Březen – do divadla vlezem

Divadlo / 6.3.2014

Březen nám sice již začal, ale i přesto můžete navštívit spoustu novinek.

Kam se tento měsíc chystáme my?

Barbora Švarcová: V žádném případě si nemohu nechat ujít Fun Fatale, festival pořádaný Cirkusem Mlejn. Nový cirkus mě nadchnul svou krásou, ladností a jistým pocitem nebezpečí a napětí, když tohle vše shrnul do jednoho a každého momentu představení.

Hana Bulejová: V březnu se chystám na Šamana do Švandova divadla a ráda bych ještě stihla ve Viole premiéru Zahrady Jane Austenové.

Veronika Svobodová: V březnu se těším na zbrusu novou hru, která byla napsána pro Národní divadlo moravskoslezské: Za vodou. A jsem zvědavá na Ibsenovu hru Přízraky v Komorní scéně Aréna, kterou režíruje Peter Gábor.

Klára Václavíková: V březnu se těším, až budu psát s kamarádkou článek o DAMU a až si zajdu na Deset malých černoušků do Mahenova divadla, protože Agatha Christie je moje oblíbenkyně. Potom mám v plánu se zúčastnit regionálního divadelního festivalu Dny valašského divadla.

Eliška Řeháková: Já se v březnu chystám opět do Divadla Kalich, tentokrát na muzikál Rent, který se hrál již v létě (v Divadle Na prádle) a velice mě zaujal. Tvůrci slibují od nového uvedení mnohem lepší scénu a trošku jiné obsazení, tak jsem zvědavá, jak se herci znovu poperou s angličtinou, ve které se muzikál bude hrát.

Březnové premiéry

Idioti

Švandovo divadlo

Fotografie ze zkoušky inscenace Idioti. Zdroj: www.svandovodivadlo.cz/

Fotografie ze zkoušky inscenace Idioti. Zdroj: www.svandovodivadlo.cz

Skupinka lidí se rozhodne předstírat mentální postižení na protest proti všemu měšťáckému. A provokovat: v restauraci, v továrně, na plovárně… kdekoli, hlavně bez jakýchkoli zábran. Vystavovat na povrch kultivovanou společnost šoku a odhalit její pokrytectví i xenofobní nálady.

Premiéra: 8. března 2014

Režie: Anna Petrželková

Hrají: Klára Cibulková, Zuzana Onufráková, Martina Krátká, Marek Pospíchal, Filip Čapka, Patrik Děrgl, Jaroslav Šmíd, Tomáš Pavelka, David Punčochář, Petra Hřebíčková, Luboš Veselý, Bohdana Pavlíková, Milan Tomeš

Evita

Národní divadlo moravskoslezské

Plakát k muzikálu Evita. Zdroj: www.ndm.cz/cz/

Plakát k muzikálu Evita. Zdroj: www.ndm.c

Z chudé dívky ikonou Argentiny.

Premiéra: 20. března 2014

Režie: Petr Gazdík

Hrají: Hana Fialová, Radka Coufalová, Petr Gazdík, Tomáš Savka, Robert Jícha, Marcel Školout, Milan Němec, Roman Harok, Robert Jícha, Veronika Gidová, Martina Šnytová

Soudce v nesnázích

Divadlo Na Vinohradech

Fotografie ze čtené zkoušky představení Soudce v nesnázích. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com/

Fotografie ze čtené zkoušky představení Soudce v nesnázích. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com

Karbanit s nezletilcem ve vykřičeném hotelu? Zdrhat v převleku před policajty? Poslat milovanou ženu za mříže? Viktor Preiss jako ctihodný soudce v řadě choulostivých situací, v nichž byste se rozhodně sami nechtěli ocitnout. Klasická viktoriánská fraška nejvyšší komediální výbušnosti.

Premiéra: 21. března 2014

Režie: Tomáš Töpfer

Hrají: Viktor Preiss, Otakar Brousek ml., Václav Svoboda, Petr Rychlý, Marek Holý, Liliana Malkina, Václav Jílek, Oldřich Vlach, Martin Zahálka, Jaromír Meduna, Lukáš Příkazký, Jaroslav Satoranský, Kateřina Brožová, Tereza Bebarová, Eva Leimbergová, Ivana Uhlířová, Lucie Polišenská

Poprask na laguně

Divadlo pod Palmovkou (Divadlo Komedie)

Fotografie ze zkoušky inscenace Poprask na laguně. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz/

Fotografie ze zkoušky inscenace Poprask na laguně. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Jádrem Goldoniho brilantní komedie charakterů je nedorozumění vycházející z časté lidské vlastnosti – z ochoty naslouchat kdejaké pomluvě či drbu a následně pak řešit vzniklé problémy zbrkle, bez rozmyslu a takříkajíc „po italsku“.

Premiéra: 30. března 2014

Režie: Michal Lang

Hrají: Ivan Jiřík, Simona Vrbická, Barbora Valentová, Jan Teplý, Viktor Limr, Martin Hruška, Ivana Wojtylová, Lenka Langová, Tereza Dočkalová, Dušan Sitek, Jan Konečný, Radek Valenta, Václav Vostarek

Akce měsíce března

Fotografie z loňského festivalu Fun Fatale. Zdroj: www.funfatale.cz/

Fotografie z loňského festivalu Fun Fatale. Zdroj: www.funfatale.cz

Na konci března (26. března – 6. dubna) se chystá 3. ročník festivalu Fun Fatale (aneb ženy v pohybu, ženy v letu, ženy vzhůru nohama a ženy, které si ze sebe umí udělat srandu). Konat se bude nejen v Praze, ale také v Bratislavě, Jihlavě a Nitře. Festival Fun Fatale je ojedinělý mezinárodní festival současného cirkusu, na němž se představí pouze ženy. Nejde však o feministickou akci, Fun Fatale chce pouze poskytnout prostor ženským performerkách, a tím kompenzovat subtilnost takového prostoru v minulosti.

Více informací na: www.funfatale.cz/cs

Co nás zaujalo v únoru?

Barbora Švarcová: Minulý měsíc jsem ke své vlastní lítosti zavítala do divadla pouze jednou, a to do Švandova divadla na hru Cry baby cry. Nemohla jsem vybrat lépe. V příjemném prostoru divadelního studia jsme se přenesli do lekce life coachingu a nechali se unášet osudy pěti žen. Jedna vtipná situace střídala další, postavy byly propracované do nejmenšího detailu a každý se mohl alespoň v jedné z nich částečně najít.

Hana Bulejová: V únoru jsem zde měla na návštěvě matku živitelku a při té příležitosti jsme navštívily hned několik divadelních představení – ve Viole Jak se co dělá (manželé Kostka a Mayerová v Čapkově literární causerii), v Rubínu 50. reprízu Salome (kterou tvůrci oslavili dortem a veškeré návštěvníky obdarovali tematickou plackou) a ještě v mém milovaném Rubínu na premiéře hry Maso, kterou doporučuji.

Veronika Svobodová: V únoru jsem měla možnost navštívit dvě nové inscenace v Národním divadle moravskoslezském. Hru Perfect days doporučuji jako konverzační komedii se silným tématem. Stejně tak Shakespearova Macbetha, který stojí za vidění, ovšem jednotlivé názory na tuto inscenaci jsou velmi rozporuplné. Konečně jsem v brněnské Redutě viděla inscenaci Nenápadný půvab buržoazie a byla jsem velmi mile překvapena.

Eliška Řeháková: V únoru jsem se vypravila na muzikál Touha, kterému několikaletá pauza prospěla. Představení hýřilo vtipy a přestože film Kvaska příliš veselý není, muzikál si to vynahrazuje a divák se opravdu směje, až se popadá za břicho. Více jsem toho bohužel nestihla, ale o to více toto jediné představení za to stálo.

Zdroje informací o premiérách: webové stránky jednotlivých divadel

Zdroj perexové fotografie: www.sxc.hu

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář