mistr cr ve squashi

Jan Koukal: Squash jsou šachy s raketou

Sport / 15.3.2014

Hrajete občas squash? Přečtěte si, jaké je být hráčem na vrcholové úrovni. O tom, co je při hraní důležité, ale i o sobě si s námi povídal Jan Koukal.

Jan Koukal

Česká squashová jednička, patnáctinásobný mistr republiky a vítěz 27 PSA titulů. Hráč SK Slovanu Brno, který u nás ve svých třiceti letech nemá konkurenci. Sport je jeho život a touží po squashi jako olympijském sportu.

Squash je stále relativně nový sport. Jak jste se k němu dostal?

Tátův dobrý kamarád je Švéd a squash pravidelně hrává. Našel kurty, vzal tátu i mě a takhle to dopadlo.

Co vás na squashi baví nejvíce?

Jedná se o nesmírně dynamický sport, při kterém člověk v krátké době vydá hrozně moc energie. Říká se, že squash jsou šachy s raketou. Je to ohromně strategická hra, kde stěny skýtají plno možností úderu. Razance úderu pak není vůbec rozhodující.

Proč by ho lidé měli hrát?

Protože si ho člověk může zahrát nezávisle na technice a neskutečně se při něm vydovádí.

Koukal při squashi

Jan Koukal (vlevo) u nás momentálně nemá konkurenci. Zdroj: SquashPage.net

Hodně lidí začíná s hraním samo bez trenéra. Pozorujete někdy na těchto hráčích, že se naučili zbytečné chyby? Jaké?

Samozřejmě má squash nějaké zásady techniky, které zjednodušují provedení úderu, aby pak míček letěl tam, kam chceme. Nejčastější chybou bývá špatné držení rakety, které se nazývá zavřené a používá se při tenise. U squashe je držení opačné, to znamená otevřené (otevřená poloha rakety je s úhlem nad 45° – pozn. red.)

Je tedy spíše výhoda či nevýhoda, pokud má člověk základy tenisu nebo třeba badmintonu?

Záleží na tom, jaké má hráč ambice. Pokud si chce zahrát na rekreační úrovni, bude jakýkoli raketový sport výhodou. Později ale mohou být tenisové či badmintonové návyky překážkou.

Jaké předpoklady jsou nejdůležitější, když chcete být dobrým hráčem?

Talent určitě nebude na škodu, stejně také rychlost, vytrvalost a umění reagovat. V dnešní době je ale nejdůležitější píle a chuť na sobě pracovat a zlepšovat se, i když to někdy bolí a není to vždy sranda. To myslím na té nejvyšší úrovni. U našich dospívajících hráčů to však postrádám.

Teď přímo k vám. Jakým způsobem a jak často trénujete?

Záleží v jaké části sezony. Během letní přípravy třikrát denně, někdy čtyřikrát. Squashové tréninky absolvuji s českou dvojkou Petrem Martinem, který je částečně i mým trenérem. Fyzickou část potom s Martinem Košťálem, což zahrnuje plno věcí od běhání kopců, schodů, sprintů na kurtu, žebříku, posilování a plno balančních či kompenzačních cvičení. Nedílnou součástí je i regenerace, kde se o mě stará Jakub Pokorný. Také chodím plavat, na masáže a do mé oblíbené páry.

Mistr ČR při hře squashe

„Nejdůležitější je píle a chuť na sobě pracovat,“ říká pátnáctinásobný mistr ČR. Zdroj: SquashPage.net

A během sezony?

To se spíše udržuji a mezi turnaji dávám dohromady. Během roku toho odehraji skutečně mnoho.

 Stává se často, že byste zničil raketu?

Já hraji již třináctým rokem s raketami tecnifibre, které není žádná sranda zlomit. Sem tam se to stane, ale jedná se jen o pár raket za sezonu. Vzteky to jde daleko snáz, ale to není úplně můj styl. Stalo se mi to asi pětkrát v životě, což není vzhledem k počtu odehraných zápasů nijak hrozivé číslo.

Dochází na vaší úrovni k nastřelení hráče míčkem?

Stát se to může, ale na naší úrovni se téměř nikdy nejedná o náhodu. Nejsem ten, kdo by s tím začínal, ale pokud mě někdo trefí, pak nemůžu vyloučit, že ho trefím taky. Život ve squashovém okruhu mě naučil, že se nevyplácí nechat si podobné věci líbit.

Squash je náročný na klouby. Neprovází vás zdravotní problémy?

První vážnější komplikace mě potkala loni, kdy jsem šel na artroskopii s pravým ramenem. Vyčistili mi ho a po následné rehabilitaci je jako nové. Jinak jsem žádné vážnější problémy neměl. Nějaký ten výron kotníku či natažený sval jsou jen maličkosti. S trenérem hodně pracujeme na kompenzaci, která má na to, že nejsem zraněný, velký vliv.

Mistr ČR ve squashi

Jan Koukal sní o dvaceti titulech mistra ČR. Zdroj: SquashPage.net

Když nehrajete squash, co děláte? Baví vás i jiné sporty?

Jsem sportovní maniak a fanatik. Baví mě snad všechny sporty jak sledovat, tak provozovat. Když jsem v Čechách, hraji fotbal za radotínské béčko (SC Radotín „B“ – pozn. red.). V zimě je mou vášní snowboard. Baví mě sledovat jakýkoli sport živě, když má dobrou atmosféru. Nejsilnějším zážitkem bylo otevření Edenu a titul mé Slavie. Na cestách potom rád čtu.

Čeho byste chtěl ještě ve squashi dosáhnout?

Mým tajným, možná nereálným cílem je dvacátý titul mistra ČR. Největším snem však zůstává squash jako olympijský sport, kam se již třikrát neúspěšně pokoušel proniknout.

Na závěr nám prozraďte, jaké své zkušenosti si nejvíce ceníte?

Velkým zážitkem byla stříbrná medaile na mistrovství Evropy v Praze před 8 lety. Jinak si velmi vážím každého z mých 27 PSA titulů. Tady mám cíl zkusit vyhrát ještě nějaký turnaj v Africe, protože to je jediný světadíl, kde se mi to zatím nepodařilo.

Zdroj perexové fotografie: Pavel Lebeda

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentářVaše názory

  • Marco Simonini

    Pěkný a zajímavý 😉

  • Petr Lundák

    Hezký rozhovor. díky za něj 🙂