Západní Čechy jsou rájem nejen piva a termálních pramenů

Cestování / 30.3.2014

Hrady, zámky, lázně, příroda a dokonce i skutečný poklad! Tohle všechno nabízí západní Čechy, stačí si jen vybrat.

Město na čtyřech řekách

Velká synagoga v Plzni

Velká synagoga v Plzni je druhou největší evropskou synagogou. Zdroj: foter.com,laderafrutal

Co by to bylo za cestu po západních Čechách bez zastávky v Plzni, pomyslném srdci celého regionu. To je zajímavé už tím, že se rozkládá na soutoku čtyř řekMže, Radbuzy, ÚhlavyÚslavy. Přestože Plzeň je známá především jako průmyslová tepna, i tak zde čeká na turisty a milovníky historie mnoho pozoruhodných míst. Pozornost upoutá především katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky, která se pyšní nejvyšší kostelní věží v republice. Dalším unikátem je Velká synagoga, která je druhou největší synagogou Evropy. Předčí ji jen synagoga v maďarské Budapešti.

Pojem Plzeň má většina lidí spojena s pivem. To se v Plzni vaří už od konce 13. století, kdy bylo město založeno. V 19. století se všichni plzeňští sládci spojili a byl otevřen Měšťanský pivovar. Na konci století pak byla založena světoznámá značka Pilsner Urquell.

Vodní hrad Švihov

[two_third align=“right“]

OTEVÍRACÍ DOBA

duben, říjen       so, ne, svátky – 10:00-15:00

květen, září       út-ne, svátky – 10:00-16:00

červen             út-ne, svátky – 10:00-17:00

červenec, srpen   út-ne, svátky – 9:30-17:30

[/two_third]

O hrady není v naší republice příliš velká nouze. Ovšem hrad ve Švihově nedaleko Klatov se může pyšnit jednou zvláštností – jedná se totiž o hrad vodní, kterých je v Česku opravdu jen hrstka, a právě ten švihovský je z nich pravděpodobně nejznámější.

Historie švihovského hradu se začala psát na konci 15. století, o což se zasloužil vlivný rod Rýzmberků. Dnes jsou návštěvníkům zpřístupněny dva prohlídkové okruhy – hradní palác a kuchyně. V roce 1973 posloužilo nádvoří hradu jako exteriér pro filmovou pohádku Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku.

Vodní hrad Švihov

Švihovský hrad je oblíbeným místem filmařů. Zdroj: wikimedia commons, Jik jik

Skryté bohatství

[two_third align=“right“]

OTEVÍRACÍ DOBA

duben, říjen          so, ne, svátky – 10:00-17:00

květen, červen, září  út-ne, svátky – 10:00-17:00

červenec, srpen      út-ne, svátky – 10:00-18:00

[/two_third]

Zámek v Bečově nad Teplou není mezi turisty tak populární jako například jihočeská Hluboká či Karlštejn. Najdeme zde ale něco, co nám žádný jiný hrad ani zámek nenabídne. Řeč je o Relikviáři sv. Maura, unikátní zlatnické památce, jejíž hodnota se dá srovnat s korunovačními klenoty. Doba zhotovení se datuje do začátku 13. století – je tedy o jedno století starší než korunovační klenoty. Objeven byl v roce 1985 a návštěvníci jej mohli poprvé spatřit až v roce 2002.

Dnes je tomuto jedinečnému dílu věnován samostatný prohlídkový okruh, který seznamuje návštěvníky s historií relikviáře, jeho objevením i restaurováním.

Zámek Bečov nad Teplou

Zámek v Bečově nad Teplou ukrývá skutečný poklad. Zdroj: wikimedia commons, Lucie Krotilova

Města lázeňského trojúhelníku

Při cestě po západních Čechách nesmíme opomenout další poklad, tentokráte přírodní. Ano, mluvíme o „vrcholech“ pomyslného trojúhelníku, které tvoří města Mariánské Lázně, Františkovy LázněKarlovy Vary. Všechna tato města se těší velké oblibě, a to jak z české strany, tak i ze strany zahraničních návštěvníků. Největšímu návalu čelí Karlovy Vary, které jsou největší, nejstarší a nejpopulárnější. Příliv návštěvníku se ještě znásobí začátkem července, kdy město hostí mezinárodní filmový festival, jehož letošní ročník ponese pořadové číslo 49.

Karlovy Vary

Za léčivými účinky minerálních pramenů míří do Karlových Varů lidé z celého světa. Zdroj: foter.com, Marek Moi

Zelená střecha Evropy

Přesuňme se z rušné lázeňské kolonády do přírody a zaposlouchejme se do zvuků šumavských lesů. Pokud nejste fanoušky historie ani rušných měst, pak pro vás bude Šumava jistě to pravé. Možnosti vyžití jsou opravdu nekonečné, a to jak v letních, tak i v zimních měsících. Ať už si vezmete kolo a projedete křížem krážem všechny šumavské cyklostezky, nebo si vezmete na záda batoh a vydáte se k Černému jezeru, největšímu jezeru u nás. Je skutečně jen na vás.

Černé jezero

Černé jezero je největším jezerem České republiky. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

A jak prožijete svoji návštěvu západních Čech vy?

Zdroj perexové fotografie: foter.com, amy in holland

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář