Co to znamená být Čech?

V obraze / 9.3.2014

Jak nás vidí cizinci dlouhodobě žijící v České republice?

Každý národ má svá specifika a zvyky, na ty naše jsem se zeptala Francouzů, Němců a Belgičanů, kteří dlouhodobě žijí v České republice. V následujících patnácti bodech jsou nejčastější odpovědi na to, jak se jim jevíme a čím se od nich odlišujeme.

 1) Milujeme přezdívky. Přetváříme naše jména, jak jen to jde.  Na základě našeho příjmení, povolání, vzhledu, chování, vtipné situace, které jsme byli účastníkem nebo si ji vysloužíme díky společenskému faux pas, které jsme provedli před lety, a už se s námi táhne celý život. Brzda, Guláš, Máslo, Hrnec a podobné přezdívky jsou pro cizince obzvláště zábavné.

2) Všude se zouváme. Otravná vlastnost Čechů, nutící ostatní lidi neustále se zouvat a obouvat, i když se třeba jenom vracíte domů pro zapomenuté klíče.

Hlavně se zout. Zdroj: Michal Zacharzewski, sxc.hu

Hlavně se zout.
Zdroj: Michal Zacharzewski, sxc.hu

„Byla jsem pozvaná na párty ke svým kamarádům. Dala jsem si záležet na tom, co si vezmu na sebe. Sladila jsem boty s ostatním oblečením, ale když jsem přišla do jejich bytu, byla jsem nucena se zout. Tak jsem celý večer strávila v mých nových červených šatech a šílených odrbaných zelených ponožkách, které jsem si vzala do bot. Díky bohu, na mě už nezbyly velké chlupaté bačkory, které dostala moje kamarádka, aby ji nezáblo.“

Eva, Němka, učitelka němčiny na gymnáziu

3) Nechápeme, proč cizinci přijíždí do Čech. Toto mi potvrdili snad všichni cizinci, kterých jsem se ptala. Neustálé dotazování Čechů, proč sem cizinci přijeli. Proč žijete zrovna tady? Proč Česká republika? Nejste divní? Tady nic není. Většina Čechů má pocit, že naše země je asi díra po granátu a nechápe, proč se lidé z „vyspělých“ zemí zajímají o naši kulturu a chtějí tady žít. Vždyť život je přece tam venku, za hranicemi našeho státu.

4) Chybí nám kritické myšlení. Všemu, co vidíme v televizi, slyšíme v rádiu, čteme v novinách, věříme. Nehledáme si sami informace o dané věci. Nezajímáme se, tupě věříme všemu, co nám kdo řekne. Je to úzce spojené se školstvím, kde se žáci biflují přesně to, co učitel řekne. Na vysoké škole pak většinou všem jde o titul, než o získání vědomostí a v pracovních pozicích je pro nás důležité spíše to, jak honosný název má daná pozice, než skutečný smysl práce.

5) Máme malé sebevědomí. Bojíme se mluvit s ostatními lidmi, které neznáme. Na ulici se vyhýbáme kontaktu s lidmi. Když se s námi někdo začne bavit, tak máme pocit, že nám chce ublížit a radši utíkáme pryč. Všichni potvrdili, že na to se asi váže velká spotřeba piva a alkoholu u nás. Dodáváme si tak sebevědomí.

6) Nemluvíme anglicky. Jen malé procento Čechů mluví anglicky. Samozřejmě záleží na tom, kde se člověk pohybuje. V Praze, která je plná turistů, je to jiné. V běžném životě jako na poště, u doktora, v obchodě je ale těžké se dorozumět, pokud neumíte česky. Francouzi však uznali, že ve Francii to není o moc lepší.

Jsem Čech a jsem alkoholik

Zdroj: Martin Simonis, sxc.hu

Zdroj: Martin Simonis, sxc.hu

7) Pijeme pivo. Jak se dalo očekávat, hodně rozhovorů se týkalo piva. Jaké byly nejčastější reakce? Pijeme ho ve velkém množství, je levnější než voda a pijí ho překvapivě i ženy. Samotná míra Francouze překvapuje nejvíce, ve Francii neexistuje malé a velké pivo, pivo má jednu jedinou míru, 0,25 l. Stejně tak, když se ve Francii řekne „Jdeme na pivo“, znamená to, že se jde tak na dvě piva, ne jako v Čechách na čtyři až pět piv. Jo, tohle už nám nikdo neodpáře.

8) Pijeme víno. Pití vína v Čechách je ale pro Francouze také překvapením, zvláště u žen. Ve Francii neexistuje, aby si ženy daly večer v hospodě víno. Pije se pouze k jídlu, a když si ho dáte „jen tak“, tak už vypadáte jako alkoholička. Na můj dotaz, co tedy francouzské ženy pijí „jen tak“, jsem se dozvěděla, že whisky nebo vodku. No, jiný kraj, jiný mrav a jiné pojetí alkoholismu.

