Jarní detox, očista organismu. Zdroj: Monika Faltýnková

Nebojte se jarního detoxu

Na talíři / 30.3.2014

Ačkoli zní jarní detox poněkud děsivě, nemusíte se bát. Jde především o očistu organismu.

Po těžkém zimním období je náš organismus maximálně vyčerpaný. Hlavním a takřka i jediným úkolem jarního detoxu je zbavit naše tělo všech jedovatých látek a načerpat novou energii. Našemu organismu chybí vitamíny a pohyb, což s sebou přináší jarní únavu.V první řadě byste si měli uvědomit, že detoxikační plán by měl podstoupit pouze zdravý a dospělý člověk.

Pokud jarní očistu organismu zkoušíte poprvé a nevíte, jak na to, nemusíte se bát. Stačí si pročíst následující článek. V první řadě vám doporučujeme změnit váš jídelníček. To, co jste jedli doposud, neváhejte nahradit racionální stravou. V první řadě do jídelníčku zařaďte džusy. Mnohem lepší jsou ale rozmixované šťávy z čerstvého ovoce. Druhý den ke šťávám přidejte těstoviny nebo celozrnné pečivo. Jogurty a zakysané mléčné výrobky jsou zase důležité pro správnou peristaltiku střev.

Racionální strava

je vlastně stravování představující optimální poměr a množství základních vitamínů, minerálních látek a živin.

Existuje i několik základních zásad, které je nutné dodržovat při jarní očistě. Tou nejdůležitější je dodržování pitného režimu s tím, že vynecháte veškerý alkohol. Mezi takzvané top potraviny, které je vhodné konzumovat při detoxikaci, patří například sezamová semínka, brokolice, citróny nebo zelený čaj.

Nebojte se vybočit ze stereotypu a změňte jídelníček. Zdroj: photl.com

Nebojte se vybočit ze stereotypu a změňte jídelníček. Zdroj: photl.com

Nedílnou součástí jarní očisty našeho organismu jsou i citrusy, které obsahují spoustu vitamínu C a kromě toho si na svůj jídelníček můžete připsat i brokolici, mrkev, borůvky či jablka a džusy z nich. Pokud si ale hovíte v bylinkách, můžete použít i ty. Špičkou pyramidy koření a bylinek je česnek, který má antibakteriální účinky. Nebojte se ale přidat i zázvor, šalvěj nebo tymián.

I celebrity mají své „tajné“ tipy, jak na jarní detox, ale vzhledem k tomu, že v tomto případě se jedná o rychlejší očistu organismu v době, kdy hvězdy potřebují být maximálně  fit na červeném koberci, nedoporučujeme vám se jejich tipy řídit. Například taková Beyoncé si umíchala drink z horké vody, citronového džusu, kajanského pepře a javorového sirupu. Jenom tento drink konzumovala zpěvačka přibližně 14 dní a jak sama přiznala, byla pořádně hladová. No nezkuste to, že?

stesti, sebelaska

Chcete být šťastní? Buďte a uvidíte, co vše se tím může změnit.
zdroj: sxc.hu

Strava ale není hlavním objektem jarního detoxu. Důležitý je i odpočinek, pozitivní myšlenížádný stres. Pokud máte nějaké zlozvyky, jako například kouření, pokuste se jim vyvarovat. Po skončení půstu se vyvarujte toho, že se hned vrhnete na první jídlo, které uvidíte. To by mohlo vyvolat žaludeční potíže. Proto po skončení půstu začněte jíst opatrně a udržujte si svůj jídelníček – přiznejme si, že návrat do starých kolejí by znamenal, že celý tento počin by byl poněkud zbytečný.

Zdroj perexové fotografie: Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář