Louka plná krokusů

Přivítejte jaro u vás doma

Design / 29.3.2014

V následujícím článku vám dáme pár tipů, jak  si navodit pocit jara u vás doma i v kanceláři, kde nakonec mnoho z nás tráví většinu svého času.

Obklopte se zelení

Pohled na květiny zbavuje člověka stresu a uklidňují jeho mysl. Samotné rostlinky se navíc podílejí na zlepšení klimatu v místnosti, čímž opět přispívají ke zlepšení celkové pohody člověka. V každém květinářství i ve větších obchodech nabízejí barevné petrklíče, uznávané za oficiální posly jara, nebo mnoho cibulovin od narcisů, hyacintů, tulipánů po mnohé další kvetoucí rostlinky, které rozzáří každý prostor.

Ovšem stačí i zasít něco za okno, například zelené lístečky řeřichy. Nejen, že  dobře vypadají, ale můžete ji po určitém čase i sníst. Taková řeřicha totiž dodá tělu tolik omílané, ale stále potřebné vitamíny a minerály. Nebo si můžete vypěstovat pažitku, která dodá chlebu s máslem úplně jiný rozměr. Když navíc píchnete do již vzrostlého trsu pár barevných dekorací na špejli, splní květináč i tolik ceněnou dekorativní funkci.

řeřicha v misce

Řeřicha klíčí jednoduše a rychle.
Zdroj: Bastet78, commons.wikimedia.org

Další z možností je zasít do květináče nebo klidně do truhlíku, který zatím čeká na využití, trochu obilí. Po čase vám vyroste měkký zelený koberec, který je radost pohladit. Pro modernější nebo minimalistické interiéry bude tento zelený akcent stačit. Jiní si mohou tento koberec ozdobit podle svého vkusu nebo spojit mladé obilí s barevnými petrklíči.

Důležité je, že pohled na nově vzrostlé rostlinky nabijí pozitivní energií snad každého. Dávají totiž bezprostředně najevo, že zima končí a začíná se rodit nový vegetační rok!

Ubrus rozzáří nejen kuchyni

Kupte si nový ubrus plný barev nebo květin či prostě takový, který vás zaujme a zamilujete se do něj na první pohled. V nabídce obchodů je mnoho nádherných kousků.

Kytice ve váze stojící na stole.

Trochu jara na stůl. Nejen do vázy, ale i na ubrus!
zdroj: sxc.hu

Ale můžete vyzkoušet i netypické materiály pro jeho výrobu. Máte doma povlečení, které nepoužíváte, protože vás jeho barvy v ložnici již omrzely? A nešel by přehodit přes stůl, aby na chvíli plnil trochu jinou funkci? Nebo zkusili jste už batiku? Vezměte kus látky nebo prostěradlo, trochu ho zmačkejte, svažte provázkem a šup s ním do barvy. Vznikne mix barev přímo na míru vašim představám.

Můžete si také vybrat látku v obchodě a ubrus si jednoduše (za předpokladu, že máte šicí stroj) obšít. Pokud máte šikovné ruce nebo šikovnou babičku, tak vězte, že vyšívání se znovu vrací do módy.  A vyšívaný ubrus hned tak někdo nemá!

ubrus vyšívaný červenými květy

Vyšívaný ubrus od babičky.
Zdroj: Traumrune, commons.wikimedia.org

Nelitujte proto námahy a času stráveného výběrem vhodného ubrusu!

Vytvořte si jarní dekorace

Proč mít věnec na dveřích jen v období adventu? Na jaře vsaďte své štěstí na věnec z březových větévek. Ten stačí doplnit barevnou stuhou nebo několika větvičkami kočiček. Vznikne tak jednoduchá, ale milá dekorace, která vás bude při příchodu domů vítat každý den.

Do vázy doma nebo v kanceláři se vyplatí strčit jakékoliv větvičky stromů či keřů a čekat, až krásně rozkvetou a zazelenají se. Není totiž po zimním období nic krásnějšího než pozorovat, jak se příroda den po dni probouzí. Občas je ošetřete vodou z rozprašovače, jelikož v místnosti bývá často nízká vlhkost vzduchu a pupeny rostlin by pak mohly zaschnout. A bylo by po parádě!

růžové květy třešně na jedné větévce

Krásně rozkvetlá větévka třešně ozdobí každý stůl.
Zdroj: Manfred Heyde, commons.wikimedia.org

Jaro je prostě tady a je jen na nás, jestli se necháme zaskočit rozmary počasí nebo mu půjdeme směle naproti. My v redakci volíme tu druhou cestu!

 Zdroj perexové fotografie: L. B. Tettenborn, commons.wikimedia.org

Petra Vetterová

Zanechte komentář