Logo filmového festivalu Febiofest. Zdroj: febiofest.cz

Na Febiofest zamíří i Theodor Pištěk

Film Kultura / 18.3.2014

20. března 2014 začíná XXI. ročník filmového festivalu Febiofest. Kromě bohatého programu jej navštíví i pár významných hostů.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest působí na našem území už od roku 1993. Byl založen nezávislou televizní společností FEBIO. Začátky festivalu ale nebyly zrovna růžové, byl pořádaný takřka bez peněz. Postupem času se z něj ale vyklubal velký a uznávaný filmový festival.

Celý festival se již tradičně koná na Smíchově v multiplexu Cinestar Anděl a pyšní se velkolepou technickou kvalitou. Mimo jiné nabízí i bohatý doprovodný program.

Za posledních pár let se festivalu zúčastnili například Roman Polanski, Richard Lester nebo Nikita Michalkov.

Festival zahájí snímky Jarmusche a Wajdy

Jak bylo řečeno, zahájení festivalu připadá na 20. března 2014 a odehraje se v Cinestaru Anděl. Po něm je v plánu již tradiční večírek v Obecním domě. Součástí oficiálního zahájení jsou mimo jiné snímky od dvou talentovaných klasiků, Wajdy a Jarmusche.

Přežijí jen milenci je jeden ze zahajovacích filmů festivalu a pochází právě z dílny Jima Jarmusche. Vypráví o romanci přibližující fakt, že i upíři jsou jenom „lidé“ mající své potřeby. Na druhou stranu zde zůstávají všechny klasické aspekty upířích postav, které přilákají do kin jejich fanoušky a fanynky.

Druhý film, který bude zahajovat festival, nese název Walesa: Člověk naděje. Hlavní myšlenkou je životní příběh polského prezidenta Lecha Walesy na pozadí pádu komunismu. Snímek vystihuje Walesu jako politika, ale i jako otce. A co víc, film si přijede do Prahy uvést sám představitel hlavního hrdiny, Robert Więckiewicz. 

Oscarová nadílka

Jeden z filmů, které jsou ve festivalovém repertoáru, se pyšní dokonce 13 nominacemi na Oscara. Tím je snímek Ona. Vypráví příběh z blízké budoucnosti o jistém muži živícím se psaním osobních dopisů pro druhé. Rozvedený, osamělý Theodor se začne zajímat o speciálně upravený operační systém, který je naprogramovaný k vývoji dle potřeb zákazníka. Právě ten k němu začne promlouvat ženským hlasem a představí se jako Samantha, do které se hrdina postupem času zamiluje.

Šesti nominacemi na Oscary se může pyšnit film Nebraska, který zrežíroval Alexander Payne. Děj filmu nás zavede ke starému muži, který se vydává do Nebrasky s tím, že se domnívá, že vyhrál jakousi cenu. Při svém putování se náhodou ocitá ve městě, kde vyrůstal jeho otec…

Film Nebraska si získal 6 nominací na Oscara. Zdroj: febiofest.cz

Film Nebraska si získal 6 nominací na Oscara. Zdroj: febiofest.cz

Lákadlem může být i přítomnost známého kostýmního výtvarníka a držitele Oscara, Theodora Pištěka, který je členem 33členné poroty letošního ročníku Febiofestu a zároveň i jejím předsedou. Festivalu se mimo jiné zúčastní i finská herečka Kati Outinen.

České koprodukce v sekci Zvláštní uvedení

„I dnes ještě máme někdy pocit, že je český film poněkud izolován, že se konfrontaci i spolupráci se světem brání. Tohle můžou právě filmové festivaly změnit. Máme velkou radost, že se letos dostává na Febiofestu zvláštního uvedení hned čtyřem snímkům, na jejichž vzniku se podíleli také čeští producenti a jenž míří do domácí distribuce,“ řekl Štefan Uhrík.

V této sekci figuruje celkem 5 filmů: Láska, soudruhu!, Detektiv Down, Velmi neklidné léto, Pojedeme k mořiSametoví teroristé. Velmi zajímavý je snímek Pojedeme k moři, jenž pochází z koprodukce českého herce Jiřího Mádla (Snowboarďáci, Rafťáci). Vypráví o chlapci, který dostane ke svým desátým narozeninám kameru a svým způsobem zaznamenává svou rodinu a okolní svět.

Na festivalu zazáří nové kapely

Už jsme zmiňovali, že součástí festivalu je i bohatý doprovodný program, přičemž každý večer vystoupí dvě kapely a dlouho do noci následuje zpravidla after-party s DJem v čele. Vystoupí zde například Airfare či Defucto a celý program završí dne 28. března 2014 skupina Megaphone.

V garážích můžete najít a navštívit stánky s občerstvením nebo relaxační zónu.

Febiofest posílil víkendové promítání

„Posílili jsme víkendový program, kde promítáme intenzivněji už od dopoledních hodin, a to nejenom dětské filmy Febiofestu Junior. Ve většině sálů o víkendu proběhne pět projekcí za den. Přesunuli jsme do víkendu některé projekcena které to ve všední den odpoledne diváci nestíhali z práce nebo školy,“  prozradil programový ředitel Štefan Uhrík.

Na Febiofestu bude promítání celkem 141 filmů z šedesáti zemí. Ty jsou pak rozděleny ještě do 18 sekcí. Některá představení jsou spojena i s interaktivní částí, například Sylvain Chomet 26. března 2014 v 19:00 hodin uvede svůj film s názvem Iluzionista, o kterém pak bude diskutovat s diváky.

Stalingrad je v seznamu promítaných filmů. Zdroj: febiofest.cz

Stalingrad je v seznamu promítaných filmů. Zdroj: febiofest.cz

Sekce Paranoma světového filmu se může pyšnit novým dílem Romana Polanského Venuše v kožichu. V sekci 3D se naopak objevují filmy jako StalingradPamplona – běh s býky. Dále budou promítány filmy jako Zlato, Ida (r. Pawel Pawlikowský, nejoceňovanější film roku), Neznámý od jezera a v neposlední řadě i film Nepřítel.

Prodej vstupenek začal už 12. března 2014.

Zdroj perexové fotografie: febiofest.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář