Jarní úklid Windows – část 2.

Technologie / 21.3.2014

Máme tu druhou část seriálu Jarní úklid Windows. Dalším faktorem, který často zpomaluje počítač, jsou programy.

V tomto dalším díle seriálu si ukážeme jarní úklid počítače z pohledu softwaru, tedy samotnou optimalizaci Windows, a to z hlediska nainstalovaných programů a podobně.

Smažte aplikace, které nepotřebujete

Nástroj pro odstranění programů z Windows| Autor: Vladimír Hurta - Generace 21 | Zdroj: Windows 8

Nástroj pro odstranění programů z Windows| Autor: Vladimír Hurta – Generace 21 | Zdroj: Windows 8

Taky si rádi instalujete aplikace jen proto, abyste si je vyzkoušeli? Nebo demoverze zajímavých her? Po čase vás aplikace nebo hry omrzí a zapomenete je odinstalovat. Většina lidí na ně nezapomíná, ale řeknou si, že ji někdy v budoucnu znovu použijí. Těchto aplikací se za celý rok nashromáždí pěkně velké množství a vy si pak položíte otázku „Proč mám tak zpomalený počítač?“.

Ve Windows 7 je postup pro odinstalování aplikací podobný. V nabídce Start klikněte na Ovládací panely a vyhledejte položku Odinstalovat program (případně Programy a funkce). Ve Windows Vista je postup zcela stejný a ve Windows XP se položka jmenuje Přidat nebo odebrat programy. Poté ze seznamu vyberete aplikace, které nepoužíváte a chcete odinstalovat.

Jak odinstalovat aplikace z počítače asi již víte, ale opakování je matka moudrosti. Ukážeme si tedy, jak se dostaneme do panelu odinstalovat nebo změnit program. Myší přejeďte do pravého horního rohu obrazovky, v panelu, který vám vyjede z pravé strany, klikněte na Nastavení, poté na Ovládací panel. Měla by se vám zobrazit tabulka ovládacích panelů. Zde vyhledáte a kliknete na položku Programy (popřípadě odinstalovat program) a dále na Programy a funkce.

Zobrazí se vám seznam programůher, které máte nainstalované ve vašem počítači. Pokud chcete program odinstalovat, kliknete pravým tlačítkem myši na jeho název, vyjede vám nabídka a poté zvolíte Odinstalovat, nebo změnit program.

Jak vypnout zapnout / vypnout funkce systému Windows?

Nástroj pro zapnutí / vypnutí funkcí systému Windows| Autor: Vladimír Hurta - Generace 21 | Zdroj: Windows 8

Nástroj pro zapnutí / vypnutí funkcí systému Windows| Autor: Vladimír Hurta – Generace 21 | Zdroj: Windows 8

Pokud chcete odstranit některé součástí Windows (hry, Internet Explorer, apod.), klikněte v levém sloupci na odkaz Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Chcete-li  funkci zapnout, zaškrtněte její políčko, pokud naopak vypnout, zrušte zaškrtnutí příslušného políčka. Bude-li políčko plné, znamená to, že je zapnutá pouze část funkce.

Portál Generace21.cz nijak neodpovídá za škody způsobené neodborným zásahem čtenáře do nástrojů ve Windows.

Optimalizujte spouštění programů po startu Windows

Instalované aplikace si mnohdy sami nastaví spuštění přímo při startu Windows. U některých to však není potřeba. Pochopitelně zbytečné to není u antivirového programu, ale u přehrávače hudby či videa? Čas od času je tedy dobré se podívat, co se spouští zároveň se systémem. Nejlépe vám v tom pomůže nástroj Konfigurace systému. Tento nástroj naleznete i ve Windows 7, VistaXP.

Jak se do nástroje Konfigurace systému dostanete?

Nástroj pro konfiguraci spuštění programů | Autor: Vladimír Hurta - Generace 21 | Zdroj: Windows 8

Nástroj pro konfiguraci spuštění programů | Autor: Vladimír Hurta – Generace 21 | Zdroj: Windows 8

U Windows 7,  VistaXP  je tento postup stejný. Pokud by kombinace kláves nefungovala, tak nástroj Konfigurace systému naleznete v nabídce Start.

Stiskněte kombinaci dvou kláves, a to Win + R. Klávesa Win je označena logem Windowsu. Měla by se vám otevřít tabulka Spustit a do řádku otevřít napište příkaz msconfig a stiskněte Enter. Zobrazí se vám okno, ve kterém přepnete na záložku Po spuštění, zde kliknete na Spustit správce úloh.

Na nástroj Konfigurace systému se dostanete ještě jedním způsobem, pro mnohé jednodušším. Stačí když stiknete kombinaci kláves Ctrl + Alt + Delete, kde se vám po stisknuti kláves zobrazí nabídka několika funkcí Windows. Kliknete na položku Správce úloh a zde se přepnete na záložku Po spuštění. Poté kliknete pravým tlačítkem myši na program/y, které nechcete, aby se spouštěly a kliknete na zakázat. Poté restartujte systém.

V dalším vydání seriálu se podíváme na defragmentaci disku, jak odstranit nepotřebné soubory a ukážeme si, jak čistit počítač pomocí CCleaner.

Autor perexové fotografie: walltoyou.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář