Digitální nomádství: práce, kterou rozhodně chcete zkusit

V obraze / 26.3.2014

Vyřizovat e-maily z horské chaty, vést konferenční hovor po józe na Bali a rozjet projekt ze slunného Španělska – takhle vypadá digitální nomádství.  

Dnešní generace vyznává nové přístupy ke kariéře. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Dnešní generace vyznává nové přístupy ke kariéře. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Viděli jste film Her? Počítač jako minisluchátko do ucha, intuitivní software a možnost vyřizovat vše slovně za chůze, to je svět blízké budoucnosti, ve kterém skloubíme cestování s prací jedna báseň.

Netřeba však čekat na Google Glasses a další vychytávky – i dnes máme dostatek technologií, flexibility trhu a zenověji uvažujících mladých lidí na to, aby vznikla kariérní disciplína zvaná digitální nomádství.

O co jde? Hovoříte s klienty, vymýšlíte strategie a zpracováváte zakázky, ovšem místo smíchovské kanceláře to zvládáte z thajského plážového baru nebo rušného Buenos Aires.

Postačí notebook a připojení k internetu

K práci na cestách potřebujete jen laptop, WiFi (pro skvělé tipy, jak být online z celého světa, klikněte na Hedvábnou stezku), počáteční investici do letenek a ubytování a samozřejmě volnou pracovní dobu (nebo delší pracovní prázdniny). Možná máte dokonce ideální povolání pro tento typ práce a ani o tom nevíte. „Místa, o kterých jiní jen sní, mají dnes profesionálové pracující s počítačem prakticky na dosah. Nejčastěji kočují grafici, webaři, programátoři, překladatelé, copywriteři a tak dále,“ píše na svém portálu Na volné noze Robert Vlach, jeden z průkopníků digitálního nomádství u nás.

digi_01

Každý měsíc někde jinde, i o tom je digitální nomádství. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Love neřeším, bohatnu na zážitky

Paříž je moc drahá, v Thajsku si budete naopak žít skvěle. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Paříž je moc drahá, zkuste Thajsko. Zdroj: Freedigitalphotos.net

A teď pro koho to je (a není). Vrtá vám hlavou, proč jsem na začátku zmiňovala zenově smýšlející generaci? Přesně ta totiž může z kočování profitovat. Nikoli penězi. Růstem.

Pro nomády je základem našetřit něco málo na začátek (mrkněte na 7 tipů, jak financovat cestu kolem světa od Young Heads), následně vybírat destinace s životními náklady shodnými s ČR. Je jasné, že Skandinávie a Londýn padají, ale třeba na jihu Itálie už vyjdete docela dobře. Asijské nebo latinskoamerické destinace jsou dokonce mnohem levnější.

Méně mít, více žít. To vyznává Adam Marčan

Co si tedy přivezete, když ne peníze? Zážitky. Poznáváte nová místa, kultury, jídla, osamostatňujete se. Adam Marčan, zakladatel Naučmese.cz a digitální nomád, vysvětluje, že jej cestování činí svobodnějším. „Spontánní cesty, kdy jsme kolikrát nevěděli, kde složíme hlavu, mě naučily překonávat nepohodlí. Člověk si pak vystačí s málem. Když jste zvyklí na svou postel, fixujete se. Pak lze těžko cestovat, protože ta postel s vámi prostě nepojede,“ říká s nadsázkou v tomhle videu:

Podnikat v cizině? Chce to dobré vztahy, míní architekti Ondřej Aust a Josef Pospíšil

Nelze čekat, že si kočováním po světě vyděláte balík peněz. Pokud však něco umíte, máte odvahu a chuť zůstat na jednom místě, zkuste podnikat. Do toho se po Erasmu v Madridu pustil architekt Ondřej Aust, který si s kolegy založil Kubiko Studio, jenž v současné době operuje v ČR, Španělsku a dalších zemích.

Z Erasmu může vzniknout vlastní firma. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Na Erasmu může vzniknout vlastní firma. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Ondro, jak zvládáš uživit relativně mladé studio s pobočkami v různých zemích ?

Samozřejmě na to neexistuje jediný univerzální vzorec, ale dle mého názoru jsou zásadními faktory dlouhodobé přátelské vztahy a spolupráce mezi všemi osobami jednotlivých poboček ještě před založením pobočky v jiném státě. Důležité je uvědomit si, že tím nejsilnějším a nejslabším článkem je a vždy bude lidský faktor.

V našem případě například  fungujeme jako „rodina“ , už jsme tomu dali i pracovní název Kubiko family. Jinými slovy, ačkoliv existuje určitá hierarchie, stejně jako v každé jiné firmě, je pro nás důležité, aby se všichni cítili jako doma. Chováme k sobě navzájem úctu, probíráme spolu i osobní problémy, smějeme se spolu. A pokud se všichni cítí dobře a ví, že jsou jedním z pilířů rodiny, jsou ochotni obětovat kvalitní práci i více času a úsilí, než je nutné. Jedině tak je možné postupně vybudovat kvalitní společnost.

Pozitivní trend, který vnímáme, je, že pomalu ale jistě si čím dál více lidí uvědomuje důležitost kvalitního návrhu, vysoké odborné úrovně a pomoci ze strany studia během celého dlouhodobého procesu od prvních návrhů až po realizaci jejich záměrů.

U moře jde i podnikat, chce to však hodně odvahy a štěstí. Zdroj: Freedigitalphotos.net

U moře jde i podnikat, chce to však hodně odvahy a štěstí. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Máš jen české, nebo i španělské klienty?

Momentálně pracujeme na několika projektech rodinných domů v Česku a interiérech ve Španělsku. Ale je pravda, že ještě před krizí a splasknutím bubliny s realitami se nám ozvalo pár českých klientů, kteří chtěli bydlet ve Španělsku, převážně na pobřeží.

Co bys poradil lidem, kteří do toho chtějí jít?

Rozhodně se nebát a být otevřený novým myšlenkám. A samozřejmě chtít se učit cizí jazyky. V našem případě byla zásadní zkušenost z Erasmu a taky notná dávka štěstí. Být ve správný čas na správném místě. Protože přesně tak začala naše česko-španělská spolupráce – když jsem se na večírku dal do řeči s jedním architektem, mým nynějším kolegou, který potřeboval výpomoc… Tak to všechno začalo.

Tip: Nomádem ve vlastním obýváku

Cestovat po klávesnici. Pro začátek taky dobré. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Cestovat po klávesnici. Pro začátek taky dobré. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Když nemůže Mohamed k hoře… znáte to.

Pokud nemáte prostředky ani možnost vyjet hned teď do zahraničí, ale povídání Adama a Ondry vás nadchlo, nasajte do mysli nové impulzy alespoň knihami a filmy. Cestujte s Julem Vernem, Gabrielem García Marquezem a vydejte se po jihoamerickém kontinentu s Motocyklovými deníky.

Nebo si povídejte s lidmi odjinud, kontaktujte přátele, co se právě vrátili z exotické destinace a inspirujte se na cestovatelských přednáškách a blozích.

Vyjeďte hledat inspiraci, třeba najdete sebe

Osobní zkušenost s digitálním nomádstvím nemám a ani nevím, jestli bych měla dostatek sebedisciplíny v neprobádaných krajích skutečně pracovat místo dobrodružného objevování. Na své měsíční dovolené v Bolívii jsem se nicméně přesvědčila, že máte-li internet, Skype, tužku a papír, má práce odvedená v zahraničí skutečně stejnou kvalitu jako ta česká. A dost možná má i to nepopsatelné něco navíc, co ve vašich výstupech dosud chybělo.

Zdroj videa: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář