Dejte šanci poezii a jejím skrytým významům

Kultura Literatura / 25.3.2014

Kdy se slaví Den dětí nebo MDŽ ví většina naší republiky. Ale máte tušení i o jiných svátcích? Třeba o Světovém dni poezie?

Světový den poezie byl vyhlášen na 21. března na  zasedání mezinárodní organizace Unesco v roce 1999 v Paříži. Jeho účelem je podporovat čtení, psaní, vydávání a vyučování poezie po celém světě. Zaznamenali jste, že proběhl?

„Hlavním cílem této akce je podpořit jazykovou rozmanitost prostřednictvím poezie  a nabídnout ohroženým  jazykům příležitost být vyslechnuty v rámci jejich komunity. Tento den je také určen na podporu poezie, chce obnovit dialog mezi poezií a ostatním uměním, jako je divadlo, tanec, hudba, malování a podobně, měl by podpořit malé vydavatele a vytvořit atraktivní image poezie v médiích tak, aby umění poezie již nebylo považováno za zastaralou formu umění, nýbrž jako přednost umělců.“

zdroj: czechlit.cz

Poezie – přežitek, nebo požitek?

Čtete poezii?
zdroj: Wikimedia Commons

Abych pravdu řekla, nikdy jsem poezii nevěnovala moc velkou pozornost. Ano, účastnila jsem se (více či méně úspěšně) různých recitačních soutěží, ale tím můj zájem o poezii a její autory končil.

Můj zájem o ni (a zejména o tu českou) probudil teprve nedávno současný český básník Ondřej Lipár, který zavítal do naší školy, aby s námi diskutoval o české poezii a vlastně poezii všeobecně.

Tato diskuze mě přivedla na otázku – Jak si vlastně v dnešní době stojí poezie? Je to přežitek, nebo požitek? 

Musím říct, že výsledek ankety, kterou jsem provedla v naší redakci, mě mile překvapil. Ukázalo se, že poezie je stále vyhledávaná a že je součástí životů mnoha z nás. 

Miluji poezii. Čtu ji a snažím se i psát. Nejraději mám naši poezii, jsem přesvědčen, že čeština a vůbec slovanské jazyky mají krásnou barvitost, které jiné jazyky nemají. Nejraději mám Otokara Březinu, to byl pro mě mistr nade všechny mistry. Dále mám velice rád Vladimíra Holana, Josefa Horu, Antonína Sovu a miluju Těžkou hodinu od Wolkera. Z našich bych ještě zmínil Fráňu Šrámka, například Splav je pro mě krásný. Španělská poezie umí být pěkná, ale při porovnávánání originálu a překladu jsem měl pocit, že český překlad je mnohem hezčí než originál, tento pocit jsem měl konkrétně u básně: Stal se zločin v Granadě od Antonia Machada. Koho však nemám rád je Francois Villon, jeho poezie je mi protivná.

Michal Procházka, Generace 21

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří se k básním dostali maximálně ve formě povinné školní četby, udělejte čas od času výjimku. Zajděte do knihovny, zalovte na internetu nebo sáhněte do vlastních zásob a dodatečně oslavte Světový den poezie. Třeba vám to ukáže zcela nový, neprozkoumaný svět a pomůže vám vydat se na klikatou cestu poezie ve společnosti prokletých básníků, Karla Hynka Máchy nebo již zmíněného Ondřeje Lipára.  Stojí to za to.

A vy, kteří poezii čtete, nepřestávejte! Zvláště v českých básních se dá najít spousta krásných slov a skrytých významů. Mějte oči i mysl otevřené.

zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Zbývá mi osm měsíců do maturity, takže raději čtu, fotím, jím a o všem píšu na Generaci 21.

Zanechte komentář