Jak vyhrát nad strachem?

Osobní rozvoj Vztahy / 8.4.2014

Z čeho máte strach vy? Umíte jej vnímat jako pomocníka, který vás upozorňuje na nezvyklou situaci, nebo vás strach ničí?

Každý má strach z něčeho jiného, i když často se sejdou dva, kteří se bojí stejné věci nebo o stejnou věc. Strach bychom neměli vnímat jako něco, co nás ničí, co napomáhá naší destrukci. Spíše bychom strach měli vnímat jako přirozeného pomocníka. Pomocníka, který nás upozorňuje na nezvyklou situaci nebo něco, co nesmíme pokazit a jsme kvůli tomu nervózní. Ale bavíme se o tom přirozeném strachu, který je běžný a ve většině případů neubližuje. Když ho máme plnou hlavu, tak nás začíná ovládat a pohlcuje nás, naši mysl i tělo.

Strach je jen strašák

Z různých důvodů se stane, že se přirozený strach transformuje ve strach mnohem větší, který se může změnit v cokoli – úzkost, nemoc apod. V takových případech je nejdůležitější uvědomit si, co je příčinou. Bez příčiny se strachem nemůžete bojovat. Musíte najít zdroj, který vaši hrůzu napájí, který ji udržuje při životě. Když zjistíte příčinu, můžete jít cestou, která vás toho obrovského a nepřirozeného strachu zbaví. Jak?

Pochvalte se za každý úspěch! Zdroj: photl.com

Pochvalte se za každý úspěch! Zdroj: photl.com

Jak na strach?

Velmi dobrým postupem je to, abyste se dostávali do situací, ze kterých máte strach. Je to velmi obtížné, ale vaše podvědomí tímto bude dostávat informace o tom, že už vás strach neovládá. Ten se tím pádem bude zmenšovat a zmenšovat. A z velkého bubáka je najednou malá figurka, se kterou manipulujete vy a ne ona s vámi.

Měla jsem strach z malých prostorů. A když jsem se ocitla ještě v davu, nebylo mi dobře už vůbec. Vzniklo to asi z toho, že jsem jednou na koncertě málem omdlela, protože se všichni tlačili, bylo to příšerné. Nedokázala jsem se toho zbavit. Navštívila jsem psycholožku, ta mi pomohla tyhle úzkostné stavy zkrotit. Ostatním bych vzkázala, aby se nebáli své problémy řešit s odborníky. Jejich pomoc je neskutečná,“ svěřila se Petra z Ostravy, jednadvacetiletá studentka.

Filtrujte své myšlenky

Je důležité uvědomit si, které myšlence dát prostor a kterou naopak nechat plynout. Neodmítejte své myšlenkové pochody, spíše se nechytejte každé myšlenky, kterou ve své hlavě uslyšíte. Říkáte, že je to těžké a nejde vám to? Na tohle je jednoduchá a účinná rada – co děláte rádi, co vás uklidní, u čeho se musíte soustředit – tohle všechno využijte. Tímto způsobem totiž zamezíte strachu, aby vás znervózňoval skrze myšlenky. Poslouchejte hudbu, malujte, čtěte, bavte se s přáteli. Uvidíte, že nebudete mít čas řešit svůj strach. A čím častěji toho budete využívat, tím lépe se budete cítit. A nakonec vyjdete ven bez knihy, bez hudby, bez přátel a uvidíte, že strach i myšlenky jsou pryč. Zkoušejte to. Překonávejte sami sebe. Buďte pozitivní. A věřte v sami sebe! Za každý krůček vpřed se pochvalte!

Najděte si činnost, která vás uklidní. Zdroj: photl.com

Najděte si činnost, která vás uklidní. Zdroj: photl.com

Neměla jsem vyloženě nějaký velký strach, ale občas se naskytne situace, kdy se necítím ve své kůži – ať už je to kvůli čemukoli – pak se snažím dostat se do pohody. Je pravda, že když jsem s přáteli, tak se mi to snad ani neděje, takže tohle je nejlepší prevence. Ale jinak si pustím nejoblíbenější písničku a uvolním se, tím pádem jsem i v klidu,“ svěřila se Martina z Opavy.

Rituál

Někomu pomáhá, když každý den vykoná určitý rituál před krizovými situacemi. Není třeba se před strachem schovávat, ukažte mu, že jste to vy, kdo řídí vaše já, vaši mysl i tělo. Můžete si třeba každé ráno zazpívat. Napsat si, co chcete zvládnout, pak si večer s radostí odtrhnout všechno, co se vám povedlo. Zatancovat si. Pustit si oblíbeného interpreta. Cokoli, co vás dostane do pohody, je skvělou oporou pro vaši situaci.

Zvládnete to!

Říkejte si, že to zvládnete. Jste silní. Třeba si vymyslete nějakou formuli, kterou budete nosit s sebou všude v diáři. A když se nebudete cítit ve své kůži, přečtete si ji a dodá vám sílu. Takovou povzbuzovací větu si nejlépe najděte sami, bude tak pro vás opravdovým pomocníkem. A pokud náš návod nepomůže, zkuste se obrátit na odborníky, kteří vám mohou ukázat cestu mnohem lépe a směřovat vás tak, abyste to zvládli s jejich pomocí. Držíme palce!

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář