9 věcí, kterými Česko překvapuje svět

V obraze / 8.4.2014

Překvapujeme tím, že nejsme Čečensko a můžeme také za mnoho udivených sportovních fanoušků, kteří na olympiádě v Soči narazili na zápas Česko – Slovensko. 

1. Jezdíme na chaty a chalupy

Taková ta naše stará dobrá klasika. Pro cizince se ale v průvodcích objevuje vysvětlení pojmů „chata“ a „chalupa“ a musí se s významem těchto slov seznámit, aby je potom naše nabídka na strávení volného víkendu ve srubu nevyděsila.

V pátek nikam nejdu, jedeme totiž na víkend na chatu. Zdroj: Foter.com, Tusken91

V pátek nikam nejdu, jedeme totiž na víkend na chatu.
Zdroj: Foter.com, Tusken91

2. Nejsme Československo

Děkujme Bohu za to, že jsou olympiády, mistrovství a tak. Jsou to totiž chvíle, kdy se mnozí sportovní fanoušci nebo náhodní pozorovatelé zápasů probudí ze snu a zjistí, že Československo už neexistuje a že bitva mezi Českem a Slovenskem je toho důkazem.

3. Ani Čečensko

Jsou to sice zdánlivě jenom tři písmena, která nás od sebe odlišují, ale co má potom říkat Slovensko a Slovinsko? Čečensko se svojí čečenštinou s námi prostě nemá nic společného a basta. A už nás netrapte, vždyť ani leckterý Čech neví, kde to Čečensko vůbec leží!

A pokud budete na výletě v Japonsku a nebudete vědět kam s očima, nezapomeňte. Ještě máte zrcadlo. Zdroj: Foter.com, Helga Weber

A pokud budete na výletě v Japonsku a nebudete vědět kam s očima, nezapomeňte. Ještě máte zrcadlo.
Zdroj: Foter.com, Helga Weber

4. Koukáme si do očí

Když s někým mluvíme, bývá samozřejmostí, že mu přitom hledíme do očí. Je to jakýsi znak úcty a pokud to neděláme, jsme často považovaní za nezdvořilce, popřípadě jsme označeni za podivné nebo nesmělé. Naopak například Japonci se očnímu kontaktu vyhýbají a delší oční kontakt berou jako signál agrese a už už se připravují k útoku. Znakem úcty je naproti tomu právě sklopený zrak. Takže pozor – sice jsou Japonci vzrůstově menší, ale zase mají ta svá různá karate, juda a aikida, takže i kdyby vás barva očí vašeho japonského přítele zajímala sebevíc, nekoukejte mu do nich!

5. Nosíme sandály s ponožkami

Docela zajímavá věc, která se dříve vztahovala hlavně k našemu státu, ale nakonec se rozmohla v módním průmyslu až hrůza. Jednoho dne si totiž naší potrhlé módy všimli módní návrháři, vytvořili kolekci plnou vysokých ponožek s lodičkami a bylo. (V městech zaslíbených módě, jako je třeba New York, Milán nebo Paříž, si totiž můžete obléct cokoli a budete mít jistotu, že to leckterý módní follower bude považovat za módní skvost.) Neboli – ponožky do sandálů si začaly strkat modelky po celém světě a bylo po srandě.

Chcete být in? Noste ponožky v sandálech. Beze srandy. Zdroj: Foter.com, lion heart vintage

Chcete být in? Noste ponožky v sandálech. Beze srandy. Zdroj: Foter.com, lion heart vintage

6. Nekrkáme po jídle…ve společnosti

Tedy alespoň ne v restauraci. Většina z nás. Pojďme se ale vrátit k Japoncům, protože ti jsou vůbec zvláštní národ a skrývají mnohá tajemství. Vrcholem náklonnosti a díků hostiteli je u nich totiž pořádné říhnutí po delikátním jídle. Stejně tak bude tímto zvukem polichocena hospodyňka v Turecku a Číně. V Číně je ještě taky fajn poděkovat hostiteli za jídlo tím způsobem, že pocintáte stůl. Prostě to asi znamená, že jste díky výbornému jídlu neměli vůbec myšlenky na nějaký ubrus.

7. Zouváme si boty

Přijdu domů, přezuju se do bačkor a jdu dál. Věc, která nám přijde vyloženě automatická, ale cizinci se na ni musí připravovat. Opět mají tento náš zvyk popsaný v průvodci spolu s pokyny, aby nás neurazili tím, že si nedejbože nesundají boty a skočí nám v teniskách rovnou do obýváku.

8. Nežijeme ve slujích

Možná, když se podíváme na naší republiku z ptačí perspektivy, tak jsou vidět převážně lesy a leckdy to může budit dojem, že snad žijeme ještě na stromech. (S tímto názorem od amerického národa už jsem se totiž v minulosti opravdu setkala.) Ale opak je pravdou. Dáváme světu spoustu úžasných sportovců, vědců, spisovatelů a tak. Prostě jsme sice malí, ale furt větší než Čečensko!

9. Karlova univerzita byla postavena dřív, než byla objevena Amerika

Milá dokonalá Ameriko, tohle si pamatuj!  A my si pamatujme, že jsme dali Evropě vzdělanost! Amen. Dobře, tak silné kafe to asi nebude, ale mějme tuto odzbrojující větu na paměti, až se zase nějaký Američan bude divit, že tu máme internet.

Víte o nějakých dalších věcech, které se o Češích tradují? Podělte se o ně s námi!

Zdroj perexové fotografie: Foter.com, Marek Stránský

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentářVaše názory

  • Zdenka H.

    Zuzanko, zajímavý, poutavý a vtipný článek.
    Chválím. mam