Vydejme se na virtuální prohlídku New Yorku

Cestování / 3.3.2014

…s Průvodcem s mapou od National Geographic.

Kolikrát v životě se vám poštěstí stát na newyorském letišti s kufrem, příručním zavazadlem a kamarádem nebo kamarádkou po boku? Co byste řekli na pár dnů prožitých ve víru tohoto velkoměsta?

Tištěný rádce pro všechny

Pojďme si společně představit skvělého pomocníka pro tuto příležitost. Je malý, lehký, velikostně padne tak akorát do kabelky nebo batůžku. A hlavně – budete díky němu vědět, kam stojí za to vyrazit a stejně tak vám bude rádcem, až se ztratíte ve změti jednotvárných newyorských ulic. Průvodce však není jen pro ženy bez orientačního smyslu. Až se vám, pánové, bude zdát, že jste kolem nějakého obchůdku prošli víckrát, než jste původně zamýšleli, budete vědět, pro co sáhnout do kapsy.

Publikaci New York – Průvodce s mapou od National Geographic vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2014 ve společnosti Albatros Media, a.s.

Lákavá tvář New Yorku

„New York, nadrozměrné a fascinující město, rozpumpovaná metropole, jejímž snem je stát se hlavním městem světa, kosmopolitním a zvučným.“ Tak zní úvod celé knihy. Město má svým způsobem ke svému snu dobře nakročeno. Po přečtení této pasáže se pro jeho návštěvu prostě musí nadchnout i ten nejzarytější domácí gaučový povaleč.

Na prvních stranách vám průvodce nejdříve představí „10 míst, které nesmíte v žádném případě vynechat“. Autoři vám zkrátka chtěli sdělit, že i když do NY zavítáte jen na otočku, Socha Svobody nebo Times Square jsou bezpodmínečnou povinností. Zastavit, prohlédnout, vyfotit a teprve pak vám prodají letenku zpátky domů.

čtyři

Průvodce obsahuje i spoustu doplňujících fotografií.
Zdroj: Markéta Popelářová, Generace 21

Největší část knihy je rozdělena do deseti sekcí označených od písmena A po J, které vám přibližují jednotlivé části velkoměsta. Je libo navštívit třeba Chinatown? Po nalistování správné sekce si můžete přečíst krátké textové bloky o tamějších nejlepších restauracích, barech a místech pro nakupování. A pokud vám po pořádném nadlábnutí zbude ještě trocha energie, odložte si tašky s nákupem a stránku rozložte. Vevnitř se totiž nachází přehledná mapa Čínského města, fotografie a popisky týkající se muzeí, galerií, kostelů, katedrál. Troška té kultury přece neuškodí.

tři

Rozkládací mapa čtvrti, ve které se právě nacházíte, vám ulehčí orientaci.
Zdroj: Markéta Popelářová, Generace 21

Ačkoliv se průvodce poctivě věnuje naplnění vašeho hladového žaludku, nenacházím tu příliš typů na místa, kde si odpočinout (kromě kaváren a čajoven). Co třeba všem známý Central park? Ačkoliv je zaznačen na rozkládací mapě, dále o něm nenacházím žádnou zmínku. Nejspíše budete muset zapátrat v jiných zdrojích nebo se zeptat místních.

…stejně jako obyvatelé New Yorku

Další část knihy nazvaná „Deset skvělých nápadů, jak objevovat NY jinak“ se bude hodit snad každému. Autoři doporučují udělat si například jazzový večer – přidávají několik typů na konkrétní podniky. Nebo byste raději na chvíli unikli ruchu města a nadýchali se čerstvého vzduchu u řeky Hudson?

jedna

Konec knihy vám nabídne spoustu tipů, jak se vžít do atmosféry velkoměsta.
Zdroj: Markéta Popelářová, Generace 21

Ať tak či tak, zajištění noclehu a doprava do hotelu jsou nutností, kterou byste ovšem měli řešit dříve než před samotným koncem jazzového večírku. Právě tomu jsou věnovány poslední strany. Počítá se s chudšími cestovateli i bohatými turisty, kteří vyžadují luxus. Seznam vybraných pronájmů apartmánů je totiž rozdělen do několika skupin právě podle ceny. Najdete zde i plánek metra a autobusových linek.

„New York je sofistikovaný podél Fifth Avenue, intelektuální a jazzový v srdci Greenwich Village, hřmotný na Times Square, umělecký v Chelsea a posedlý nakupováním v Soho nebo NoLIta. Vše tady má atmosféru,“ píše se v průvodci. Stejně tak jako lidé mají sto chutí, tak i New York má několik tváří a každý má možnost si vybrat to svou. Kterou okusíte vy?

Zdroj perexové fotografie: Markéta Popelářová, Generace 21

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář