chodník turistika

Chodník, kde se radši během chůze moc nerozhlížejte

Cestování / 26.3.2014

Pokud jste milovníky adrenalinu, přírodních panoramat a nevšedních zážitků, vyrazte do Číny na Kvetoucí horu.

Pro horu Hua Shan se v češtině často užívá ekvivalentního pojmenování Květinová hora. Toto pojmenování není ničím mystickým, je prostým popisem vzhledu hory – Číňané tvrdí, že hora vypadá jako květina. Hua Shan je jedním z pěti velkých čínských vrcholů, který se nachází v provincii Šen-si, zhruba 120 kilometrů východně od města Si-an.  Hora má pět hlavních vrcholků, z nichž nejvyšší je Jižní vrchol, který sahá do výšky 2 154 metrů nad mořem. V následujícím článku se dozvíte, že se nejedná o jen tak ledajakou horu, ba právě naopak.

Taoisté

Jeden z taoistických chrámů na Hua Shan. Zdroj: foter.com, Ben Ashmole

Jeden z taoistických chrámů na Hua Shan. Zdroj: foter.com, Ben Ashmole

Zásadní význam má Květinová hora pro taoismus. (Taoismus je jedním z nejvýznamnějších nábožensko-filozofických směrů Číny.) Jeho příznivci míří na horu již po několik století. Totiž to, co je cesta do Mekky pro muslimy, je pro taoistické poutníky cesta na Hua Shan. Již během cesty nahoru, která je dlouhá celkem 12 kilometrů, narazíte na mnoho různých doprovodných taoistických symbolů, na vrcholech se pak nachází několik chrámů, kde můžete poskytnout útěchu svému duchovnímu „já“. Jedinou výjimkou je chrám na Jižním vrcholku, který již neslouží svým původním účelům jako dřív, v moderní době byl předělán na čajovnu.

Tisíc stop nad zemí

Ke zmíněným chrámům vede stezka, která je ale jen pro odvážné. Ti, co už Hua Shan zdolali, radí, ať se připravíte na neskutečné množství schodů, schody jsou všude, kam se podíváte. Ale ani stovky schodů nejsou tím, co přineslo hoře celosvětový věhlas. Tím největším magnetem na turisty a jiné odvážlivce je chodník ve skalách, který byl vybudovaný jen ze sbitých desek podél kolmé skály. Dnes na chodník nemůžete bez bezpečnostního jištění, nicméně ještě nedávno tam nic takového nebylo a nebyl tam ani řetěz, kterého je možné se přidržovat, takže občas docházelo k neštěstím. Dřevěný deskový chodník je jen několik set metrů dlouhý, avšak právě ten bývá obvykle tím, co zanechá nejhlubší stopu v turistově duši.

skála chodník

Chodník je na kolmém srázu tisíc stop nad zemí. Zdroj: foter.com, Aaron D. Feen

Tip Generace 21: Podobný zážitek jako na Kvetoucí hoře v Číně si můžete dopřát i v sousedním Slovensku, v Sulovských skalách.

Láska na věky

Již během cesty si můžete všimnout, že i na hoře Hua Shan se rozšířila víra v zámky lásky. Na řetězech odspodu až nahoru jsou zámky všech barev i tvarů a ti, již je tam připevnili, symbolicky doufají, že jejich láska bude věčná. Možná to tak bude, protože je známým faktem, že pokud si chcete ověřit něčí charakter, máte ho vzít do hor – na hoře Hua Shan to platí mnohonásobně vícekrát. Kdo by se vydržel přetvařovat, když stojí na kolmém srázu pouze na dřevěných deskách tisíc stop nad zemí? Mimo jiné je i poetické zpečetit svou lásku na nejnebezpečnějším chodníku světa, navíc když se nachází na Květinové hoře.

zámky kladky

Kladky jsou všude během cesty. Zdroj: foter.com, lukekdotnet

Při vstupu na horu se platí poplatek, přesto výhledy a zážitky, které hora nabízí, rozhodně stoji za to. Pokud se však na nejnebezpečnější chodník světa někdy dostanete, raději si před vstupem na něj dvakrát – a klidně i vícekrát – zkontrolujte jištění, nezapomeňte totiž, že i tento chodník je „made in China“.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Ben Beiske

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář