Proleťte se na józe a probuďte v sobě motýla

Sport / 22.3.2014

Necítíte se dostatečně pružní, abyste zvládli všechny pozice klasické jógy? Zkuste tu létající, užijete si spoustu zábavy.

Jako vše ostatní i jóga získala s novou dobou nové podoby. K té klasické, přemýšlivé se mimo jiné přidala i létající jóga, kterou můžete znát také pod názvy aero jóga či antigravity jóga. Létající, antigravity – asi již tušíte, že pevná půda pod nohama nehraje v tomto typu jógy velkou roli. A tušíte správně!

My jsme neodolali a vydali jsme se proletět po jogínsku, abychom vám mohli předat vlastní zkušenosti a také vás (snad) nalákat k neopakovatelnému zážitku. Prostor k letu a provázející letušku nám poskytlo pražské studio Poletime.

Šála vám pomůže se dostat do všech pozic

Po vstupu do sálu vás jednoznačně upoutají šály, které ve tvaru písmene U visí ze stropu. Právě ony se vám stanou vaším druhým domovem pro následující hodinu. Budete se do nich zachumlávat, budete s nimi posilovat a pomohou vám dosáhnout pozic, které by vám na zemi mohly činit potíže.

Právě to je na létající józe lákavé pro všechny. Díky šátkům nezatížíte svou kostru přespříliš a navíc vám tohle cvičení pomůže s problémy se zády. Krásně se uvolníte, protáhnete tělo a to vše bez velkého napětí. Vlastně některými pozicemi můžete překvapit sami sebe. Nebo alespoň mně se to povedlo!

Přesuňte se na ose do času 3.20, i takový cvik si můžete jako začátečník vyzkoušet. A zvládnete ho!

Hned v úvodu lekce se naskytla první možnost pořádně vyzkoušet kvalitu a nosnost šály (která je údajně až 300 kg), když jsme dostaly za úkol si do ní posadit jako na houpačku a následně se hezky pohoupat. Komu by už jen tenhle pomyslný návrat na dětská hřiště nezvedl náladu a nevykouzlil úsměv na tváři?

Viset hlavou dolů? Ale jistě!

Při dalším cviku jsme přehodily nohu vnitřkem šály na druhou stranu a rázem jsme se ocitly bokem k zrcadlům umístěným v přední části sálu. Během protahování nohou jsme se postupně halily do šály, až jsme jí byly zcela obalené. Na dotek velmi příjemná a hladící látka nám poskytovala dostatečnou oporu ve všech pohybech. Člověk by nejraději zavřel oči a jen se tak houpal, schovaný ve své teplé ulitě…

… ale to si nemůže dovolit, čeká ho ta největší legrace z celé lekce – pozice hlavou dolů. Z fotek a videí se může zdát, že se jedná o čirou akrobacii, pro začátečníky nevhodnou. Ale pod vedením šikovné lektorky se do této pozice dostanete bez mrknutí oka. Visíte s hlavou těsně nad zemí, nohy jsou zaháknuté v šále, která je i zároveň omotaná kolem vašeho pasu, mírně se houpete. Nejkrásnější poloha na protažení a uvolnění zad! Stejně jako netopýr, při kterém se na šálách dělá pomyslný kotrmelec.

Zabalené do šály, tak jako housenka do své kukly. Zdroj: YouTube

Zabalené do šály, tak jako housenka do své kukly. Zdroj: YouTube

Nesmí chybět ani mírné posilování a protažení, při kterém se šála používá spíš jako opora pouze pro ruce a nohy. Vzdáleně vám tato část lekce může připomínat cvičení TRX. A pokud zbude čas, dovolí vám lektorka, abyste se před závěrečnou relaxací pořádně proletěli – když je to ta létající jóga! S šálkou pod kyčlemi jsme všechny vesele létaly vzduchem a dopřávaly si pořádnou porci endorfinů.

Pro závěrečnou relaxaci bylo třeba se vrátit do šály a lehnout si do ní tak, abychom byly zahalené od hlavy až po špičky. Nezdá se to, ale ta nenápadná šála se dá skutečně tak natáhnout! Po dobu relaxace mezi námi procházela lektorka, lehce nám masírovala záda a na přání nás mírně pohoupala. V potemnělé místnosti jsme se za zvuku tiché hudby vznášely nad zemí, každá ve své pomyslné kukle, ze které jsme vylétly jako ti nejveselejší a nejrozzářenější motýli pod sluncem.

poletime-logo

Má název evokovat pole dance nebo snad společně někam poletíme? Studio Poletime vám nabízí obojí. V jejich rozvrhu najdete kurzy pole dance pro různě pokročilé zájemkyně od začátečníků po ty nejzdatnější. Stejně tak si můžete pod vedením místních lektorek zalétat na lekcích létající jógy. Pro odvážlivce zde nabízejí i lekce aerial hoop – cvičení na visuté obruči. Studio najdete v pražském Karlíně.

Zdroj perexové fotografie: studio Poletime

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář