19. kolo gambrinus ligy

Sparta má titul na dosah, ve šlágru kola porazila Plzeň

Sport / 12.3.2014

Devatenácté kolo Gambrinus ligy přineslo momentálně nejprestižnější souboj, zápas Sparty s Plzní.

Fotbalisté pražské Sparty rázně nakročili ke svému 36. mistrovskému titulu, na který čekají už čtvrtý rok. Největšího konkurenta, Viktorii Plzeň, porazili 1:0 a jejich náskok se navýšil na 8 bodů. Při rovnosti bodů navíc mají i lepší vzájemné zápasy. Sparta v lize ještě neprohrála a jejích 51 bodů po devatenácti kolech je nejlepší výsledek v samostatné české lize.

Plzeň zlomil rychlý gól

Sparta začala velice aktivně a hodně byl vidět především bývalý kapitán Letenských, Marek Matějovský. Ten v osmé minutě vyslal vpřed kolmicí Costu, jenž našel volného Přikryla, který levačkou poslal míč za Bolkova záda. Reprezentant do 21 let se trefil po roce téměř na den přesně, když loni taktéž v 19. kole skóroval proti Jablonci. Odměnil se tak za vynaloženou důvěru trenéra Lavičky, který ho postavil na místo levého záložníka místo ještě ne zcela zdravého Krejčího.

Jen o pár minut později mohlo být pro Plzeň ještě hůře. Po akci Kadeřábka se k míči ve vápně dostal Lafata, svoji tvrdou střelu ovšem poslal jen do bránícího Řezníka, který jí hrudí vyrazil. Sparta dominovala i ve zbytku poločasu, byla důraznější, pohyblivější a po ztrátě míče okamžitě napadala, díky čemuž se jí hodněkrát povedlo získat míč okamžitě zpět.

Hořava se nechal vyloučit

Převaha Sparty do přestávky v druhý gól nevygradovala, a tak měli hosté po změně stran ještě šanci se zápasem něco udělat. Taktické plány Plzně ale ve druhém poločase vzaly hodně rychle za své. Ve 48. minutě Hořava zřejmě zapomněl, že už má žlutou kartu a zbytečně u půlicí čáry fauloval Hušbauera, po druhé žluté kartě se plzeňský středopolař poroučel do sprch.

Jan Rezek

Jan Rezek slavil před třemi lety s Plzní titul.

Zahrál si i navrátilec Rezek

Jediná vážnější šance Plzně přišla v 58. minutě po rohovém kopu, kdy se k hlavičce dostal Wágner. Ten sice překonal Vaclíka, ale toho na brankové čáře zastoupil Costa, který bez problému střelu vyhlavičkoval do bezpečí. Pětadvacet minut před koncem se na hřiště dostal i staronový muž v plzeňském dresu Jan Rezek, když vystřídal Wágnera. Sparta svou aktivní hrou nutila plzeňské fotbalisty k faulům, ze kterých pramenily zajímavé standardní situace, ze kterých sparťané pálili rovnou na bránu, Vácha i Lafata ovšem mířili těsně vedle plzeňské svatyně.

Plzeň dohrávala o devíti

Sedm minut před koncem poslal Plzeň definitivně do kolen Ďuriš, který se nechal po druhé žluté vyloučit a Plzeň hrála o devíti. Paradoxně se ale v dvojnásobném oslabení dokázala dostat do dvou snad největších šancí v zápase, a to když v závěrečném vzepětí zahrával Pavel Horváth dva trestné kopy, na které si nabíhal i brankář Bolek. Na výsledku se ale již nic nezměnilo a Sparta vyhrála sice nejtěsnějším možný rozdílem, ale zápas měla po celou dobu pevně v rukou.

Zatímco trenér domácích Lavička měl radost ze zvládnutí náročného duelu, kouč Viktorie Uhrin si po zápase neodpustil ironické poznámky na adresu rozhodčích kvůli dvěma vyloučením. Podle předsedkyně rozhodčích Dagmar Damkové byla však obě zcela v pořádku. „Jiří Jech si vedl dobře, přestože emoce plály na všech stranách. Co se týká vyloučení plzeňských hráčů, Jech všechny situace a s tím související udělení žlutých karet posoudil zcela správně a musí to vidět každý nezávislý člověk,“ řekla Damková.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons