Fotbal: První nominace Pavla Vrby

Sport / 3.3.2014

Autor:

V úterý 25. února zveřejnil nový trenér reprezentace svou první nominaci na zápas s Norskem. Jak bude úspěšná a napoví něco do dalších zápasů?

Nominace pro první ostrý start Pavla Vrby na reprezentační lavičce je na světě a má přesnou podobu, kterou sám Vrba před svým nástupem komentoval takto: „Budou nominováni ti, kteří ve svých klubech hrají pravidelně.“ Možná se někdo mohl pozastavit nad nominací Michala Kadlece, který nezažívá zrovna vydařené angažmá v Istanbulu, ale poslední zápasy šel svou formou nahoru.

První zápas toho zas tolik nenapoví

Jaroslav Plašil v nominaci chybí

Jaroslav Plašil v nominaci chybí.

Ať už zápas 5. března v pražském Edenu skončí jakkoliv, nebude to rozhodující výsledek do budoucna. Vrba si v prvním zápase musí otestovat hráče, jak na tom budou s formou a s kým může do dalších zápasů počítat. Někdo může od Vrby čekat, že hned v prvním zápase se vše změní a česká reprezentace bude šlapat jako za éry Nedvěda a Poborského, ale právě tyto myšlenky musí čeští fanoušci dostat hlavy. Reprezentace potřebuje velkou podporu a hlavně čas.

Už v prvním zápase je jisté to, že Vrba naváže na stejnou taktiku, s kterou se velmi úspěšně prezentoval v Plzni. Formace 4-5-1 se může zdát na první pohled defenzivnější, ale Vrba na defenzivu zrovna dvakrát nevsází. Krajním obráncům naordinuje role záložníků a záložní křídla budou podporovat ofenzivu natolik, že z nich udělá v podstatě útočníky. Tato taktika se mu osvědčila tolik, že se ji pokusí použít i v reprezentaci. A pro nás fanoušky je to jedině dobře.

Rozhodující faktor: Rosický ve stejné roli jako Horváth

Pokud Tomáš Rosický bude zdravotně v pořádku, Vrba z něj udělá mozek celého mužstva, stejně jako to udělal v Plzni s Horváthem. Možná to bude znít zvláštně, ale Rosický toho má s Horváthem společného poměrně dost, aniž by se to na první pohled mohlo zdát. Obrovský přehled na hřišti, dokonalá kopací technika a milimetrově přesné přihrávky. Tři faktory, které mají společné a pro Vrbovu taktiku jsou velmi důležité. Rosický bude ten, který bude rozhodovat o úspěchu či naopak.

Rosický bude pro reprezentaci velmi důležitý

Rosický bude pro reprezentaci velmi důležitý.

Co se týče dalších členů sestavy, nemůžeme zatím čekat zásadní změnu. Jediné pozice, u kterých Vrba může řešit dilema, budou pravý kraj obrany a útočník. Postavit zkušeného Lafatu ze Sparty nebo mladíka Vydru, který toho zase tolik ve svém klubu neodehrál? A na pravý kraj Rajtorala nebo Gebreho? Necháme se překvapit.

Nominace na Norsko:

Brankáři: Petr Čech (Chelsea), Tomáš Vaclík (Sparta) Obránci: Theodor Gebre Selassie (Brémy), Michal Kadlec (Fenerbahce), David Limberský (Plzeň), Ondřej Mazuch (Dněpropetrovsk), František Rajtoral (Hannover), Marek Suchý (Basilej) Záložníci: Vladimír Darida (Freiburg), Bořek Dočkal, Josef Hušbauer, Ladislav Krejčí (všichni Sparta), Adam Hloušek (Norimberk), Tomáš Hübschman (Šachtar), Daniel Kolář (Plzeň), Tomáš Rosický (Arsenal) Útočníci: David Lafata (Sparta), Matěj Vydra (West Bromwich)

Zdroj fotografii: Wikimedia Commons; Vachovec1, Slawek, Ronnie Macdonald

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář