Kniha, hokej, hokejová reprezentace, masér, vzpomínky, Petr Áda Bílek, zlatá generace

Obsluhoval jsem zlatou generaci

Sport / 9.3.2014

Autor:

Kniha vzpomínek na hokejovou reprezentaci se hemží úsměvnými historkami ze zákulisí a informacemi, které se jinde nedočtete. Pobaví, ale i donutí k zamyšlení.

Petr Áda Bílek

U hokejové reprezentace strávil dlouhých šestnáct let, od roku 1994. Za tu dobu se mu podařilo s týmem získat sedm titulů, šest s A-týmem, jeden juniorský. Své působení u hokejové reprezentace ukončil po mistrovství světa v roce 2010, bylo to jeho poslední zlato.

Odešel rovněž z hokejového svazu, dnes opět působí jako masér, tentokrát ale ve fotbalu.

Petr „Áda“ Bílek strávil u naší hokejové reprezentace jako masér šestnáct let. Za tu dobu se setkal s celou řadou trenérů i hráčů a každý z nich v něm zanechal vzpomínku. Ať už se dařilo nebo byl úspěch v nedohlednu, cesty po světových turnajích s sebou vždy nesly nejednu komplikaci. Ať už se dařilo nebo ne, vždy k hokeji patřily emoce. A do jejich víru vás Áda vtáhne. Slovy autora – masér není jen funkce, masér je důvěrník.

Jako chuďas i jako král

Velká část vzpomínek je věnována příhodám, které se staly při cestách po světě, a s laskavým nadhledem a ironií popisuje, k čemu všemu může v rámci vrcholového sportu dojít. Témata jsou řazena do bloků, ve kterých pak autor popisuje formou samostatně oddělených článků jednotlivé události. Bloky nejsou řazeny chronologicky, ale vážou se vždy k jednomu tématu.

„Tady se natáčí nějaký film?“ zeptal se Rostislav Klesla. V první chvíli mu nedošlo, že to, co viděl, je skutečnost. Tady před jejich očima si vyřizují účty nějací mafiáni a oni se právě stali svědky vraždy přímo na ulici a za bílého dne.

(úryvek z knihy)

Zaujala vás tato kniha? Zakoupit ji můžete v internetovém knihkupectví Albatros!

Dozvíte se tak o rychlostním rekordu při jízdě v autě, když se nestíhal turnaj, stejně tak o mnohahodinových kolonách v zemi neomezených možností – Rusku. Zvláštní prostor dostalo i ubytování. Možná vás překvapí, jak často jsou hráči světového formátu ubytováni v polních podmínkách. Rozhodně je to zajímavý náhled na fungování pořadatelských zemí v mnoha směrech.

Stín hokejového svazu

Zejména je ale z knihy patrné, že svou práci měl Petr Bílek opravdu rád. Že k ní měl vztah, stejně jako k hráčům a hokeji celkově. Mnoho příběhů se tak točí okolo samotných hráčů. Vzpomíná na to, kdo byl jaká osobnost, přesně si dodnes pamatuje, kdo byl vtipálek a kdo se držel stranou. Dočtete se, jaké měli někteří hráči manýry, a naopak, co mnozí vůbec neřešili. To vše s nadhledem, bez bulvárního podtextu.

Obsluhoval jsem zlatou generaci, Petr Áda Bílek, hokej, reprezentace, Hadamczik

Tematické bloky prozradí nejedno nevyřčené tajemství.

Nedá se ale nevšimnout si, že veselou notu občas protká nádech hořkosti. To vždy, když Petr Bílek vzpomíná na Aloise Hadamczika. Se svými antipatiemi k tomuto trenérovi se nijak netají, na druhou stranu se vyjadřuje vždy s respektem k jeho práci. Upozorňuje spíše na místy až podivné chování pana Hadamczika, na jeho přístup, a nutí k zamyšlení nad fungováním hokejového svazu. Neprůhledná jednání, účelová rozhodnutí, to vše z textu mezi řádky dýchá.

Nemusíte být hokejový fanda

Kniha není určená jen zarytým hokejovým fanouškům. Svým humorem a stylem, který je nenáročný na čtení, zaujme každého. Pokud se chcete pobavit a získat přitom lepší náhled na to, jak vlastně funguje hokej na vrcholové úrovni, vřele doporučuji.

Obsluhoval jsem zlatou generaci, Petr Áda Bílek, XYZ, 296 stran, 254,- Kč

Zdroj všech fotografií: Jan Markel, Generace 21

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář