Debut Polojasno odráží mé sebepoznání, říká raper Shopeh Insanabilis

Hudba Kultura / 17.3.2014

Autor:

Mladý raper, který si říká Shopeh Insanabilis, bude během tohoto měsíce vydávat svůj první mixtape. Uzavírá tím první etapu své tvorby. 

Vydáváš svůj debutový mixtape s názvem Polojasno. Co tomu předcházelo?
Především hodně dlouhá cesta. Vše začalo před třemi roky, kdy jsem začal dávat dohromady první věci na tape a skončilo to tak, že jsem nahrál snad o deset tracků víc, které tam ve finále ani nejsou. Původně jsem natáčel v Hodoníně, ale jeden z producentů, který se mnou spolupracoval, si založil svoje studio ve Veselí nad Moravou. Jelikož to bylo pro mě blíž, tak jsem se přesunul a materiál se dotočil u něj. Samotné vydání se navíc několikrát posunulo díky finálním úpravám. Sám sebe jsem přesvědčoval, že všechno bude hotové už na podzim, ale nepomohlo to, a  tak je mixtape dokončený až teď.

Proč jsi vyhazoval skladby?
Jsou už z roku 2011, kdy jsem měl hotové demo, které málem šlo ven. Všechno se ale moc oddalovalo, tak jsem postupně vyměňoval věci, které se zdály, že už za to nestojí. Nakonec tam nezůstal ani jeden původní kus. Vlastně celý tape jsem dělal tak, abych byl spokojený hlavně já a aby o mně něco říkal, mluvil za mě. Myslím, že tam jde cítit moje schizofrenie a protiřečení, které miluju. V jednom songu se snažím nabádat k tomu, abychom se oddálili od nějakého striktního rapu a ve druhém se držím opaku.

Myslíš, že taková protichůdnost bude překážkou pro posluchače?
Snad ne. I když vím, že pokud do jednoho tracku dám primitivní rýmy a jiný „zahalím” do metafor, může to být pro posluchače náročné na poslech. Třeba se jim ani nepodaří objevit původní smysl. Já jsem však rád, když si každý dokáže v textu najít to svoje. O tom přece hudba je.

Polojasno - Shopeh Insanabilis

Polojasno, které bude obsahovat 13 tracků, vyjde asi za měsíc. Zdroj: archiv interpreta

To je pravda, ale mě by spíš zajímal tvůj původní záměr. O čem tedy mixtape je?
Je asi završením jakési první etapy sebepoznávání, hledání směru, kterým se budu ubírat. Potřebuji se odrazit od minulosti, protože teď bych hromadu věcí dělal úplně jinak – vybral bych i jiná témata či náladu. Pak by z toho možná nevznikla taková všehochuť. Jasným příkladem je bonusová skladba Suicide, kterou jsem na nahrávku už nechtěl dávat, ale nechal jsem se přemluvit. Tak se tam dostalo několik věcí, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.

Proto název Polojasno?
Přesně tak. Navíc, jak už jsem zmínil, je tam protiřečení, na kterém celý ten mixtape dost staví. Polojasno, to je schizofrenní šílenec trpící maniodepresivními stavy, které se mu do hlavy dostaly díky závislostem a toto je jeho sebepoznání.

Svoje sebepoznání bys tímto měl za sebou, ale jak se chceš představit druhým? Chystáš koncerty nebo propagaci?
Nějaké koncerty určitě budou. Ty předešlé ale pořád beru jako nějakou dětskou hru nebo pokusy, žádná extra úroveň. Co se týká propagace, nic velkého asi podnikat nebudu. Jednak na to nemám prostředky a navíc chodím do školy a pracuji. Všechno se ale může postupem času změnit, je to teprve první mixtape a rozhodně tím neplánuju skončit.

Kdo s tebou na nahrávkách spolupracoval?
Převážně to byli známí a známí známých. Vzpomenu například El Murda, se kterým spolupracuju už nějakou dobu, a nebo Andrého Underachievera, se kterým jsem udělal už kolem čtyřiceti songů. Z těch jsme asi osm vybrali a objeví se i na nahrávce.

Čtyřicet skladeb, to je hromada materiálu pro další alba.
Je toho ještě víc, momentálně mám nějakých 150 tracků, ale většina z nich není hotová. Ve spoustě věcech je jen jedna sloka a refrén a většinou jsem měl v plánu si někoho pozvat na spolupráci. Nové album z toho ale dělat nebudu. Přece jenom jsem texty psal v určitých situacích, kontext by nemusel dávat už smysl a mít ten kýžený efekt. To ale neznamená, že některé songy, které by se jinak nikam nedostaly, nevyhodím mezi lidi jen tak.

Přestože je Polojasno tvůj debut, na první poslech je jasné, že to není amatérsky natočeno doma v pokoji.
To samozřejmě ne, i když kvalita také není úplně nejvyšší. Jak už jsem říkal, je to konec nějaké éry, kterou vnímám určitým způsobem. Až budu vydávat další věci, budu k tomu pravděpodobně přistupovat jinak.

Bude tedy následovat Jasno?
To bych určitě chtěl, ale nebráním se ani něčemu jinému. Jsem dost ohebný člověk, taková plastelína, která se dokáže přizpůsobit všemu. Teď právě přemýšlím spíš o opaku. Takové Zataženo by mohlo být také zajímavé, temné.

Takže zpověď tvého zlého já?
To není jenom o tom zlém já, i hudba bude temnější, což mě baví mnohem víc. Hromada lidí dělá motivační tracky, ale já jsem proti tomu. Dělám antimotivační věci. Nebudu nikomu říkat, že něčeho dosáhne, když to není pravda.

Zvláštní přístup, zvlášť když ty sám se snažíš něčeho dosáhnout.
No právě, potřebuji se postupně zbavovat konkurence (smích). 

A co nějaký společný projekt?
Ten už vesměs probíhá pod labelem Úhel pohledu, což zaštiťuje mě a moje známé, se kterými spolupracuji už delší dobu. Za všechny například Emilio, se kterým mám rozdělanou nějakou práci a se kterým mám feat právě na Polojasnu. V budoucnu od nás lidi můžou určitě očekávat společné věci.

Zdroj perxové fotografie: archiv interpreta

Zdroj videí: youtube.com

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář