10 tipů, jak se spřátelit s angličtinou a začlenit ji do každodenního života

V obraze / 19.3.2014

Angličtina je přítel, ne zlý pán. 

Co si představíte pod pojmem „učit se anglicky“? Vidíte za těmito slovy pouze nucené biflování slovíček, otravnou gramatiku a složité časování? Nebo naopak je pro vás angličtina zábavou a hledáte cesty, jak se ji učit záživnějšími způsoby?

Anglický jazyk se bezesporu začíná stávat nutnou složkou našeho vzdělání. Kdo neumí jazyk, přichází v životě o mnoho možností a nabídek. Přinášíme vám proto deset tipů, jak vpustit angličtinu do každodenního života. Angličtina je přítel, ne zlý pán.

 1. Ne každý si obzvlášť na začátku studia troufne na čtení Hobita v originále. A právě proto nakladatelství přicházejí se speciálními sériemi knih. Většinou se jedná o zjednodušenou verzi některého ze známých děl, kdy se autorům podaří děj smrsknout na několik desítek stran. Navíc vám i vyhoví tím, používají jen výrazy spadající podle náročnosti do určité kategorie. Více o těchto vydáních můžete nalézt například zde.
 2. Dalším skvělým způsobem, jak si osvojit fráze, je sledování anglických filmů. Mnoho lidí si stěžuje na úroveň českého dabingu. Není tedy nic snadnějšího, než si pustit snímek s českými titulky. Pokud se chcete od češtiny odprostit zcela, přidejte si k anglickému filmu anglické titulky. A až se budete cítit jistí i v tom, můžete si s klidem v duši zajít do kina na americký trhák v originálním znění nebo se podívat na večerní zprávy na CNN.
 3. Nevyhovuje vám nabídka českých časopisů a láká vás více výběr tisku v zahraničí? Využijte možnost na dovolené a kupte si Vogue nebo National Geographic v angličtině.
 4. Jistě jste se již mnohokrát zařekli, že na sociálních sítích strávíte méně času. Možná teď budete mít o důvod navíc, proč se na nich zdržovat. Přenastavte si například Facebook do angličtiny a uvidíte, že některé výrazy se vám vryjí do paměti, aniž byste o tom věděli. Nezní slovo „like“ praktičtěji než „to se mi líbí“?

  1234567

  Spojte příjemné s užitečným.
  Zdroj: Markéta Popelářová, Generace 21

 5. Následující bod úzce souvisí s předchozím. Pokud už jste si osvojili slova jako „tag“, „comment“, „news feed“, je na čase pokročit k dalšímu levelu, a tím je nastavení jazyka vašeho telefonu. Jen pozor na překliknutí! Hledat nastavení budíku v čínštině by mohla být celkem zdlouhavá záležitost.
 6. Využijte ranní cestu autobusem do práce nebo do školy efektivně a zaposlouchejte se pořádně do textů písniček ve sluchátkách. Pokud nějakému slovu nerozumíte, najděte si ho ve slovníku a příště vám již jeho význam jistě neunikne.
 7. Slyšeli jste již o takzvaných vlogerech? Že ne? Představte si obyčejné lidi, kteří využili potenciál YouTube k nahrávání svých vlastních videí, v nichž se s vámi dělí o své zážitky, zkušenosti, rady atd. Přestože se v poslední době vyskytla spousta kvalitních českých vlogerů, prvenství stále patří těm zahraničním. Ale ruku na srdce, většinou se v jejich videích nezabývají otázkou života a smrti, jsou spíše oddychové. Pokud toužíte po něčem vážnějším a serióznějším, angličtinu si můžete naposlouchat například i zde.
 8. I hravější povahy si mohou snadno najít cestu k angličtině. Mnoho počítačových her je k dispozici pouze v angličtině. Ti menší se mohou zabavit například pexesem s anglickými slovíčky.
 9. Jak často si voláte a píšete se svými kamarády a známými? Co takhle využít případné kontakty ze zahraničí a pokonverzovat i s nimi? Jistě vám odpustí nějaké nedokonalosti ve vašem proslovu. Angličtinu se přece učíte. A pokud byste si nějakého kamaráda na dopisování chtěli teprve najít, tuto službu vám nabízejí například webové stránky Penfriend Club.
 10. Posledním a nejefektivnějším způsobem, jak proniknout do tajů angličtiny, je překvapivě trávení času a konverzování s rodilým mluvčím. Přijela vaší kamarádce na návštěvu teta z Ameriky? Odvažte se, odkliďte z cesty veškeré předsudky o nedokonalosti vaší angličtiny a běžte si s tetou popovídat.  Uděláte jistě radost vám oběma.

Jak jste se sami přesvědčili, možností, jak si rozšířit anglickou slovní zásobu, je téměř neomezené množství. Je jen na vás, která z nich vám bude nejsympatičtější a se kterou se spřátelíte. A až té angličtiny budete mít po krk, nastane ten správný čas sáhnout po české klasice. Mluvme hlavně tak, jak nám zobák narostl. Do you understand me?

Zdroj perexové fotografie: Markéta Popelářová, Generace 21

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář