Zkuste šokující kontrasty materiálů

Design / 27.3.2014

Někdy se k sobě hodí dva materiály, které bychom si nikdy neuměli představit. Objevte je i vy!

Většina z nás začíná brát zřetel na uspořádání a řešení interiéru tak, aby se v něm cítili spokojeně a zkrátka jako doma. Častokrát nás ve výloze oslní zajímavý kousek nábytku, který mermomocí musíme mít doma, a nakonec zjistíme, že materiálově tam absolutně nezapadá. Naučte se proto mít při výběru nábytku trpělivost i cit, co se materiálů týče. Jedině tak se vám podaří zachovat v domácnosti soulad.

Univerzální dřevo

Dřevěný nábytek a dekorace mají tu výhodu, že s nimi opravdu sladíte kdeco. Nejlépe si dřevo bude rozumět s ostatními přírodními materiály, protože k sobě mají velice blízko. Když tedy doma k dřevěným skříním přikoupíte doplňky s kovovým dekorem, nic nepokazíte. Krásný kontrast udělá hlavně surový a neopracovaný kov v podobě různých úchytek, podnoží nebo i větších kousků jako jsou židle nebo lampy.

Lesklé plochy a bronzové dekorace dodá dřevu na eleganci. Zdroj: decoland.cz

Lesklé plochy a bronzové dekorace dodá dřevu na eleganci. Zdroj: decoland.cz

Zabrousíme-li trochu do slavné éry zvané moderna, zjistíme, že dřevěnému interiéru lichotí převážně matné sklo s barevným podkresem, například jako deska stolu nebo dvířka od skříně. Stejně dobře může posloužit i kombinace s keramikou, kterou můžete využít například v koupelně. Pro větší pocit pohodlí a útulna ozdobte interiér zvířecí či umělou kůží nebo kožešinou, postačit by měly jeden nebo dva ojedinělé kousky.

Křehká domácnost s elegancí

Ač už se sklo tváří jakkoliv zranitelně, dávno už tomu tak není. Díky speciálním úpravám se stalo jedním z velmi odolných materiálů a řadí se tak v designu na přední příčky. Skleněný dekor se výborně hodí do menších prostor, které zbytečně nezatíží a navíc propouští světlo, čímž opticky nezmenší už tak malý prostor.

Sklo v kombinaci s kovem působí v interiéru čistě a nenásilně. Zdroj: decoland.cz

Sklo v kombinaci s kovem působí v interiéru čistě a nenásilně. Zdroj: decoland.cz

Sklu lichotí kombinace s jemnými materiály, jako jsou průhledné plasty či tradiční porcelán. Ani některé druhy kovů mu na kráse neuberou. Pochromovaný dekor dodá elegantnímu sklu trochu industriálního rázu. Zkombinovat sklo se dřevem může být problém a ne všem typům dřevin sklo sluší. Pokud se přesto do takového kontrastu chcete pustit, zaměřte se na dřevo z listnatých stromů, které je podstatně tmavší než z jehličnanů.

Neústupné kovové trendy

Interiéry s přemírou kovu už dávno nejsou typické pouze pro dílny či kuchyně, ale vkusně si v tomto stylu můžete zařídit i obývák nebo ložnici. Nemusíte se bát chladně vyhlížejícího designu. Se správnou kombinací ostatních materiálů se může i kov stát dominantou vašeho obydlí. Kovy, stejně jako sklo, si dobře rozumí se dřevem, převážně tedy z listnatých stromů, ale vyniknou také v doprovodu s lesklými, jednobarevnými povrchy.

Zlaté doplňky mohou být spásou pro nudný interiér. Zdroj: decoland.cz

Zlaté doplňky mohou být spásou pro nudný interiér. Zdroj: decoland.cz

Moderně se tváří měděné a pozlacené povrchy, které interiér prozáří tak, jako když ráno vychází slunce na obzoru. Mají také nespornou výhodu, že spolu s bílou barvou tvoří neodolatelně luxusní kombinaci. Měděné odlesky budou vypadat dobře i vedle nábytku z ořechu. Nebraňte se ani tapetám se zlatým motivem nebo lustrem s pozlaceným stínidlem.

Ať už sáhnete po jakékoliv kombinaci, vsaďte hlavně na svůj cit. Pokud vám bude pohled na zdánlivě nesourodé materiály příjemný, je to ta správná volba!

Zdroj perexové fotografie: decoland.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář