5 důvodů, proč nesedět doma a jít do divadla

Divadlo Kultura / 25.3.2014

Dokážete vyjmenovat takových pět důvodů? A shodneme se na těch stejných? Zjistěte to – a pak vyrazte do divadla!

Máte před sebou volný den a hodláte ho strávit v pohodlí domova? Že nechápete, jaký bláznivý popud žene návštěvníky do divadel – a třeba ještě v neděli večer? Myslíte si, že pro vás divadlo není? Objevte jeho kouzlo. Třeba vás následujících pět bodů přesvědčí!

1. Hodit se do gala

Domácí oděv – tepláková souprava, župan nebo cokoliv jiného – je sice pohodlný, ale hodit se jednou za čas do gala je také velmi příjemné. To je přesně příležitost vzít si na sebe ty krásné nové šaty nebo ukázat světu parádní lodičky. Pánové ze sebe zase udělají šviháky v obleku. A pak se celá ta blyštivá nádhera usadí v jednom jediném sále a navzájem se obdivuje. Znáte něco lepšího? Mimo plesovou sezónu snad nic.

2. Seznamte se

Když už jste tak hezky vymódění, máte šanci někoho zaujmout. Přestávky bývají dlouhé, stejně jako fronty na občerstvení a diváci jsou plní dojmů, které potřebují sdělit ostatním. Ocitáte se na jedné půdě s lidmi podobného vkusu a sdílíte společný zážitek, není možné, že by řeč stála. Některá divadla na seznámení myslí ještě víc. Městská divadla pražská například vyhlašují představení pro nezadané nebo jim vyhrazují jednu řadu v hledišti. Na co ještě čekáte? Vyražte do divadla, pobavíte se a třeba potkáte lásku nebo započne nové přátelství!

3. Autentický zážitek

Možná namítnete, že za kulturou nemusíte jen do divadla. Kino přece představuje taky fajn zábavu! To jistě ano, budiž kinematografie požehnána. Nicméně divadelní inscenace vám nabídne skutečně autentický zážitek. Vzhledem k tomu, že vám hrají lidé z masa a kostí, vždy se každé představení odehraje trochu jinak. Sedíte-li v předních řadách, možná se vám dostane i pocty zapojit se do hry. Autorka textu jednou od herců dostala i poctivou jitrnici! Kouzlo okamžiku a přítomnost živých herců nic nenahradí. A navíc máte možnost spatřit známé tváře z televize!

Herectví je tvrdý chlebíček. Ondřej Trojan v inscenaci Dejvického divadla Ucpanej systém. Zdroj: Dejvické divadlo, http://www.dejvickedivadlo.cz/pro_media/system03.jpg

Herectví je tvrdý chlebíček. Ondřej Trojan v inscenaci Dejvického divadla Ucpanej systém. Zdroj: Dejvické divadlo

4. Potřebujete přelouskat povinnou četbu

Každý student a žák školou povinný to zná. Před ním horda četby či všemožných těžkých textů. Stránek je mnoho a času málo, nehledě na to, že prokousávat se milióny písmenek dokáže být někdy děsná nuda. Proč nepřenechat tu námahu scénáristovi, režisérovi a hereckému souboru? Za jeden večer vám naservírují zpracovaného Čechova s porcí zábavy navíc! Při převádění knižních předloh na prkna je navíc nutné vypíchnout nejdůležitější momenty příběhu, které by se vám v dlouhém textu jinak mohly ztratit, ale takto si je snáze zapamatujete.

5. Podpoříte divadlo!

O tom, že divadlo není příliš výdělečný podnik a drtivá většina těchto institucí žije ze státních či městských dotací, není třeba vést spory. A jestliže chce nějaký soubor předkládat pouze vytříbené kusy, bývá po zásluze potrestán. Když si zakoupíte lístek, může vás kromě příjemného zážitku hřát na srdci i vědomí, že jste zase dílem přispěli na celý ansámbl, který se o vás skvěle stará. A to přece stojí za to!

…doplňte sami

Napadá vás spousta dalších důvodů, proč si zajít na představení? To je jedině dobře! Ani v nejmenším nechceme tvrdit, že tento krátký výčet je vše, co divadlo dokáže nabídnout. Spíše chceme, abyste si vypočítali dalších deset nebo dvacet důvodů a vrhli se s chutí k prknům, jež znamenají svět!

Zdroj perexové fotografie: narodni-divadlo.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář