doma začínáme chlebem se solí, abychom se všichni příští rok znovu sešli a pokračujeme oplatky s medem, abychom byli celý rok zdraví. Největší pochoutka je pro mě řízek, který si sním po večeři obklopená rozbalenými dárky u Popelky.

Kristýna Szkanderová

editorka sekce Vztahy

Svátky trávím doma s rodinou. Neumím si představit Štědrý den jinak, než zachumlaná pod peřinou u televize při sledování pohádek. Věnujte na Vánoce lásku a pozornost svým nejbližším. Není lepší příležitost sblížit se s milovanými, urovnat rozepředopřát pohodu a klid na duši všem, na kterých nám záleží. A co si přeji pod stromeček já ? Samozřejmě se těším na překvapení, které bude čekat večer pod stromkem, ale Ježíšek ví, že nejsem materialistka, a proto si  přeji, aby byli všichni mí blízcí zdraví, šťastní a spokojení. Snad mé přání vyplní!

Barbora Švarcová

editorka sekce Divadlo

Štědrý den si každý rok moc užívám. Vždy proběhne tradiční hádka o tom, co bude k obědu. Mamka je zastáncem štrúdlu a táta čočky, zatímco my s bráchou řešíme, zda se nám i tentokrát podaří donést betlémské světlo z kapličky. Mám ráda večer, když se vrátíme z tradiční procházky a převlékneme se do slavnostního oblečení. Cítím se téměř jako v mém milovaném divadle. Vážnost a elegance mi však vydrží jen do zazvonění zvonečku. To se proměním v malou holku a utíkám se podívat ke stromečku, co nám Ježíšek přinesl. Sedím na zemi, po očku sleduji novou pohádku a těším se z toho, že jsme se všichni sešli, máme se dobře a jsme zdraví.

Někteří z nás boj se zlatým prasátkem dávno vzdali!

Někteří z nás boj se zlatým prasátkem dávno vzdali!

Martina Baierová

editorka sekce Volný čas

Vánoce a Štědrý den? Tradičně se snažím celý den nejíst, abych viděla zlaté prasátko (skrytý důvod je ovšem ten, že nejím rybu, která se podává k obědu). Celá rodina se sejde u pohádek v televizi, mlsáme cukroví a nasáváme pohodu, než přijde večerní shon v podobě nervů při přípravě večeře, aby se něco nespálilo a všem nám chutnalo. Někdy vyrazíme do nedalekého lesa udělat Vánoce i zvířátkům a pěkně ozdobíme pár jejich stromků. Tradicí u nás je zdržování po večeři, ve formě dlouhého umývání a uklízení nádobí. Asi aby měl Ježíšek ještě čas něco nadělit? K rozbalování dárků pustíme pohádky, ujídáme sladké i slané, které jsme pro Ježíška nachystali a všichni jsme rádi, že jsme spolu šťastní a zdraví.

Jana Hybnerová

Editorka sekce Literatura

Na Vánoce a s nimi spojené svátky se těším, protože se věnuji jen tomu, co mě baví, knihám. (Čert vem následné lednové zkoušky, zápočty a další „parády“ nového roku.) Každý večer si mohu v klidu a bez výčitek zalézt pod deku a číst si klidně až do rána. Povětšinou se vrhnu na nějaké mnou opomenuté klasiky, na které nezbývá moc sil přes celý rok. A co se týče Štědrého dne? Ráno se vydám na cestu k babičce (bez knih, aby mi cestou neumrzly ruce), kde se setkám se všemi příbuznými – tetičkami, strýčky, bratranci… Jednoduše jsou tak pro mne Vánoce hlavně o pohodě, klidu a setkání se s těmi, které přes rok člověk snad i trochu opomíjí. V podvečer, už doma, proběhne tradiční večeře (salát, kapr), rozbalování dárečků… A? pak už jen znovu si zalézt s novou knihou, tentokrát s tou od Ježíška.

Stromek zdobíme spíše klasicky.

Stromek zdobíme spíše klasicky.

Zuzana Fricová

editorka sekce Film

Vánoce jsou tradičně již nejkouzelnějším obdobím v roce. Sejdeme se s rodinou, zpíváme koledy, pojídáme cukroví a užíváme si sladkého nic nedělání. Tak je štědrovečerní pohoda popsána snad ve všech knížkách. Jenomže, jak to doopravdy ve většině domácností je? Stres, že nejsou nakoupené dárky, není upečené cukroví, prach pořád pokrývá většinu bytu a kapra už asi 24. ráno neseženeme… Hádky o tom, jestli se bude dělat salát z brambor deseti nebo patnácti, strach, aby se ryba nespálila, rozepře o to, kdo bude vysávat. A stejně, když si pak večer rozbalíme dárky, všichni dojati tím, co dostali a že si na ně Ježíšek vzpomněl, všechno je najednou zapomenuto. Sedneme si k Popelce, která již tradičně nesmí v televizi chybět a doufáme, že se nám Vánoce vydaří příští rok stejně, jako ty letošní.

Tomáš Volf

editor sekce Technologie

Vánoce a především Štědrý den jsou dobrou příležitostí co nejvíce se od techniky odpoutat. Ačkoliv se jí věnuji celý rok, na Štědrý den o ní nechci ani slyšet, a to ani formou televize (snad pohádky po rozbalení dárků ještě překousnu). Užívám si hlavně výborného jídla a rodiny a volný čas vyplňuji buď nedočkavým přebíháním od jedné činnosti k druhé, nebo četbou. Přesto ale neodsuzuji nikoho, kdo si chce zkrátit čekání nějakou tou počítačovou hrou nebo filmem a přeji vám, abyste našli dostatek vhodných titulů.

IMG_2590, Alice Pazderová, generace21

Silvie Trebatická

editorka sekce Design

Jako správná editorka sekce Design se snažím, aby to u nás doma vypadalo pěkně vánočně. Letošní rok jsem to pojala stříbrně. Stříbrné doplňky vypadají obzvlášť s jednoduchou bílou barvou svíček slavnostně. Při balení dárků jsem rovněž přišla na zajímavou kombinaci barev, která budí dojem luxusu. Stříbrnou barvu zkombinujte s vínovou. Je radost dívat se na ty lesklé stužky! Už se těším, až je dám pod stromeček. Ten je jako každý rok v režii mých rodičů, kteří ho už tradičně zdobí do přírodních barev. Letos máme i sušené plátky pomerančů. Věděli jste, jak pěkně vypadají? Ale neřeším jen výzdobu, radost mi udělají i krásné pohádky, výtečné vanilkové rohlíčky a bramborový salát, kterému nikdy neodolám. Jíst ho a užívat si to, že jsme zdraví, máme kde spát a co jíst – tomu říkám štěstí!

Alice Pazderová

editorka sekce V obraze

Letošní Vánoce jsou pro mě trochu nové. Poprvé je trávím jako vdaná paní. Snažím se co nejvíce udělat už den předem. Udělám salát, ozdobíme společně stromek, abychom mohli na Štědrý den sledovat všechny naše oblíbené filmy. Kromě oběda se do večeře snažím nejíst, abych viděla zlaté prasátko. Víte, že zlaté prase je symbolem zimního slunovratu? Z toho zřejmě vzešla tato tradice. Po večeři a našich menších Vánocích zamíříme na velké k mým rodičům, kde se sejdeme i se sestrou a švagrem. Smějeme se, provádíme různé tradice (letos už konečně nemusím potupně házet střevícem) a užíváme si společné pohody. Pod stromečkem nejraději nacházím radost svých blízkých, když otevírají dárky a nejkrásnější je to u dětí.

Za celou redakci vám všem přeji krásný Štědrý den plný úsměvu, veselí a pohody. Pod stromečkem najděte všechny dárky, které jste si přáli, pak nějaké, které vás překvapí, ale hlavně lásku, klid a nádherně prožité chvíle.

Foto: generace 21

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář