Podzim

Dopřejte si: Veršované podzimní pohlazení po duši

Literatura / 27.11.2012

Těšila jsem se na ty krásné barevné podzimní dny. Všude kolem padající listí, nad městy se snáší mlžný opar a sluníčko ještě stále hřeje na tváři.

Kdepak ty dny jsou? Když se podívám z okna na zasněžené stromy a bílou oblohu, která vypadá, jako by mělo každou chvíli zase začít sněžit, jsem zmatená. Podzime, kam jsi nám zmizel? Nestihli jsme si tě ani užít a všechno kolem zahalila zima. Trochu mě děsí představa, že teď už pravidelně budeme přecházet jen z léta rovnou do zimy a ze zimy do léta, ale jako věčný optimista věřím, že za týden touto dobou bude už zase svítit sluníčko. No měla jsem pravdu? Jaké je počasí v den, kdy vyšel můj článek?

Ač si tedy podzim s námi teď spíše hraje na schovku, nevěšte hlavu. I v takovém počasí, jako je tohle zachmuřené, mokré a sychravé, si člověk může užít den. Jak? Copak není nic hezčího, než si ve volné chvíli uvařit dobrý voňavý čaj nebo kafe, nasadit si chlupaté teplé ponožky a uvelebit se v křesílku či na posteli s knihou v ruce. A když nemáte chuť na náročné několika stránkové romány, co takhle si užít odpoledne s poezií? Vybrala jsem pro vás pár tipů na dobré sbírky básní.

Žáček není jenom pro děti

Jiří Žáček není jenom autorem pro děti. Jeho Text–appeal je jednou z mých oblíbených básnických knih. Tenoučká kniha, kterou jsem zdědila po rodičích, respektive jsem si ji ukradla do své soukromé knihovničky, je plná vzletných veršů. Některé z nich zavání láskou, z jiných člověk cítí smutek. Do těch několika vět, které jsou rozloženy na pár desítkách stránek, se vešel celý dospělý svět. Svět naivních snílkůživotem zbitých lidí, kteří s nadsázkou a ironií přes verše vyprávějí své osudy. Několik básní je věnováno slavným postavám a věcem minulosti. Jako Odrhovačka o plavbě Titaniku, Blues pro Charliho Chaplina či Blues z roku 1962 pro Marilyn Monroevou.

Blues o laciném optimismu

Rádio mi velí „Ráz-dvá-tři“

když se ráno těžce

rodím z bezvědomí

když si skládám kosti

narovnám hřbet

Rádio mi velí „Vždycky s úsměvem“

rádio mi velí „Mládí vpřed“

Jedna kabina pro dva osudy

U páternosteru v pražském rozhlase je nápis KABINA PRO 2 OSOBY. Někdo přelepil písmena OB a napsal UD.

Právě tímto textem začíná kniha Marka Tomana Jedna kabina pro dva osudy. Název zavání lehce nostalgií a vede k myšlence o dvou duších vzájemně si spřízněných a takový je i obsah. Objevují se také lyrické motivy přírody. Autor si pohrává se svými myšlenkami, které vkládá do jednotlivých básní. Básničky mají zvláštní nádech smutku a mají velkou hloubku. Nejsou to veselé odrhovačky a nehledejte mezi větami rým. Kniha je neobvyklá a nutí k zamyšlení. Myšlenka není podána jako na zlatém podnose, je třeba číst mezi řádky a každou báseň si lze vyložit po svém.

JAK VYSOKO nosíme své mozky

Když třesknou o zem

podlijí se krví

Ta drahocenná hnízda!

A mláďata se vysypou

Jak nízko nosíme své žaludky

které nás nutí kopnout

aby šťávy vystříkly

a jako žíravina smazaly jméno

Jen své urny nosíme vhodně

ani ne nízko ani vysoko

právě u srdce

tak procházíme ulicemi

a v mozku žaludku a v srdci

larva žere motýla

Studený vítr před námi táhne

staženého králíka

Zdá se že nejen bohové

připravují rodičům děti k obědu

Kam odcházíš kráso?

Kniha P. J. Touleta plná básní. Ani ona není jednoduchým čtením nějakého příběhu. Autor si pohrává se slovy a významy, které uschoval mezi řádky. Kniha má 3 části: Obkročné rýmy, Písně a Verše párem. Najdete v ní lásku i životní trápení.

IN MEMORIAM J.G.M.

(1903)

Spi, kamaráde, odlétneš už zítra,

Do nejvyšších svých dálek.

Spi, klidně spi, jako sokol spí svůj spánek,

Ty záři trochu skrytá.

Až zítra rudý západ vzplane,

Dav efemér se vyrojí.

Pod hořkým listím ty spi v pokoji,

S tebou mé mládí pochované.

Přebaly knih

Přebaly jednotlivých titulů. Zdroj: Kristýna Křupková, Generace 21

 

Kristýna Křupková

Kristýna Křupková

Život je boj, tak se tu všichni pozabíjejte a já bych s dovolením prošla..:)

Zanechte komentář