Běh žen je akce, která podporuje zdraví i zábavu, říká Šárka Mokrá

Sport / 23.3.2014

Na květen se chystá další ročník Běhu žen. Kdo stojí za jeho přípravou a co všechno to obnáší? Vyzpovídali jsme Šárku Mokrou, organizátorku této velkolepé akce!

I letos v květnu se dámy mohou těšit na druhý ročník Běhu žen, který se pro ně v Ostravě připravuje. Co všechno je k tomu zapotřebí, jak bude akce probíhat či jak se přihlásit? Na to všechno jsme se zeptali Šárky Mokré, jedné z organizátorek této akce, která nám velice ochotně odpověděla!

Tratě

60 m, 100 m, 200 m a 300 m – pro děti a děti s rodiči

2,5 km – běh či indiánská chůze je určena pro úplné nováčky

5 km – pro začátečnice

10 km – pro zkušenější i výkonnostní běžkyně

+ Nordic Walking na 2,5 km

Co vás přimělo k tomu vytvořit akci Běh žen? Co byl ten první impuls pro její vytvoření?

Máme za sebou dlouholetou zkušenost s organizací velkých mezinárodních atletických akcí a taky běžných soutěží všech kategorií od přípravky po seniory a veterány. Všechny se ale týkají registrovaných sportovců, atletů. Chyběla nám hezká akce pro veřejnost. Milá, kam by se nebáli netrénovaní, ale zároveň byla výzvou i pro měření sil těch zkušenějších. No a zároveň jsme se zamýšleli nad tím, pro kterou skupinu lidí se toho organizuje na poli sportovního vyžití nejméně. A vylouply se nám z toho ženy všeho věku a postavení. Skvělou inspiraci jsme pak našli v sousedním Rakousku, kde už pětadvacet let pořádají Rakouský běh žen. Navíc do našich úvah hrál skvěle i termín. Jediný možný byl totiž na Mezinárodní den dětí 1. června. A první vize sportujících maminek či babiček, námi hlídaných a dobře se bavících dětí a tatínků, o něž je taky postaráno, dostala konečné obrysy.

Zároveň jsem  hledali akci, která by oživila centrum města a propojila tehdy vzniklou obchodní a zábavní čtvrt s historickým centrem Masarykova náměstí. Volba trasy běhů toto přirozeně nabídla.

Běh žen je akcí, na které by žádná dáma neměla chybět.

Běh žen je akcí, na které by žádná dáma neměla chybět.

S jakým cílem jste akci tvořili?

Obecně má dostat lidi k sobě, aby se společně bavili a udělali něco pro své zdraví. Tělesné, ale i duševní. Aby zjistili, že stačí tričko a tenisky a každý si může jít zaběhat, potkat nové lidi, bavit se, cítit se dobře. Udělat výkon sám pro sebe. Mně se třeba loni líbila moc paní, která se odhodlala na pětikilometrový okruh a vedle trasy s ní běžel manžel a povzbuzoval ji. A té paní rozhodně nebylo třicet. Myslím, že už mohla být zkušenou babičku několika vnoučat.

Pro koho je tato akce určena?

Pro všechny z Ostravy, regionu, České republiky i příhraničí Slovenska a Polska. Říkám úmyslně pro všechny, ač samotných běh je během žen, protože přijede-li celá rodina, program máme připravený pro všechny. Ve spolupráci s hotelem Imperial, který je těsně u závodiště, jsme také připravili krásné ubytování s wellness programem pro „přespolní“.

Připraven je i pestrý doprovodný program.

Připraven je i pestrý doprovodný program.

Tak to zní opravdu skvěle. Prozraďte, kolik organizátorů se na vytvoření této akce podílí?

No, započítám-li kolegy z bezpečností služby a dobrovolníky, je nás dohromady v den D skoro dvě stovky. V průběhu roku je ale tým samozřejmě  užší, to pracujeme více méně ve třech lidech.

Co vše je před takovou akcí potřeba zařídit?

Důležité je samozřejmě vyměření trati a její certifikace, aby mohly být výkony běžců započítány do tabulek a porovnatelné s jinými. Na to navazují z mého pohledu snad nejsložitější procesy různých záborů a povolení. Ta se musí získávat na všech úrovních veřejné správy – od obvodu po kraj, aby bylo na trase bezpečno. No a pak je třeba dávat o sobě vědět, abychom mohli přivítat na startu co nejvíce účastnic. Využíváme sociální sítě, partnerské servery, rádia, deníky, akce.

Nedílnou součástí jsou určitě trofeje, které naše účastnice získají. Ty jsou, myslím, jedny z nejunikátnějších. Tvoří je designéři a skláři na míru pro každý ročník (tedy, nyní připravují druhý) a pro každou kategorii originál. Měla by to být vždy zpracovaná figura běžící ženy. Vždy ale od jiného autora a z jiného materiálu. Uvidíme, čím nás překvapí letos.

logo

Toto logo můžete vidět na sociálních sítích, partnerských serverech i dalších denících.

Svou část v přípravách sehrává samozřejmě i financování. Pomáhají nám veřejné peníze z města a kraje, které naši iniciativu velmi uvítali z mnoha důvodů. A také podpora soukromých zdrojů, ta je zatím hlavně na bázi materiální podpory. Ale věřím, že nabízíme dobrý produkt, který umí zaujmout i komerční partnery.

Kdy se tato akce uskuteční a koho můžeme na trati očekávat?

Letošní akce bude v sobotu 31. 5. Na trati podle všeho můžeme očekávat ženy všeho věku i zaměstnání, od političek přes manažerky, podnikatelky, studentky, prodavačky, cukrářky, ženy na mateřské i v domácnosti, odbornice na IT… prostě všechny. Tím je běhání nebo prostě sport obecně úžasný. Propojuje všechny se všemi. My věříme, že i právě díky naší akci vzniknou nová přátelství nebo třeba profesní spolupráce. V příštích letech bychom akci rádi rozšířili na dva dny a spojili s určitým programem, ne příliš formálním, ale přesto ne jen čistě zábavným. Bližší informace si ale necháme „na příště“.

Jak se mohou naše čtenářky přihlásit?

Jednoduše, prostřednictvím formuláře na Ceskybehzen.cz. No a ty, které nechtějí běžet samy, ale zatím neuměly svou kamarádku či příbuznou správně na Český běh žen nalákat, mohou využít dárkového šeku na startovné. Jeho zakoupením navíc přispějí na nějakou správnou věc, kterou budou moci samy vybrat a pomoci tam, kde je toho třeba. Celý výtěžek z prodeje šeků totiž půjde na charitu.

Milé čtenářky, zapište si do svého kalendáře sobotu 31. 5. a vydejte se i vy udělat něco pro své zdraví a podělte se s námi o vaše zážitky!

Zdroj všech fotografií: ceskybehzen.cz

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář