KHL_CZ

Česká stopa v 1. kole play-off KHL

Sport / 19.3.2014

Největší evropská soutěž KHL má za sebou první kolo vyřazovacích soubojů play-off. Jak si vedli čeští hokejisté?

Největší počet českých hokejistů hraje pochopitelně za jediný český klub KHL, tedy za Lev Praha. Největší česká zahraniční kolonie je pak ve Slovanu Bratislava, kterému se však do play-off postoupit nepodařilo. V dalších týmech už počet českých hokejistů nepřesahuje číslovku tři, to však rozhodně neznamená, že jejich vliv na tým je zanedbatelný.

Dinamo Riga  – Donbass Doněck  3:4

Souboj dvou neruských celků musel rozhodnout až sedmý zápas, ve kterém měl navrch Donbass a svou převahu dokázal zúročit a získal tak i vítězství v celé, velmi vyrovnané sérii. Do této série naskočili tři čeští hráči. Odchovanec Pardubic 27 let starý Jan Kolář dokončuje teprve svou první kompletní sezonu v KHL, přesto si dokázal s průměrným časem na ledě 21.04 minut vydobýt pozici nejvytěžovanějšího obránce Donbassu. Dalším zajímavým faktem je, že za sedm zápasů se Kolář ani jednou nepodíval na trestnou lavici.  

Druhým zástupcem v Donbassu je útočník Lukáš Kašpar, mimo jiné mistr světa z roku 2010. Kašparův přínos pro tým je už o něco slabší. Kolář nastupoval v první obrané dvojici, zatímco Kašpar nastupoval především až ve třetí útočné. Nasbíral sice jeden gól a dvě asistence, avšak jeho hodnocení -5 účasti na ledě je vůbec nejhorší ze všech hráčů ukrajinského celku. Naopak příjemným překvapením je účast jediného hráče z Dinama Riga, brankáře Jakuba Sedláčka. Teprve 23letý rodák ze Zlína se dokázal vyšvihnout z pozice dvojky přes zkušeného kanadského Michaela Leightona a byl u všech tří vítězství svého týmu. Dosáhl slušných 93,8 % úspěšných zákroků. Rozhodně tak rozvířil debaty, zda je výhodné platit předraženého zámořského brankáře anebo raději českého mladíka.

Dynamo Moskva – Jaroslavl 3:4

V 1. kole play-off nastoupilo do zápasu přesně 20 českých hráčů, z nichž 8 nastupuje za pražský Lev. Do druhé kola postoupila již pouze čtrnáctka. Jakub Kovář (Jekatěrinburg),  Jakub Petružálek, Tomáš Vincour (oba Kazaň), Filip Novák, Marek Kvapil (oba Dynamo Moskva) a Jakub Sedláček (Riga) teď mají dovolenou.

Největší překvapení prvního kola play-off se zrodilo právě v tomto duelu. Zatímco Dynamo Moskva vyhrálo základní část, tak Jaroslavl zachraňovala postup do play-off až v posledních kolech. Když si připočteme fakt, že Dynamo obhajovalo i loňský celkový triumf, tak nám vyjde překvapení, na které si moc lidí nevsadilo.

Čeští zástupci se objevili pouze v dresu Dynama, a to jak obránce Filip Novák, který byl třetím nejzatíženějším bekem svého týmu, tak Marek Kvapil, který ovšem zasáhl jen do 5 ze 7 zápasů. Jediným bodem, který se podařilo oběma nasbírat, byla pouze branka Marka Kvapila ze čtvrtého duelu, která nakonec ani nic neřešila.

Petrohrad – CSKA Moskva 4:0

Roman_Cervenka

Roman Červenka

Další favorit na zisk celkového titulu, Petrohrad, ve kterém nastupuje i nejlépe placený hráč KHL Ilya Kovalchuk, si na rozdíl od Dynama Moskva se svým soupeřem lehce poradil. Hlavní zásluhu na tomto faktu mají oba Češi v dresu Petrohradu. Brankář Alexander Salák, který si také zachytal na OH v Soči, odchytal všechny čtyři duely a jeho 96,3 % úspěšných zákroků je vůbec nejvíce mezi všemi gólmany, kteří zasáhli do play-off. Útočným pilířem nebyla hvězda Kovalchuk, ale český pracant Roman Červenka, který ve čtyřech zápasech nasbíral úctyhodných osm bodů (3+5), nejvíc ze svého týmu.

Barys Astana – Jekatěrinburg 4:0

Jediným zástupcem v sérii byl olympijský brankář Jakub Kovář, který odchytal v dresu Jekatěrinburgu všechny čtyři zápasy a nezabránil tak prohrám svého týmu. Úspěšnost 89,3 % je opravdu mizerná a Jakub bude chtít na tento čtyř-zápas určitě brzy zapomenout.

Magnitogorsk – Vladivostok 4:1

Sergei_Mozyakin

Sergei Mozyakin, letošní i loňský vítěz produktivity KHL, má velký vliv na úspěchy Jana Kováře.

Jasný favorit z Mangitogorsku potvrdil svoji roli a až na jedno zaváhání zvládl sérii s Vladivostokem. Jediným zástupcem v tomto duelu byl Jan Kovář, jeho účast však stála za to. Možná největší překvapení letošní KHL je právě tento čerstvě 24letý útočník z Písku a bratr reprezentačního brankáře Jakuba. Jan nasbíral v pěti zápasech dokonce deset bodů a je tak nejproduktivnějším hráčem po prvním kole play-off. Není tedy překvapením, že útočná trojice Mozyakin-Zaripov-Kovář je vůbec tou nejobávanější formací Kontinentální hokejové ligy.

Kazaň – Novosibirsk 2:4

O tom, že play-off je jiná soutěž, se přesvědčili i favorité z Kazaně, kteří překvapivě vypadli se sibiřským Novosibriskem, za který ke třem zápasům nastoupil 28letý obránce Josef Hrabal, ale na ledě využíván moc nebyl. Za Ak Bars Kazaň nastoupila dvojice útočníků, která má i krátkou zkušenost s NHL. Jakub PetružálekTomáš Vincour odehráli pouze tři ze šesti zápasů a oba nastupovali až ve třetích lajnách, o čemž svědčí Petružálkovo bídné 0 + 0 a Vincourovo 0 + 2.

Zdroj perexové fotografie: khl.ru (upraveno)
Zdroj ostatních fotografií: commons.wikipedia.org

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář