Stéphanie N'Duhirahe

Cítila jsem se slavná jako Jackson, říká Stéphanie N’Duhirahe a zve na Fun Fatale

Divadlo / 23.3.2014

Třetí ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu slibuje mnoho zajímavých akrobatických prvků a také jednu premiéru.

Po roce se opět sjedou do pražského Klubu Mlejn delegace akrobatů z celého světa, aby svým uměním ve dnech 26.-30. 3. 2014 ohromily obecenstvo. A to nejen v Praze! Letos si akrobacií nejen na lanech a kruzích mohou nechat vyrazit dech i diváci v Jihlavě, Bratislavě a Nitře.

Program pro pražskou část festivalu

26.3. – Invisi´BALL: bláznivá komedie, tanec, fotbal
27.3. – Pitagoras: žongláž, projekce, fyzické divadlo, živá hudba
28.3. – Imaga: zavěšení za vlasy, tanec, fyzické divadlo, zavěšovací technik jako performer na jevišti
28.3. – La Preuve par 3: vzdušná akrobacie na lanech, komedie, párová akrobacie
29.3. – Le Poids du vide: vzdušná akrobacie na lanech, komedie, vhodné i pro děti
29.3. – Kalabazi: akrobacie na kole, komedie, mluvené slovo, interakce
29.3. – Kabaret: krátká čísla, od všeho něco, komponovaný program
29.3. – Aniby neřekla: koncert, zpěv + kytara, taneční parket, patronka festivalu
30.3. – Aola on adventure: vzdušná akrobacie na šále a laně, pohádka pro děti i dospělé, živá hudba
30.3. – Ponny is a Small Horse: vzdušná akrobacie na kruhu a speciálně zavěšených šálách, tanec, fyzické divadlo
30.3. – Erstes Leid: vzdušná akrobacie na visuté hrazdě, mluvené slovo, fyzické divadlo, Franz Kafka

Organizátoři festivalu, na kterém účinkují pouze ženy, si pro vás připravili bohatý program, ze kterého budete mít problém vybrat pouze jedno představení. Čeká vás zavěšení za vlasy nebo třeba Pony is a small horse, jedinečná premiéra!

Pokud byste při podívané na neohrožené dámy na jevišti dostali chuť pustit se rovněž do akce, tak věřte, že i o vás bude postaráno. Vyberte si z nabízených workshopů a naučte se žonglovat nebo vyzkoušejte akrobacii na šálách či hrazdě. A až se vám z těch všech triků bude točit hlava, zajděte si odpočinout na koncert patronky festivalu Anny Polívkové. Hudební uskupení Aniby neřekla se na vás bude těšit v pátek 28. března v Klubu Mlejn.

Všechna představení jsou rozmanitá!

O Fun Fatale a nejen o něm jsme si popovídali s Stéphanií N’Duhirahe, sympatickou akrobatkou původem ze Švýcarska. Nyní ovšem žije u nás v České republice a ukazuje nám všem své umění během vzdušné akrobacie na šálách a hlavně na vertikálním laně.

Jak se cítíte nahoře ve vzduchu, je to pro vás určitý způsob relaxace? Dá se říct, že máte pobyt ve výšce radši než na zemi?

Být ve vzduchu pro mě vskutku je uvolňující, dává mi to pocit, že se na mě nikdo nedívá, nikdo mě nemůže vidět a já můžu mnohem lépe pozorovat vše, co se okolo mě v prostoru nachází. Je to jako stát na vrcholu hory, cítit ten klid a mír. Ale samozřejmě to může být i děsivé, protože najednou vám dojde, že jste 7 metrů nad zemí a pád by znamenal smrt. Mám ráda pobyt ve výškách, protože pevná zem je pro mě realita, ve vzduchu mohu více snít.

Můžete nám popsat svou cestu od malé švýcarské holčičky k úžasné a šikovné akrobatce?

Cirkus dělám snad téměř celý svůj život, začala jsem s ním v L’Elastique citrique, malé cirkusové škole ve Švýcarsku, když mi bylo 8 let. Tam se narodil ten akrobat ve mně.

V této škole nás naučili, jak pracovat ve skupině, což je podle mě v cirkusu ta nejdůležitější věc. Trénovali jsme různé dovednosti, každý například musel zvládnout žonglování nebo jízdu na monocyklu. A hodně jsme vystupovali na ulicích i v divadle. Později jsem trénovala také v Ženevě v Theatre Cirqule a nakonec, po studiích na University School of Art v Ženevě, jsem se rozhodla pro profesionální cirkusovou školu v Quebecu v Kanadě. Právě tam jsem se specializovala na aerial rope – akrobacii na vertikálním laně.

Jaké byly nejdůležitější momenty vaší kariéry?

Mohla bych říci, že nejdůležitější pro mě byla spolupráce s Cirque du Soleil, ale to nebyla!! Mnohem důležitější pro mě bylo hraní v Riu v Brazílii, kde jsem účinkovala s Collectif and then…, jednou britskou cirkusovou společností. Účastnili jsme se festivalu, který organizoval představení v těch nejchudších částech města. Vystupovali jsme ve čtvrti Cidade de deus, která je známá z filmu (Město bohů, pozn. red.), který ji popisuje jako skutečně nebezpečnou čtvrť.

Musel být zážitek zde vystupovat.

Tito lidé nikdy cirkus neviděli a já jsem nikdy neměla tak skvělé publikum. Opravdu tam s námi byli, procházeli s námi ten příběh, smáli se a zpívali, když byly šťastní. Tleskali a křičeli, jako bychom byly opravdu známé hvězdy jako Michael Jackson (úsměv). Byli skutečně šťastní, veselí, přinesli jsme jim něco, co pro ně bylo opravdu důležité. V ten den jsem pocítila, že to, co dělám, může být užitečné. Právě tenhle zážitek mi pomohl pokračovat v tom, co dělám.

V České republice žijete už čtyři roky, co vás sem přivedlo?

Přišla jsem sem se svým českým přítelem. Původně jsme tu měli zůstat tři měsíce, ale tak nějak jsme stále tady… Drží mě tu lidé a také jazyk.

Stéphanie N'Duhirahe a Morgane Widmer při představení Le Poids du vide. Zdroj: Vojtěch Brtnický

Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer při představení Le Poids du vide. Zdroj: Vojtěch Brtnický

Během festivalu Fun Fatale vás můžeme vidět v akci, popsala byste nám představení La Preuve par 3? Na co se máme těšit?

V  pátečním La Preuve par 3 vystupujeme tři – má sestra Lucie, Francesca a já. Představení zpodobňuje vztah a důvěru mezi přáteli, sestrami, partnery. Co jsme, když jsme sami? Co jsme, když jsme s ostatními? Je jedna lepší než dvě? Dvě lepší než tři? Tři lepší než nikdo? Součástí představení je cirkusový trik, se kterým přišly Francesca a Lucie, jde o takzvaný double cloud (dvě houpačky z lana pozn. red.) a ony dvě jsou v tom ty nejlepší.

Druhé představení, ve kterém vystupuji, se koná v sobotu, jmenuje se Le Poids du vide a vystupujeme v něm dvě. Na pódiu jen 50 m dlouhé červené lano a dvě dívky, znepřátelené, ale blízké, dělající si srandu z rozdílů mezi nimi. Využijeme i novou techniku, kterou je lano na kladce.

Doporučila byste nám nějaké další představení festivalu Fun Fatale?

Doporučím vám všechna! Myslím si, že program festivalu je velice dobrý a v České republice není moc příležitostí spatřit takovou show, jakou nabízí Fun Fatale. A každé představení je tak rozmanité.

Více podrobností, celý program pro všechna města a rozpis workshopů se dozvíte na webu festivalu.

Zdroj perexové fotografie: Vojtěch Brtnický

Zdroj videa: vimeo.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář