Zůstat u Windows XP nebo upgradovat na Windows 8.1?

Technologie / 16.3.2014

Společnost Microsoft oznámila, že 8. dubna oficiálně ukončí podporu operačního systému Windows XP.

Microsoft „XPéčka“ podporoval a udržoval dlouhých 12 let. Společnost Microsoft na svých stránkách uvedla, že nastal čas, aby s jejími hardwarovýmisoftwarovými partnery investovali prostředky do podpory novějších technologií, což jim umožní dále nabízet nové možnosti a prostředí pro další vývoj technologií.

Windows XP  byl do prodeje uveden v srpnu roku 2001.

Z důvodu ukončení podpory přestane fungovat technická podpora a již se vám nebudou stahovat automatické aktualizace, které váš počítač měly chránit. Microsoft přestane nabízet ke stažení program Microsoft Security Essentials. Pokud máte program již nainstalovaný, budete po omezenou dobu dostávat aktualizace s antimalwarovými signaturami. Samozřejmě k zabezpečení počítače to nestačí, protože Microsoft už nebude poskytovat aktualizace zabezpečení, které počítač pomáhají chránit.

Cena Windows 8.1 se na Microsoft Store pohybuje kolem 3 000 Kč.

Společnost tak uživatele vybízí k upgradování vašeho operačního systému Windows XP na vyšší verzi, tedy na Windows 8.1. Samozřejmě, že za upgrade zaplatíte, ale proč utrácet za upgrade, když staré, dobré „XPéčka“ pořád šlapou a nová verze systému vám je, dá se říci, k ničemu?

Mnoho lidí na vyšší verzi přejde, protože získají pravidelné aktualizace systému a navíc s novým systémem přichází i nové možnosti. Co si budeme nalhávat, ono jich ve skutečnosti moc není a jde jen o nové grafické rozhraní nebo zrychlení chodu či startu systému. Jinak je vše při starém a funguje na stejné bázi.

Microsoft Security Essentials pro Windows XP | Zdroj: pcmag.com

Microsoft Security Essentials pro Windows XP | Zdroj: pcmag.com

„Než bych si měl kupovat nové Windows, tak si raději zaplatím za novou licenci antivirového programu a pořídím si tak plnohodnotný antivirový program.“ to si řekne uživatel, kterému jeho operační systém stačí.

Ve skutečnosti má pravdu. Nemusí tak vyhazovat zbytečné peníze za nový systém, když licence antivirového programu, ho vyjde levněji. Nehledě na to, že mnohým stačí i verze, které jsou zdarma, tedy FREE. Na našem webu najdete přehled 4 nejlepších antivirových programů k dostání zdarma.

Složitější to mají větší společnosti. Operační systém Windows XP i nadále využívá mnoho firem, škol, nemocnic a dalších institucí po celém světě. Hrozí tedy, že ukončení podpory způsobí bezpečnostní potíže. Současné společnosti, zabývající se vývojem bezpečnostních programů, informovali, že budou nadále, nejméně po dobu tří let, podporovat Windows XP.

Zdroj: blog.avast.com

Zdroj: blog.avast.com

Tato informace uklidnila majitele firem, protože nebudou muset investovat do nového systému a případně i hardwaru, který by s novým systémem mohl být nekompatibilní. Společnost AVAST udělala v rámci svých uživatelů průzkum a zjistila, že 23,6% z 211 milionů uživatelů AVASTu stále používá Windows XP.

Mnoho lidí ke svému prohlížení internetu používá prohlížeč Internet Explorer. Pro Windows XP je dostupný Internet Explorer ve verzi 8, což je poslední verze, která bude takto přístupná. Pokud se bojíte, že Internet Explorer není tím pravým ořechovým, tak přejděte na Google Chrome. Chrome je pravděpodobně nejbezpečnějším prohlížečem pro Windows XP. Navíc Google Chrome garantuje podporu uživatelů XP.

21,5 % uživatelů využívá Internet Explorer | Zdroj: blogs.avast.com

21,5 % uživatelů využívá Internet Explorer. | Zdroj: blog.avast.com

Pokud chcete mít co nejaktuálnější systém s využitím nových možností, lepším grafickým rozhraním s o něco rychlejším prostředím, tak běžte do nového operačního systému. Budete jej mít zase na nějakou řádku let. Pokud vám stačí „zlaté XPéčka“, jak mnozí z nás je označují, tak u nich zůstaňte. Nic tím nezkazíte, budete i tak spokojeni a navíc se vyvarujete případným komplikacím.

Zdroj perexové fotografie: microsoftsupportnow.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Bonnie

    přejít z XP na 8.1 je šílenost. Sedmičky jsou ze všech Sofťáckých Windows nejpoveděnější a to potvrzuji z vlastní zkušenosti. 8 jsou vhodné opravdu pro dotykové ovládání. Mají pár vychytávek, které jsou nápomocné, ale pořád je to jen tabletová sranda. Pro metro ač jsem veliký geek jsem nikdy nenašla uplatnění, naopak mi lezlo na nervy, jak mi zatěžovalo PC. Ovládání je zbytečně zdlouhavé atd. XP to maj už dávno za sebou, dobrým nástupcem byly až 7 a na další upgrade si ráda zase počkám, 8 ani 8.1 nevermore.

    • Vladimír Hurta

      I když jsem vlastníkem Windows 8, tak musím říci, že METRO je opravdu, alespoň pro mne otravné. Využití pro něj nemám, aspoň pro PC verzi systému. Na tabletech a dotykových zařízeních se bavíme o něčem jiném.