Hra čísel perex

Hra čísel – povinná četba pro hráče, fanoušky a sázkaře

Sport / 17.3.2014

Autor:

Myslíte si, že rozumíte fotbalu? Tato kniha vás vyvede z omylu a ukáže vám nový pohled na tento sport.

Kniha Hra čísel, která v Česku vychází s podtitulem „Co skutečně rozhoduje ve fotbale“, nemá nic společného s numerologií, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale přináší nám odvážnou analýzu krásné hry jménem fotbal. Analýzu vskutku netypickou, bořící zavedené mýty, dogmata a otřepané fráze.

Kniha, která by mohla fotbal navždy změnit – The Times

Hra číselNa počátku byla otázka

Vše začalo tím, když David Sally, behaviorální ekonom, bývalý baseballový nadhazovač a fotbalový lajk, položil otázku politickému ekonomovi Chrisi Andersonovi, bývalému amatérskému fotbalistovi. Otázka zněla: „Když mají Stoke City takový úspěch se svými dlouhými auty, proč to tak nedělají všichni?“ Andersonovy odpovědi vyvolávaly jen další otázky. Proč existují věci, které se prostě nedělají? Proč se fotbal hraje tak a tak? Oba muži dali dohromady své ekonomické znalosti, sportovní zkušenosti a pokusili se odpovědět na esenciální otázky, a tak vznikla kniha – o fotbalu a číslech.

Čísla jsou fakta

Jedním z prvních mýtů, který autoři vyvracejí, je, že tým, který více střílí, dává víc gólů. Anderson a Sally zkoumali 8232 zápasů hlavních evropských lig v letech 2005 – 2011 a došli k pozoruhodnému zjištění. Týmy, které v zápase ovládly statistiku střel, nevyhrály ani v 50 % případů. Pokud šlo o střely na bránu, tak se sice statistika výher přehoupla přes polovinu ve prospěch více střílejícího týmu, ale jen o pár procent. Stále se pravděpodobnost neliší o moc víc než hod mincí.

Hra čísel zcela změní pohled na váš oblíbený tým, hráče, na celou tu krásnou hru – Billy Beane, Generální manažer baseballového týmu Oakland A’s, jehož příběh se stal námětem pro film Moneyball

Graf úbytku gólů

Jeden z mnoha grafů v knize, jenž ukazuje úbytek gólů v nejvyšší anglické soutěži. Zdroj: Jakub Rygel, Generace 21

Čísla umí i lhát

Autoři si jako zkušení ekonomové dobře uvědomují, že čísla občas neříkají celou pravdu a musí se správně interpretovat. V roce 2011 Chelsea koupila za 50 milionů liber Fernanda Torrese z Liverpoolu, zřejmě kvůli jeho celkové gólové potenci. Kolik ale ve skutečnosti dal opravdu důležitých gólů? Nepadla většina z nich již za rozhodnutého stavu? Autoři uvažují, jestli by tehdy nebyl pro londýnský tým lepší posilou Darren Bent za poloviční cenu, který se ukázal jako nejužitečnější fotbalistou Premier League posledních let, jelikož jeho góly byly opravdu důležité a vedly k zisku bodů.

[one_fourth align=“right“]Zaujala vás tato kniha? Internetové knihkupectví Albatros ji nabízí za skvělou cenu![/one_fourth]

Povinnost pro fanoušky i sázkaře

Kniha nabízí zcela nový pohled na fotbal, vychází z obrovského množství materiálů a je prošpikována nejrůznějšími tabulkami a grafy, stejně tak řadou odkazů na webové stránky. Publikace zabývající se podobnou tematikou najdeme většinou v mnohem vyšší cenové kategorii, i proto by Hra čísel měla být povinnou četbou všech sázkařů a fanoušků nejpopulárnějšího sportu naší planety.

Hra čísel, Chris Anderson, David Sally, Cpress, 312 stran, 297,-

Zdroj perexové fotografie: Albatros.cz

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář