Navždy trvá dlouho

Osobní rozvoj Vztahy / 13.3.2014

Přečtěte si náš rozhovor s mladým novomanželským párem nejen o významu manželství.

Má v dnešní době ještě nějaký význam manželství? Je svatba pouze drahou párty nebo formálním obřadem pro příbuzenstvo? Co si o tom všem myslí mladí novomanželé se dočtete v následujícím rozhovoru.

David(30) a Ajka(24) jsou ztělesněním „černé a bílé“. Ona usměvavá blondýnka s vizáží anděla, on černovlasý kudrnáč, který na pohled připomíná spíš toho s kopytem. Navzdory všem odlišnostem se však shodují, že říkat „my“ je mnohem lepší než říkat „já“.

Jak dlouho jste spolu chodili? 

Blízkými kamarády jsme si byli asi rok a půl před tím, než jsme se dali dohromady. Pak jsme spolu rok chodili a další rok jsme byli zasnoubení.

Proč jste se rozhodli vstoupit do manželství a nežít spolu „na hromádce“?

David: Z přesvědčení, že žít v pevném svazku je jediná správná cesta a svatba je důležitá pro vztah jako takový. A aby s tebou tvá polovička mohla založit rodinu a mohli jste společně dát život dětem, musí se na tebe spolehnout a vědět, že to myslíš vážně, na celý život. Vyjádření slibu je prvním krokem.

Ajka: Jelikož pro nás oba manželství neznamená pouze bezcenný papír, který se dá při prvních nesnázích spálit, tak mi tento závazek učaroval. Jsme oba křesťané a věříme, že manželství je překrásným darem od Boha nám lidem. S velkou radostí a odhodlaností chci jít s manželem ruku v ruce celým životem. Naše manželství je důležité i pro naše okolí, od svatby už spolu jen tak „nechodíme“, my k sobě patříme a všichni by nás tak měli akceptovat.

DSC_0129

„Manželství pro nás není jen papírem, který se při prvních těžkostech spálí.“

Co je nejtěžší a co naopak nejkrásnější na takovémto rozhodnutí?

David: Nejtěžší je obava, že to je vážně navždy a jestli to člověk dokáže vydržet a milovat manželku za všech okolností, za všech problémů. Jestli dokáže zůstat být alespoň částečně tím, koho si manželka vzala. Nejkrásnější je, že člověk má na blízku někoho, kdo ho má tak rád, že se zaváže ho milovat po celý život. Nalezl jsem ženu, u které věřím, že to bude vážně na celý život.

Ajka: Manželství znamená každý den tisíc kompromisů a je občas velmi těžké se ovládnout. Co je ovšem nejhorší? Strach, že o svoji milovanou polovičku přijdu, ať už jakkoli. Každý den navzájem prorůstáme a jsme si bližší a bližší, naše pouto je výjimečné. A to je zároveň i to nejkrásnější na manželství.

Každý den navzájem prorůstáme a jsme si bližší a bližší, naše pouto je výjimečné. A to je zároveň i to nejkrásnější na manželství. (Ajka)

Co vaše okolí? Nerozmlouval vám tento krok někdo?

Ajka: Moji známí a rodina si hlavně mysleli, že se vdávám příliš brzy.

David: Manželství jako takové nám nikdo nerozmlouval, spíš to, že se bereme moc brzo a známe se příliš krátce.

Nejkrásnější je, že člověk má na blízku někoho, kdo ho má tak rád, že se zaváže ho milovat po celý život. (David)

Jak jste si užili svatební den?

David: Užil jsem si hlavně netrpělivé čekání na nevěstu, jelikož jsem ji viděl až v kostele.

Ajka: Svatba byla nezapomenutelná!!! Společně jsme si ji připravili a zajistili vše, co jsme si přáli. Obřad se mší v kostele, ve kterém jsme se poznali, se nám navždy vryl do srdce i do paměti, hlavně příchod uličkou, první spatření se navzájem a hloubka slibu!

CIMG2810

Ajka a David na společné cestě životem.

Změnilo se svatbou něco ve vašem vztahu?

Určitě změnilo. Jsme si teď ještě mnohem bližší, i proto, že jsme spolu začali žít až po svatbě.

Kdybyste měli mladým párům říct ten nejzásadnější důvod, proč si myslíte, že manželství stojí za to, který by to byl?

Ajka: Pokud si dobře vyberete partnera, aby splňoval vaše požadavky na charakter, a zjistíte, že mu můžete důvěřovat a že bude vaší oporou za všech podmínek, věřím, že manželství váš vztah jen utuží.

David: Budete mít nablízku člověka, který vás bude milovat natolik, že vám slíbí lásku, úctu a věrnost až do konce života, ať se děje, co se děje. A vy máte v něj takovou důvěru, že dokáže tento velmi nelehký závazek s Boží pomocí dodržet. Láska navždy a „Navždy trvá dlouho!“, jak zaznělo na naší svatbě v homilii.

Zdroj všech fotografií: archiv novomanželů

Alžběta Kalábová

Alžběta Kalábová

"Tajemství radosti je věřit, že je nám vždy dáno to nezbytné k tomu, abychom byli šťastní." (M.Delbrel)

Zanechte komentářVaše názory

  • Mike

    Nikdy není příliš brzy a nikdy není příliš pozdě, pokud to tak člověk vnitřně cítí..