Podkladové báze, tajemství dokonalého líčení

Krása a móda / 22.3.2014

Nevydrží vám líčení tak dlouho, jak byste potřebovaly? Pak je načase zařadit do své kosmetické výbavy vhodné podkladové báze.

Podkladové báze, nebo chcete-li, primery, zažívají v posledních letech velký boom. Do svého portfolia je postupně zařadilo mnoho výrobců dekorativní kosmetiky a najdeme je už i u běžně dostupných „drogerkových“ značek.

Dalo by se říct, že podkladové báze jsou jakousi nástavbou k běžnému líčení a jejich používání můžeme přirovnat k nošení formujícího spodního prádla. Krásné šaty mnohdy také samy o sobě k dokonalosti nestačí, ale podpoříme-li je vhodným prádlem, rázem dají vyniknout vašim křivkám a vy můžete naplno zazářit.

Tento úkol v líčení plní podkladové báze. Slibují zmírnění nedokonalostí vaší pleti, tolik žádaný efekt retuše a především prodloužení výdrže líčidel.

Báze pod makeup a jak najít tu pravou

Než si podkladovou bázi půjdete vybrat, je potřeba se zamyslet nad tím, jaké jsou hlavní nešvary vaší pleti, které chcete pomocí báze korigovat. Na trhu najdeme široké spektrum typů, jejich společnou vlastností však je, že by měly výdrž makeupu znatelně prodloužit.

Máte-li sušší pleť, na které se tvoří šupinky, nebo máte drobné vrásky, jsou pro vás ideální báze s obsahem silikonů (například Satin base od Dermacolu). Ty vrásky vyplní, šupinky uhladí a make up ani pudr se v nich následně nebude usazovat a poutat k nim nežádoucí pozornost.

Naopak, mastí-li se vám pleť a trápí vás rozšířené póry, budou vás zajímat zejména báze matující, které by měly zabránit nežádoucímu lesku obličeje a zamezit usazování makeupu v pórech (Studio Secrets od L´Oreal, Porefessional od Benefitu). Tyto báze mají často hutnější konzistenci a stačí jich použít opravdu malé množství. Ani s problematičtější pletí není třeba se bází bát. Výrobci jejich složení takové pleti přizpůsobují, většinou jsou nemastné a neobsahují složky, které by ucpávaly póry.

Tip: pro problematickou pleť je určena i hojivá báze značky WITCH, která je k dostání na internetu.

 

Matující báze pod makeup značky Make Up For Ever. Zdroj: makeupforever.com

Matující báze pod makeup značky Make Up For Ever. Zdroj: makeupforever.com

Je-li vaše pleť bez větších nedostatků, ale připadá vám zašedlá a unavená, vyzkoušejte některou z rozjasňujících bází, které umí obličeji vrátit šťávu. Obsahují částečky odrážející světlo a jejich efekt je velmi jemný, neboť pod makeupem jen lehce prosvítají (třeba That gal od Benefitu). Pozor byste si na ně však měli dát, pokud vaše pleť trpí nedokonalostmi, protože taková báze by je mohla naopak zvýraznit. Použít ji můžete i lokálně na bezproblémové partie, například čelo, spánky, či tváře.

Rozjasňující báze pod makeup od firmy Dermacol obsahuje malé zlaté třpytky. Zdroj: dermacol.com

Rozjasňující báze pod makeup od firmy Dermacol obsahuje malé zlaté třpytky. Zdroj: dermacol.com

Většina bází má gelovou či krémovou konzistenci, bývají bezbarvé, bělavé, ale můžeme se setkat i s tónovanými, které mají za úkol korigovat barevné nesrovnalosti. Zelenkavých se nebojte, optimalizují začervenání, a pokud trpíte na žilky, mohly by pro vás být tím pravým. Fialkové zase neutralizují nežádoucí žlutý podtón pleti.

Tip: Výrobci myslí i na pleť citlivou, jsou tedy k dostání i báze bez silikonů (Korres) či s vysokým UV filtrem (Mac).

Báze nenahrazují krém, pracují pouze „na efekt“ a neobsahují tedy nic, co by pleť vyživilo. Je proto nejlepší nanášet je až po použití vašeho běžného denního krému, nechat je chviličku vstřebat do pleti a teprve potom nanést makeup, jak jste zvyklé. S bází se vám bude nejlépe pracovat pomocí prstů.

Dokonalé stíny celý den

Určitě se vám už stalo, zvláště pokud máte mastnější víčka, že jste si pracně vystínovaly oči a po pár hodinách zjistily, že se vám stíny slily do nehezké linky v očním záhybu. Nebo se během dne stíny z vašeho víčka pomalu ztrácí a blednou.

Tomu by měla zabránit báze pod oční stíny. Stejně jako báze pod makeup je v poslední době čím dál častěji můžeme zaznamenat i u levnějších a dostupnějších značek, přičemž levnější vždy nutně neznamená horší.

Tip: Velmi oblíbený a vychvalovaný je například primer od firmy E.L.F., který je cenově více než příznivý. Jako bázi můžete samozřejmě použít také krémové stíny nebo jumbo tužky na oči.

Co taková báze umí? V první řadě by měla fixovat stíny na víčku, prodloužit jejich výdržzvýraznit jejich barvu. Tyto báze mají opět lehkou konzistenci a jsou buď transparentní, tělové pro sjednocení víčka, nebo mohou být naopak výrazně barevné, ty se pak používají k co největšímu zdůraznění barvy stínu. Na trhu najdeme mnoho variant, například pro oči citlivé či pro extra mastná víčka (Zoeva).

Oblíbená báze pod stíny značky NARS Zdroj: narscosmetics.eu

Oblíbená báze pod stíny značky NARS Zdroj: narscosmetics.eu

Aby rtěnka vydržela

Nedáte-li ani ránu bez výrazné rtěnky, jistě byste její výdrž občas ráda prodloužila. K tomu opět slouží báze, která má podpořit výdrž vaší barevné tyčinky, zabránit jejímu rozpíjení a zintenzivnit její barvu. Měla by vyplnit drobné vrásky na vašich rtech, a jak mnoho výrobců slibuje, rty vyživit a hydratovat. Tyto báze zatím najdeme spíše u dražších značek, na jejich příchod do našich drogerií si budeme muset ještě chvíli počkat.

Delší a hustší řasy

Speciální kategorií jsou báze pod řasenku, ty se nanáší stejně jako řasenka, takže obalí každou řasu zvlášť, čímž by mělo dojít k jejich zpevnění, prodloužení a optickému zahuštění. Mnohdy obsahují speciální vlákna k prodloužení řas, vitaminy a účinné složky, které by měly řasy vyživit a podpořit jejich růst a pružnost (Artdeco, Dermacol).

Báze pod řasenku vám zajistí řasy jako vějíře (Lancome). Zdroj: lancome-usa.com

Báze pod řasenku vám zajistí řasy jako vějíře (Lancome). Zdroj: lancome-usa.com

Tip: Používání báze pod řasenku chce určitě trochu cviku, aby se vám řasy místo prodloužení spíš neslepily. Bude ideální k dosažení dramatického, výrazného líčení.

Zdroj perexového obrázku: photl.com

Helena Fričarová

Zanechte komentář