Na Google Play se objevila nebezpečná aplikace

Technologie / 9.3.2014

Společnost AVAST, která působí v oboru počítačové bezpečnosti, varuje před malwarem, který se objevil v jedné aplikaci na Google Play.

Oficiální obchody s mobilními aplikacemi jsou hlavními zdroji, ze kterých si aplikace do svých mobilních zařízení primárně stahujeme. Všimněme si rad expertů, kteří nám radí, abychom oficiální obchody využívali. Jsou tak bezpečné, jak se to o nich tvrdí? Jsou tyto zdroje opravdu důvěryhodné? Někteří odborníci tvrdí, že: “Žádný malware na Androidech neexistuje a bezpečnostní společnosti se nás snaží jen vystrašit. Buďte v klidu a nestrachujte se.” Jak to tedy je?


AVAST je nejoblíbenější výrobce antivirů na světě. AVAST chrání přes 200 milionů počítačů, Maců a mobilních zařízení s Androidem.

Již dříve nás společnost AVAST informovala o škodlivém malwaru, který se snažil dostat do našich chytrých telefonůtabletů. Nový malware nebyl zatím zaznamenán žádným jiným bezpečnostním poskytovatelem.

Analytik mobilních virů a malwarů Filip Chytrý potvrdil že: „Aplikace ´Cámara Visión Nocturna´, která je momentálně na Obchodu Google Play dostupná, je určitě něco, co na svém Androidu mít nechcete.“ Na samotnou aplikaci se podíval společně se svým kolegou Chrysaidosem Nikolaosem.

Již při prvotním spuštění aplikace si můžete povšimnout neobvyklých požadavků, kde aplikace vyžaduje využívání pouze vašeho fotoaparátu. Aplikace se totiž pokouší analyzovat vaše telefonní čísla z komunikátorů jako jsou WhatsApp nebo ChatOn za účelem přihlášení k prémiové SMS službě. Jakmile tyto údaje obdrží, tak je zapíše a odešle na seznam prémiových SMS.

Poté si zkontrolujte stav vašeho kreditu. Byla vám odečtena přibližně 2 eura! Ptáte se za co? Za nic! Tímto trikem si na vás zloději vydělávají.

Aplikace je velmi chytrá, a tak není pochybu, že těchto SMS může být odesláno více. Jakmile se počet SMS nashromáždí a jejich celková cena se přiblíží k hranici 36 eur, obdržíte SMS zprávu z telefonního čísla 797080, která odesílání prémiových SMS odloží.

Aplikaci v současné době už na Google Play nenajdete, protože byla ze serveru smazána. 

Ponaučení: Dávejte si pozor na aplikace, které stahujete. Pokud se vám aplikace zdá nějak podezřelá, tak ji v žádném případě na svůj mobilní telefon či tablet neinstalujte. Je dobré sledovat i komentáře u aplikací. Mnohdy vás samotní uživatelé mohou varovat, ať si aplikaci z nějakého důvodu neinstalujete. Samozřejmě záleží pouze na vás, zda se chcete riziku vyvarovat, či nikoliv. Stažení aplikace vám nemůže nikdo zakázat.

Zdroj perexové fotografie: play.google.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář