Věnovat se golfu může každý!

Sport / 5.4.2014

Autor:

Jedná se o sport pár „vyvolených“, nebo se tento status už zcela vytratil? Představujeme základní informace pro ty, kteří chtějí začít hrát golf.

Ve svém okolí jste jistě narazili na člověka, který zastával názor, že golf je určen pouze pro bohaté lidi, kteří si při tomto sportu dojednávají různé obchodní záležitosti. Anebo dokonce i vy s tímto názorem souhlasíte… Ale máte pravdu? Ano, nelze vyvrátit, že golf patří do kategorie méně náročných sportů, kde vám postačí pouze ruce a nohy, ale na druhou stranu i tento sport lze hrát za normální peníze. Nevěříte?

První krůčky

Začátek není úplně jednoduchý a než se dostanete přímo na hřiště, může to nějakou dobu trvat. Základ je celý proces vydržet a pak už to půjde velice rychle. První krok, který musíte splnit, je najít si trenéra, který vás připraví na tzv. zelenou kartu (karta, která dělá golfistu golfistou). Bez této karty se na žádné hřiště nedostane. Cena zelené karty se pohybuje různě, záleží na trenérovi (kolik si účtuje za hodinu) a na hřišti, kde zkoušky děláte.

Golf se většinou hraje jen v přírodě

Golf se většinou hraje jen v přírodě.

Příprava na závěrečnou zkoušku, kde budete „bojovat“ o zelenou kartu, trvá přibližně 12 hodin. V těchto hodinách by vám měl trenér vysvětlit pravidla golfu, golfovou etiku a převážně vás naučit hrát golf na amatérské úrovni. Ovšem ne vždy se všechno povede tak, aby se z vás po 12 hodinách stal amatérský golfista, který zná perfektně golfová pravidla. Rozhodně nezoufejte, je možnost se s trenérem domluvit na dalších hodinách, kde můžete nadále pilovat své nedostatky. A pak jen zkouška a máte to v kapse.

Golfové vybavení

Je všeobecně známo, že golf se hraje za pomocí holí, které jsou odstupňované podle sklonu čepele. Čím větší sklon, tím kratší, ale zároveň vyšší rána bude. Cena holí je také různorodá. Pro úplné nováčky se dělají tzv. začátečnické sety, které obsahují základní hole + bag, ve kterém máte hole uložené. Sety se dají sehnat za velmi příznivé ceny v rozmezí 5 000 – 12 000 Kč. Pokud jste náročnější uživatel, je možné koupit každou hůl zvlášť, ale cenově to vyjde možná i pětkrát tolik.

Výběr golfových holí je obrovský

Výběr golfových holí je obrovský.

Dále je dobré investovat do golfové obuvi. Není nutná, ale po pár hodinách na hřišti zjistíte, že s ní je hra mnohem pohodlnější. Další důležitý nadstandard je vozík na bag, který vám ulehčí hodinové tahání bagu na zádech. Co je ale nutné zaručeně mít, je tričko s límečkem. Pokud ho nemáte, může se stát, že vás na hřiště nepustí. Dále můžete samozřejmě investovat do dalšího golfového vybavení, kterého je opravdu nespočet. Ovšem pro začátečníka je dostačující výše zmíněný začátečnický set.

Nejlevnější ceny zelené karty + členství v klubu:

(Ceny pro studenty mohou být i o 50% nižší!)

Golf Resort AMK Brno: 3 000 Kč + 7 000 Kč

Golf Resort Hodkovičky Praha: 4 400 Kč + 3 000 Kč

Golf club Ostrava: 5 250 Kč + 5 000 Kč

Pilsnergolf Resort Hořehledy: 5 900 Kč + 18 000 Kč

Golf není jen pro boháče!

Jak už bylo uvedeno na začátku článku, i golf se dá hrát za pozemské peníze. V České republice existují hřiště, která jsou finančně dostupná a za členství v klubu nezaplatíte přehnanou částku. Prvotní investice do tohoto sportu může být větší, ale v porovnání například s lyžemi může být investovaná částka i menší. Golf přináší relax, zábavu, ale i velké napětí, protože vyhrávat chce každý.

A co si myslíte o golfu vy? Je to sport, který byste si chtěli zkusit zahrát? Podělte se o své názory i s námi!

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons; Golf NFLD, Post406

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář