Sestup Orfeův ukazuje lásku v krutém prostředí

Divadlo / 23.12.2012

Romantické drama plné lásky a nenávisti uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

Hra známého amerického dramatika Tennessee Williamse pod původním názvem Bitva Andělů se na počátku nesetkávala s velkým úspěchem. Přesto se k ní autor vrátil a vznikl Sestup Orfeův. Do hry se promítá mýtus o řeckém Orfeovi, který měl sestoupit do podsvětí, aby zachránil svou milovanou zemřelou dívku. Orfea v našem příběhu ztvárňuje mladý muž Val Xavier, který přichází do malého městečka plného pokrytecké morálky, pomluv a zloby. Setkává se zde s nešťastnou Lady Torrancovou, která má pocit jakoby v ní život vyhasl. V krutém prostředí se začne rodit láska a Lady získává odvahu i chuť do života.

Sestup Orfeův, Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Zleva: Jana Kubátová (Beulah Binningsová), Štěpánka Křesťanová (Dolly Hammová), Markéta Frösslová (Karola Cutrerová). Zdroj: djkt-plzen.cz

Troufnete si na Sestup Orfeův?

Inscenace je vhodná spíše pro náročnější diváky. Jedná se o moderní klasiku poukazující na boj o vlastní důstojnost či vlastní život vůbec. Jak se vymanit z drsného prostřední připomínající peklo? Proč nebojovat za lásku? Sestup Orfeův se režisérovi Janu Burianovi povedl. Vytknout mohu snad jen první polovinu inscenace, kdy divák může očekávat stále nepřicházející velký boom.

Velkým lákadlem na představení je jistě jeho obsazení. Na prknech Velkého divadla ztvárnila roli Lady Andrea Černá. Tato plzeňská stálice patří ke hvězdám této inscenace. Chvilku jsem měla pocit jako by celé představení bylo jen o ní. Po boku jí stál mladší herec Petr Konáš. V roli Vala mu to nejen sluší, ale jeho výkon je hodný obdivu. Tulák v jeho podání působí jako sebejistý mladý muž. Plzeňským divákům opravdu dokázal, že se na něho můžeme těšit ve spoustě dalších rolí.

Sestup Orfeův, Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Zleva: Jakub Zindulka (Jack Hamma), Petr Konáš (Val Xavier), Josef Nechutný (James Binnings), Zdeněk Mucha (Šerif Talbott). Zdroj: djkt-plzen.cz

Výborná hudba znějící nad propracovanou scénou

Za zmínku určitě stojí hudba, kterou napsal Petr Malásek. Toto jméno vám jistě řekne mnohé, tudíž není žádným překvapením, že hudba k inscenaci opravdu sedla. Dokonale podpořila napětí nenávistného prostředí, kde se příběh odehrává. To dotváří i samotné zvukové efekty v podobě motorů aut či štěkajících psů. Poukážu i na scénu autora Karla Glogra. Scéna je opravdu propracovaná, rozsáhlé jeviště je plné rekvizit, přičemž vůbec nepůsobí přeplněným dojmem. Scéna představuje obchod, který působí dobovým dojmem, z něho pak vede schodiště kamsi do pokojů. Schodiště jevišti dominuje a dodává scéně šmrnc.

Sestup Orfeův, Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Andrea Černá (Lady Torrancová), Petr Konáš (Val Xavier). Zdroj: djkt-plzen.cz

Pokud si potrpíte na drama s dávkou opravdové lásky, která bojuje o přežití v krutém prostředí, na bravurní herecké výkony či prostě na kvalitně zpracovanou hru, mohu vám inscenaci doporučit.

Inscenace: Sestup Orfeův
Autor: Tennessee Williams
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Režie: Jan Burian
Herecké obsazení: Andrea Černá, Petr Konáš, Markéta Frösslová, Štěpánka Křesťanová, Jana Kubátová, Jan Maléř, Josef Nechutný, Jakub Zindulka, Zorka Kostková, Zdeněk Mucha, Pavel Pavlovský, Miroslav Krejsa ad.
Cena: 80 – 320 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotgrafie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář