haiku stairs havaj

Vystoupejte až do nebe!

Cestování / 20.3.2014

Chcete do nebe, ale hříchů se zbavit nehodláte? Nevadí, vystoupejte tam po vlastních.

Zatímco mnohá místa na světě jsou údajnými branami do pekel, my v Generaci 21 smýšlíme pozitivně a hledali jsme cestu opačným směrem – do ráje. Našli jsme ji, jen není tak přímočará jako bývají pekelné jámy. Na cestě do nebe musíte vyvinout velkou míru vlastního úsilí. V prvé řadě je třeba zamířit na ostrov Oahu, největší ze souostroví Havaj.

První, druhý… třítisící…

Pokud nechcete čekat na poslední soud a radši byste vzali svůj osud do vlastních rukou, připravte se, že vás čeká opravdu dlouhá cesta. Od samého počátku až na vrchol hory Pu’u Keahi A Kahoe vedou téměř čtyři tisíce schodů (konkrétně 3922). Schody jsou už několik let uzavřeny veřejnosti, přesto si dobrodružné povahy umí najít způsob, jak se na ně dostat. Nejedná se o nejnáročnější výšlap, avšak je to jistě jeden z těch nezapomenutelných, a to nejen pro velké množství schodů, ale hlavně protože se schodiště táhne po hřebeni hor skrz celý ostrov, a tak máte k dispozici celou řadu úžasných výhledů. Navzdory tomu, že schody byly v roce 2003 zrekonstruovány a jejich oprava stála město Honolulu 875 tisíc dolarů, není zatím jejich zpřístupnění veřejnosti, i přes nátlak místních obyvatel, v plánu ani do budoucna.

 

Jaký je jejich význam?

Jestliže jsou pro veřejnost schody uzavřeny a nebyly a ani nebudou turistickou atrakcí, nabízí se otázka „Proč existují? K čemu jsou prospěšné?“. Schody byly postaveny v roce 1942 americkou armádou, která mohla s jejich pomocí instalovat kabel k anténě pro svou radiovou komunikaci. Původně byly vytvořeny jen ze dřeva, až v roce 1950 byly nahrazeny betonovými. Více než čtyřicet let sloužila radiostanice a schody výhradně americkému námořnictvu, až v roce 1987 byla činnost antény ukončena. Stanice i schody byly tímto veřejnosti definitivně uzavřeny a tento zákaz vstupu trvá prakticky dodnes.

schody haiku stairs

Na samém konci nekonečných schodů se nachází bývalá rádiová stanice. Zdroj: foter.com, Michael Keany

Že by tedy cesta do nebe vedla skrz bývalé zařízení armády Spojených států? Kdo ví, všechno je možné. A tím, že jsou schody oficiálně uzavřeny a jejich výšlap je tedy ilegální, se taky trápit nemusíte. Pokud volíte tuto cestu jakožto cestu do ráje, protože se obáváte posledního soudu, tak jedno porušení zákazu navíc už jistě nebude takový problém. Nicméně i kdyby vás tam nepustili, nebudete zklamaní, samotný výšlap se všemi svými výhledy je dostatečnou satisfakcí za vynaložené úsilí.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Michael Keany

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář