Altamira

Altamira znovu otevírá své brány

Cestování / 24.3.2014

Světoznámá jeskyně Altamira byla na konci února po více než dvanácti letech opět zpřístupněna návštěvníkům.

O životě lidí v pravěku se toho ví velmi málo a o pravěkém umění ještě méně. Existují ale místa, která nám mohou tuto dobu alespoň trochu přiblížit. Jedním z nich je jeskyně Altamira, která odkazuje na kulturu v době paleolitu.

Sixtinská kaple paleolitu

Altamira se nachází ve městě Santillana del Mar na severu Španělska. Jeskyně byla náhodně objevena v roce 1868, když do skalní rokle zapadl pes jednomu z místních lovců. Nástěnné malby byly ale nalezeny až o několik let později. Jejich stáří se odhaduje na 15 – 20 000 let a svědčí o umělecké vyspělosti pravěkých lidí. Není proto divu, že byla jeskyně v roce 1985 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Malby vyobrazují především motivy lovuzvířata, hlavně bizony, koně, jeleny a divoká prasata.

Jeskyně byla roku 2002 uzavřena poté, co zde byly objeveny mikroorganismy, které ničily nástěnné malby. Na konci letošního února byla jeskyně znovu zpřístupněna, ovšem zatím pouze zkušebně. Do jeskyně se každý týden podívá pouhých pět šťastlivců v doprovodu odborného průvodce. V srpnu pak vědci vyhodnotí dopady lidské přítomnosti v jeskyni a poté se teprve uvidí, zda bude jeskyně otevřena širší veřejnosti.

replika jeskyně Altamira

V podzemí muzea se nachází dokonalá kopie jeskyně. Zdroj: flickr.com, Graeme Churchard

Turisté a vášniví historici ovšem zoufat nemusí. V bezprostřední blízkosti jeskyně se nachází Muzeum Altamiry, které seznamuje návštěvníky s životem a kulturou v pravěku. V podzemí muzea byla vybudována přesná replika původní Altamiry, kde si můžete udělat představu o originálních jeskynních malbách.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, GOC53

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář