RE:PARÁDA

RE:PARÁDA aneb knihovna s oblečením

Krása a móda / 19.3.2014

Slyšeli jste už o brněnské RE:PARÁDĚ? Přinášíme Vám rozhovor s jejími zakladatelkami Katkou a Markétou.

RE: PARÁDA = knihovna, kde si však nepůjčíte knihy, jak jste zvyklí, nýbrž oblečení či módní doplňky. Vše funguje na velmi jednoduchém principu. Stačí se zde pouze zaregistrovat, zaplatit si měsíční, půlroční či roční paušál a pak už jen vyměňovat oblečení dle potřeby. Velkou výhodou je také to, že zde najdete i kousky, které běžně v obchodech neseženete, tudíž se nemusíte bát, že budete na ulici potkávat lidi ve stejném oblečení. Můžete si zkrátka půjčit to, na co máte zrovna náladu. S tímto nápadem přišly dvě ženy – Katka a Markéta, s kterými jsme udělali rozhovor a zjistili tak o RE:PARÁDĚ více.

Kde se vzala myšlenka RE:PARÁDY? Je to váš vlastní nápad?

Katka: Nápad jsme dostaly, když jsem žila v Barceloně a vznikl z několika důvodů. Zaprvé díky tomu, že Barcelona je hodně inspirativní město a člověk tam má chuť něco tvořit. Další  popud byl ten, že jsme s Markét hodně cestovaly, využívaly jsme sdílených věcí a také jsme se vždycky zajímaly o recyklaci či různé kreativní a zajímavé projekty. Navíc právě v Barceloně jsem chodila na hodiny němčiny a moje učitelka byla podobný typ jako já. Jednou jsme měli téma hodiny recyklace a sdílení, kde jsem narazila na zajímavý článek o různých mobilních aplikacích, které fungují na principu otevřené skříně, kde kamarádky sdílí své kousky oblečení a navzájem si je půjčují. Kromě toho něco podobného jako RE:PARÁDA funguje v Německu a ve Skandinávii. Je to taková knihovna s oblečením, kam lidé chodí a za poplatek si půjčují věci. Mně to přišlo jako skvělý nápad a s Markét jsme si řekly, že by bylo fajn, kdyby u nás taky něco takového fungovalo. Trochu jsme to poupravily a přizpůsobily našemu vkusu a rozhodly se, že si nebudeme pořád říkat, co v Brně a České republice není, ale že si to založíme a uvidíme, jak na to budou lidé u nás připravení.

Velký výběr šatů.

Šaty nejrůznějších stylů. Zdroj: www.facebook.com/reparadacz

Je obtížné v České republice takový projekt uskutečnit?

Markét: My jsme ani neměly nějaký extra problém to rozjet. Samozřejmě, že nás od toho všichni odrazovali, protože je to něco nového. Nedalo se tedy moc propočítat, jestli to bude fungovat nebo ne. Složitější bylo také to, že jsme neměly s čím srovnávat.

Katka: Hlavní bylo, že jsme měly chuť dělat něco nového. Je to takový experiment a je docela zajímavé sledovat, jak na to lidé budou reagovat a jak se to také časem posune. Také jsme si říkaly, že když to nebude fungovat, můžeme projekt nějak přetvořit, aby se více přizpůsobil českým poměrům. Navíc je to dobrý způsob, jak se potkávat s novými lidmi, protože když člověk skončí školu a začne pracovat, tak už na všechno nezbývá tolik času. Proto jsme tady vytvořily coworkingovou místnost a ateliér a vzniklo z toho takové příjemné prostředí, kam se člověk po práci těší.

Takže tato RE:PARÁDA je jediná v Česku?  Neplánujete se rozšířit i do dalších měst?

Markét: Ano, je. Všichni nás přemlouvají ať rozšíříme projekt do Prahy, protože je tam spousta dalších lidí a cizinců.

Katka: Nejen do Prahy, i do dalších měst. Ale Brno je dobré v tom, že je tady spousta studentů a zrovna Veveří je dobrou dynamickou a kreativní zónou. I proto si říkáme, že ne všechny dobré projekty musí vznikat jenom v Praze.  Ale časem zřejmě budeme plánovat i rozšíření do  Prahy, pokud najdeme nějaké nadšence, kteří do toho půjdou s námi. Kromě toho, RE:PARÁDA má podle mě úspěch i proto, že lidé vidí, že nás to baví  a máme osobní přístup. Pokud by vše probíhalo v nějakém sterilním, obchodním duchu, tak by to podle mě určitě nefungovalo tak jako teď. Takže abychom se mohli rozšířit, tak potřebujeme někoho, kdo by se pro to v Praze nadchl.

Co vše je možné si u vás vypůjčit?

Markét: No, všechno možné. Oblečení na denní nošení, do práce, do školy, na večírky, ale i párty a podobně. Momentálně máme k dostání i plesové věci, které se teď budou hodit na plesovou sezónu.

Katka: Máme tady i hodně šatů, protože šaty, ať letní, či podzimní, jsou opravdu populární. Ale máme tady také hodně halenek, máme i kostýmky. Zrovna ty jsou dobrým příkladem. Pokud jde někdo na pohovor a potřebuje aby uspěl, tak musí vypadat dobře. Ale když nemá práci a peníze, tak si třeba nemůže dovolit koupit nový kostým, a proto může přijít k nám a za 399 Kč si jej vypůjčit spolu se spoustou dalších věcí. No a pak tu máme samozřejmě crazy věci, například když jde člověk na nějakou tematickou párty. Výhodou také je, že pokud má člověk chuť si na sebe vzít něco jiného, co normálně nenosí, ale není dost odvážný na to si to koupit, tak u nás může vybočit ze svých zajetých kolejí a vyzkoušet si i jiné styly.

Markét: Jde hodně o to, že člověk si často kupuje to, co mu ladí k ostatním věcem, zkrátka takové to neutrální. Všechno jednobarevné, všechno tmavé, protože kdybych si koupila něco „wau“, tak k tomu potřebuju boty a spoustu dalších věcí, abych vše sladila. A tento problém my tady trošku řešíme.

Máte díky tomu také širokou škálu zákaznic?

Katka: Určitě ano. Nejčastěji jsou to ale ženy mezi 25-30 lety věku, ale je to různé – i mladší i starší.

Knihovna s oblečením.

Brněnská RE:PARÁDA. Zdroj: www.facebook.com/reparadacz

Je možné si u vás nějaké oblečení také zakoupit?

Katka: Máme tu věci vyloženě na prodej, což jsou třeba kousky od začínajících návrhářů. Nicméně i oblečení z knihovny se dá koupit, zvláště v případech, kdy si ho člověk skutečně zamiluje. Pokud pak nabídne částku, o které se dá uvažovat a my víme, že to není kousek, který bychom nemohly nahradit, tak je to možné. Ale pak tady máme třeba Burberry kabát, který bychom asi neprodaly – nebo by to musela být hodně vysoká částka. Také  tu máme i nějaké kousky z Barcelony od tamějších návrhářů. Ale všechno se dá nějak domluvit.

Takže dovážíte i zboží ze zahraničí?

Katka: Ano, také. Ale kromě toho nám věci dávají i lidé, protože chceme klást důraz právě na zmiňovanou recyklaci a na ekologii. Takže typický je příklad, kdy člověk má ve skříni věci, které nenosí nebo jsou mu třeba malé, ale přitom by je někomu jinému mohl dát. Řekly jsme si, že tohle je přesně účel té sdílené skříně. Takže nám mohou lidé oblečení darovat nebo vyměnit ho třeba za něco jiného.

I díky tomu tedy často obměňujete sortiment a nenabízíte stále to stejné?

Katka: Ano, právě teď budeme obměňovat, jak bude tepleji.

Markét: V zimě například hodně letěly ty plesové šaty, což zase během března utichne a zavedeme naopak jarní a letní věci.

Své si zde ale nenajdou pánové, neuvažujete o rozšíření o pánské oblečení?

Katka: Je pravdou, že si stěžují. Vždycky sem chodí s manželkami a říkají: „Vy tu nemáte nic pro nás“. Ale když se zeptáme, zda by si zaplatili členství a chodili sem každý týden, tak odpoví, že to asi ne. Proto si myslíme, že půjčování podle našeho vzoru není úplně vhodné. Naše hesla „s námi najdete outfit na každou příležitost“ nebo „můžete si obléct, nač máte zrovna chuť“, nebudou pro pány (ne všechny samozřejmě) ještě tak lákavé. Ale co se týká prodeje, tak bychom tu chtěly mít pánské oblečení včetně nějakých doplňků.

A je možnost si půjčit oblečení pouze jednorázově bez členství a nějakého paušálu?

Markét:  Ano, je. Více lidí si sice platí členství, ale je možné i jednorázové půjčování,  třeba v případě šatů.

Katka: Tím, že je to něco úplně nového, tak  někdo je opatrnější. Proto si nejprve půjčí věc jednorázově a až poté si zaplatí členství, které je výhodnější.

Retro šaty.

Retro šaty a šaty na párty. Zdroj: www.facebook.com/reparadacz

Splnila RE:PARÁDA vaše očekává, s kterým jste do toho šly?

Katka: Jo, určitě.

Markét: Jo, sice jsme se trošku bály, jak to lidi vezmou, ale berou to pozitivně. Od začátku to mělo kladný ohlas a od začátku tady máme plno lidí, takže super.

Katka: A je to pořád něco nového. Vždycky se někdo objeví s nějakým dobrým nápadem nebo návrhem na spolupráci, takže se to hodně posouvá. Každý týden se děje něco nového.

Takže nemáte nouzi o zákazníky?

Katka: Ne, to určitě nemáme.

Kam byste tedy dál chtěly směřovat?

Katka: Určitě ty pobočky, to by bylo dobré. Plánujeme také zavést naši značku, produkty značky RE:PARÁDY, což by bylo spojeno i s recyklací. To si musíme ještě rozmyslet, ale myslíme si, že by o to mohl být zájem a hodně nás to láká.

Ještě poslední otázka, viděla jsem, že tady dneska chystáte nějakou akci. Znamená to, že zde máte také zázemí pro kulturní vyžití?

Markét: Ano, snažíme se. Ze začátku jsme si říkaly, že tady budeme pořád něco pořádat. Teď jsme ale neměly čas tak, jak bychom si představovaly. Dnes tu ale máme jednu akci a rozhodně bychom chtěly na jaře uspořádat něco dalšího a celkově do budoucna těch akcí pořádat víc.

Katka: Navíc my zde nemáme pouze přední část, ale také návrhářský ateliér, coworkingovou místnost, kde pracují architekti, bytoví designéři a další. Takže je to takový multifunkční prostor.

A co Vy? Navštívili jste již RE:PARÁDU?

Zdroj peretextové fotografie: www.facebook.com/reparadacz

Lucie Adamcová

Zanechte komentář