krajina ve Švédsku s jezerem, lesy a osídlením

Skandinávský design není jen IKEA

Design / 15.4.2014

Když se řekne skandinávský design, většině z nás se vybaví hlavně švédská firma IKEA. Víte však, že tento pojem v sobě skrývá mnohem víc?

Znaky Skandinávské moderny

  • důraz na tradiční metody v kombinaci s velkou inspirací v moderních postupech a nových tvarech
  • spojení s přírodou
  • typický je krásný vzhled i praktické využití daného výrobku
  • jednoduchost okořeněná originalitou

Skandinávská moderna, známá také jako švédská či dánská moderna, je název směru moderního designu, který se začal formovat již během třicátých let minulého století. Tento styl je charakteristický nábytkem ze světlého dřeva se specifickým důrazem na linii, tvar a formu. Barvy se používají v malých dávkách jako způsob zdůraznění daného výrobku. V severských zemích započala industrializace později než v Anglii, Německu či USA. Díky tomu se po druhé světové válce zachovala v jejich nábytkové kultuře ještě relativně nepřerušená řemeslná tradice. Dřevo, především borovicové a březové, patřilo už odedávna k základnímu stavebnímu materiálu severní Evropy.

Seveřané však nevycházeli pouze z tradičních řemeslných technik, ale využívali i moderní metody zpracování vrstveného dřeva a jeho ohýbání, které dohromady umožňovaly designérům vytvářet organické formy. Postupně se začalo využívat i teakové dřevo, jehož obliba vzrostla především díky jeho praktičnosti a odolnosti. Pomohlo tomu také to, že Dánsko se stalo hlavním evropským dovozcem teakového dřeva. Oblasti zájmu se ovšem netěšil pouze nábytek, ale také tradiční výroba skla, keramiky a textilu.

V roce 1939 švédská prezentace na Světové výstavě v New Yorku povýšila skandinávskou modernu na mezinárodně uznávaný styl, který se stal synonymem elegance a kvalitního bydlení.  Jeho charakteristika je často vyjádřena větou, že je to „styl, který není jen krásný na pohled, ale také se s ním dobře žije.“ Skandinávské užité umění je i dnes ceněno hlavně pro jeho kombinaci výtvarné nápaditosti, rafinované jednoduchosti a citu pro materiál.

Za odvážnější designéry z této geografické oblasti jsou obecně považováni Finové. Specializovali se především na oblast textilu a nábytku. Pro jejich textil jsou typické především sítotiskové vzory a barvy. Charakterizuje je používání výrazných abstraktních motivů na jednobarevném pozadí. Finský přístup k designu je tradičně méně oddaný k původnímu řemeslným technikám. Spoléhají se především na podněty ze světa současného designu.

Váza Savoy

Tato neobvyklá váza dostala název po luxusní restauraci Savoy, která byla v centru Helsinek otevřena v roce 1937. Pro ni navrhl nábytek a vybavení finský architekt Alvar Aalto společně se svou ženou. Jeho atypické vázy umístěné uprostřed každého stolu v sobě skrývaly, krom luxusního vzhledu, velkou praktičnost. Jejich záhyby totiž umožňovaly efektní aranžování velkého množství květin bez obav z převrhnutí. Tento designérský kousek však nebyl původně navržen pro  stejnojmennou restauraci. Byl součástí souboru, se kterým se Alvar Aalto účastnil soutěže organizované finskými sklárnami Karhula Iittala. Hlavním cílem této soutěže, kterou Alvar Aalto mimochodem vyhrál, bylo získat nové exponáty na pařížskou světovou výstavu v roce 1937. A tak se zrodila legenda!

Přečtěte si také: Legenda architektury – Alvar Aalto

váza Savoy zdroj: mimikrydesign.blogspot.cz

váza Savoy
zdroj: mimikrydesign.blogspot.cz

Židle Mravenec

Dánská firma Fritz Hansen vyrobila v roce 1952 židli Mravenec podle návrhu slavného dánského designéra Arne Jacobsena. Ten využil kombinaci tvarované překližky a konstrukce z ocelových trubek.  Byla to první sériově vyráběná dánská židle, která se dodnes vyrábí v mnoha barevných odstínech. Sama firma Fritz Hansen je v současnosti uznávaným výrobcem sedacího a kancelářského nábytku, s nímž pravidelně vyhrává různé designové soutěže.

Černá židle nazvaná Mravenec v různých variantách

židle Mravenec od designéra Arne Jacobsena
zdroj: fritzhansen.com

Jednoduše „Židle“

dřevěná židle s vyplétaným sedákem

Prostě „Židle“
zdroj: en.wikicollecting.org

Dánský nábytkový designér Hans J. Wenger vytvořil svou židli JH 501 jako symbol skandinávského sedacího nábytku. Později se tomuto modelu začalo říkat jednoduše jen „The Chair“, neboli „Židle“. Tvarově jednoduchá, ale přitom plně funkční židle je vyrobena z teakového dřeva a má vyplétané sedadlo. Spojuje dokonalé pohodlí při sezení s plynulými přechody opěradla, područek a nohou. Tento kousek se dodnes těší velké oblibě a také některé další modely firmy vycházejí z totožného konceptu.

Marimekko

Marimekko je finská textilní a oděvní společnost, která se již od roku 1951 soustředí především na originální tisky a barvy. Společnost plně vystihuje jejich motto: „Marimmekko je o životě a ne o předstírání. Marimmekko je porozumění a akceptování krásy života takového, s jakým se setkáváme každý den!“ Jejich látky se požívají nejen pro bytové doplňky, ale vyrábí se z něj i oblečení. Jejich populární vzory se pak objevují také na nádobí a jiných předmětech denní potřeby.

marimekko, design modrých květů

design od Marimekko
zdroj: marimekko.com

zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

Petra Vetterová

Zanechte komentář