Jak si vybudovat zdravé sebevědomí?

Osobní rozvoj Vztahy / 24.4.2014

Musí být sebevědomý člověk nutně člověkem namyšleným a pyšným?

Důležitou součástí každého z nás je sebevědomí. Záleží samozřejmě na tom, v jaké míře si ho vybudujeme. Protože jsou mezi námi lidé, kteří pořádně ani nevědí, co sebevědomí je. A naopak najdeme i jedince, kteří si sebevědomí pěstují až moc – a také je to vidět na jejich jednání a chování, které je občas až sebestředné, aniž by si to daní lidé uvědomovali. Více se zaměříme na ty, kteří sebevědomí postrádají.

Proč je důležité zdravé sebevědomí?

Jedním z hlavních důvodů je opora a podpora sebe sama, kterou potřebujeme v každodenním životě. Když chceme okouzlit někoho, kdo se nám líbí. Když si chceme splnit sny. Když se chceme někoho zastat. Když si chceme obléknout něco nového, pro společnost ne zrovna obvyklého. Se zdravým sebevědomím dokážeme věci brát takové, jaké jsou, a pracovat s nimi bez ostychu. Bez sebevědomí bychom se daleko nedostali. Takoví lidé se drží zpátky, bojí se, že nejsou dost dobří pro druhé. To platí i ve vztahu, kdy si člověk myslí, že ho ten druhý podvede s někým lepším, protože on sám pro partnera není dost dobrý.

Sebevědomí je důležité. Je součástí toho, jak nás vidí ostatní. Zdroj: foter.com

Sebevědomí je důležité. Je součástí toho, jak nás vidí ostatní. Zdroj: foter.com

Mějte rádi sami sebe, pak jste schopní milovat druhé

Sebevědomí si nezvýšíte tím, že se budete vozit po druhých nebo že se budete nad někoho povyšovat nebo jej ponižovat. Tímhle se jen na okamžik zbavíte pocitu, že jste to vy, kdo nemá sebevědomí a neumí se prosadit. A takový přístup je samozřejmě nesprávný. Uvedu příklad:

Jste kluk, kterého doma přehlíží, týrají, nevěnují mu pozornost. Naopak ve škole jste za „frajera“, který si dovoluje na mladší a povyšuje se nad ně. Tohle je přirozená obrana člověka. Užívá si alespoň na chvíli to, co doma nemá. Ale v pořádku to rozhodně není.

Proto je důležité mít rád sebe sama. Jste takoví, jací jste a tím jste jedineční. Jen si to musíte uvědomit. Jak na to?

Najděte na sobě něco výjimečného

Nežijeme v době klonů ani robotů, proto jsme tolik odlišní. Ani dvojčata nejsou nikdy úplně stejná. Fyzicky možná ano, ale každé z nich je uvnitř jiné. Proto je důležité najít v sobě ten plamen, který rozsvítí lidi kolem, ale především vás. Začněte u sebe. Umíte kreslit? Nakreslete něco. Když se vám to povede, pochvalte se, když to neudělá nikdo za vás. Stejně tak když se vám povede něco, na čem jste dřeli a bylo to pro vás důležité, poplácejte se po rameni. Každý má své přednosti, kterých může využít. Odměňte své tělo za to, jak s vámi komunikuje – zajděte si na wellness, na dovolenou nebo si dejte prostě jen day off.

Najděte svou výjimečnost. Zdroj: foter.com

Najděte svou výjimečnost. Zdroj: foter.com

Važte si sami sebe

Nemáte důvod si nevážit vlastního já. Pokud vám k tomu někdo dává důvod, obhajte se uvnitř sebe. Neberte každé slovo tak vážně, zamyslete se nad nimi, zkuste najít chybu u vás, ale pokud ji nenajdete, netrapte se tím. Naopak – usmějte se, protože to je důvod k úsměvu. A pokud jste chybu udělali, nic se neděje, omluvte se a snažte se chybu neudělat znovu. Ale rozhodně to není důvod, abyste se podceňovali. Vždyť chybovat je lidské. Nikdo není dokonalý, ale pokud se vám něco podaří, važte si sami sebe. Važte si těch dobrých vlastností. Važte si i těch špatných, protože díky nim se můžete změnit, uvědomit si, co jste udělali špatně. Ale rozhodně se mějte rádi takoví, jací jste, ne jen tu část s dobrými vlastnostmi!

Nesrovnávejte se!

Máte krásný vztah, ale občas si říkáte, proč s vámi partner vlastně je? V tomhle případě je něco špatně. Samozřejmě je v pořádku občas se partnera zeptat, zda je se vším spokojený, ale to neznamená, že musí být nutně něco špatně s vámi. Jde partner na schůzku a vy si už říkáte, s kým tam bude, s kým vás může podvést nebo za koho vás vyměnit? Dost! Nesrovnávejte se. Váš partner je s vámi proto, že vás má rád. Věnujte mu volnost, svobodu, když není s vámi. Za tuhle svobodu vám daruje celé své srdce. Neříkejte si, že nejste dost dobří pro svého partnera. Kdybyste nebyli, pak by váš vztah nefungoval. A pokud nefunguje, je dost možné, že jste na partnerovi závislí a to vám vztah kazí. Zamyslete se nad tím.

Tímhle si sebevědomí nezvýšíte! Zdroj: foter.com

Tímhle si sebevědomí nezvýšíte! Zdroj: foter.com

Lidé nechtějí být ve vztahu s někým, kdo…

Teď se vás zeptám – chtěli byste být ve vztahu s někým, kdo vás stále podezřívá, že ho nejspíše podvádíte? Chtěli byste být ve vztahu s partnerem, který je stále skleslý a stále se srovnává s bývalými partnery? Chtěli byste být s člověkem, který s vámi v podstatě nemůže být šťastný? Pokud jste alespoň jedinkrát odpověděli „ne“, pak se nad tím zamyslete. Zamyslete se nad sebou, zda zrovna takoví nejste – pokud ano, zkuste to změnit. Když si budete vážit sami sebe, milovat své tělo a odměňovat se, pak by vaše sebevědomí mělo růst. A pozná to i partner. Jak záříte. Jak vám to sluší. A třešničkou na dortu bude pochvala z jeho úst, vřelý polibek nebo třeba i pozvání na večeři.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • Kateřina Vaculová

    Dobrý den,
    Moc děkuji za Váš článek. Je velmi inspirativní .Jsem v takové situaci,kdy mi momentálně chybí sebevědomí a možná si své přednosti neuvědomuji správným způsobem. Jako by mě mé vnitřní já blokovalo v zaměření situace a smyslu konání.Cítím se oslabená a možná trochu paranoidní. Věřím,že najdu správnou cestu.

    S pozdravem Kateřina Vaculová