9) Chodíme do hospody brzo. Nikde není moc časté chodit do hospody v 7 nebo 8 hodin večer. Všichni dotazovaní mi říkali, že většinou ve svých zemích chodí ven až okolo 10 hodiny večer. Předtím většinou pijí doma s přáteli a ven jdou jenom na pár drinků a hlavně tancovat, ne sedět v hospodě.

Máme obrovskou spotřebu rohlíků a výborné buchty

10) Jídlo bez zeleniny. Česká jídla jsou těžká a bez zeleniny. Češi při vaření nepoužívají zeleninu a ve většině jídel míchají maso a mléčné výrobky. Nedej bože, pokud jste vegetarián, to je opravdu těžké se někde najíst a ještě se na vás dívají jako na mimozemšťana, že nejíte maso. Co si ale cizinci chválí, jsou naše buchty a celkově sladká jídla.

11) Levné menu v restauraci. Typicky české je také levné polední menu v restauraci. Většinu cizinců překvapuje, jak levné je polední menu a že hodně lidí chodí do restaurace na oběd každý den. V jiných zemích je to jenom k nějaké příležitosti, nebo pokud si chtějí dát opravdu něco dobrého.

12) Kupujeme pytle rohlíků. Němci i Francouzi se shodli na tom, že vždy, když jdou nakupovat potraviny, tak je udivuje, jak každý Čech nakupuje obrovské igelitové pytle plné rohlíků. Moc nechápou, co s nimi děláme, jestli máme tak velké rodiny nebo si je necháváme do druhého dne, což je pro ně úplně nepochopitelné, jíst gumové rohlíky. To ještě neví, že velká část Čechů má rohlíky narvaný mrazák.

Krásné české ženy?

Většina českých holek si barví vlasy na blond. Zdroj: photl.com

Většina českých holek si barví vlasy na blond.
Zdroj: photl.com

13) Většina holek je oblečená prakticky. Zejména mužské zastoupení z Francie poznamenalo, že se české holky oblékají, jako kdyby právě doběhly maraton. Málo elegance, sportovní boty, rifle a mikina. Je to škoda, české holky jsou krásné a trocha ženskosti by z nich udělala bytosti lahodící mužskému oku. Je tomu tak, módní policii sice máme, ale pokuty zatím nedává.

14) České holky si barví vlasy, převládá blond a zrzavá. Trošku nepochopitelné pro většinu bylo, že si tolik českých holek odbarvuje vlasy na blond. Druhou velkou skupinu barvených vlasů tvoří zrzavá a všechny odstíny červené. Nenecháváme si své přírodní vlasy, ale barvíme je.

15) Ukážeme zájem o kluka. Když se nám někdo líbí, tak to dáme najevo. Nečekáme, až udělá první krok opačné pohlaví, ale ukážeme, že máme zájem. Samozřejmě ale ve vší počestnosti. To mě trochu překvapilo. Mám z českých žen spíše pocit, že ty, co zájem ukážou, tak to rozhodně nemyslí ve vší počestnosti a zbytek tak nějak čeká a doufá, že si daná osoba všimne jejich lehkého pomrkávání.

Na závěr je důležité říct, že všichni dotazovaní několikrát zdůrazňovali, že se v České republice cítí vítaní a celkově vnímají Čechy jako velice přátelské a ochotné lidi. Což musím říct, je také naše specifikum. Většinou se k cizincům chováme přívětivěji než k sobě samým. Sama jsem si to ověřila, když jsem jeden den předstírala, že nejsem Češka, přístup lidí byl totálně odlišný. Možná je to dané naší historií, že stále cizince považujeme za něco exotického. A ještě jeden poznatek, čeští psi jsou prý také moc hodní a přátelští. Inu, jaký pán, takový pes.

Zdroj perexové fotografie: wikimedia.org

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentářVaše názory

 • Ladislav

  To by mne zajimalo ktera PI.A to psala!Ziju ve francii na Corsice 9rok.Pivo mi tu nacepuji jak do 0.25 nebo 0.33 anebo 0.5l!za dalsi,prijed sem spust anglicky a nikfo se nebude s tebou bavit!Jsi ve francii tak mluv francouzsky!Casta odpoved.Ohledne peciva.Jeste jsem tu nevidel klasicky chleba,jen bagety ktere jsou na bazi klasickeho rohliku.s tim rozdilem ze bageta odpovida cca5rohlikum.jedi je rano na obed a na veceri to nesmi chybet!Uz vidim nejakeho hornika anebo duchodce jak chodi aspon 2×za mesic na jidlo do restaurace!Ted si muzete udelat sami predstavu jaky papalas a buzerant to psal!

  • Martina Baierová

   Dobrý den, Ladislave,
   děkujeme za Váš komentář. Ráda bych Vás nicméně upozornila, že dbáme na to, aby diskuze na našem portálu probíhaly na slušné úrovni. Pokud budete dále užívat vulgarity, budu muset Vaše komentáře smazat. Děkuji za pochopení.
   Martina Baierová, šéfredaktorka portálu